Kedilerin Ölmeden Önceki Davranışları Nasıldır?

Kedilerin Ölmeden Önceki Davranışları Nasıldır?

Kedilerin ölüm öncesi davranışları, şöyle sıralanmıştır:

 • Az mama yeme ve su içme
 • Kilo kaybı yaşanması
 • Gözlerin ve yüzün çökmesi
 • Sürekli olarak saklanma çabaları
 • Her zamankinden daha ağır bir koku yaymaları
 • Oyuna veya herhangi bir aktiviteye karşı isteksizlik duymaları (Kedilerin ölmeden önce davranışları arasında her zaman özellikle sahipleri ile yapmaktan çok memnun oldukları davranışlardan uzak durmaya çalışmaları da vardır.)
 • Sıcaklıklarının azalması

Kediler Ölürken Neden Saklanır?

Kedilerin saklanma nedenleri, kendilerini hasta ve savunmasız hissetmelerinden dolayı aslında gelebilecek tehlikelere karşı korumaktır. Doğalarında olmasından dolayı kediler, eğer bir yere saklanıyorlarsa mutlaka bir sağlık sorunlarının var olduğu akla getirilmelidir. Yaşlı kedilerin saklanmaları ise genellikle ölümlerinin yaklaşmasından kaynaklanır. Öldükleri zaman herkesin görebileceği bir noktada olmak istemediklerinden dolayı ölmelerine yakın özellikle koltukların arkalarına saklanma eğilimleri mevcuttur.

Kediler Ölmeden Önce Evi Terk Eder Mi?

Kedilerin ev terk etmeleri, pek rastlanan durumlar arasında değildir. Özellikle evde yaşamaya alışık olan kediler, bir sorun olmadığı sürece evlerinden çıkmazlar. Bundan dolayı da kedilerin ölmelerini hissettikleri zaman evlerini terk etme veya evlerinden uzaklaşma gibi bir istekleri olmayacaktır. Bu tavır genellikle yaşlı köpeklerde görülür.

Kedilerin Ölüm Süreci Nasıl İşler?

Kedilerin ölümleri, öncelikli olarak yavaş yavaş kendini belli etmeyle beraber başlar. Kediler ölmeden önce diğer canlılar gibi bazı belirtiler göstermeye başlarlar. Bu belirtiler öncelikle iştahsızlık ve halsizlikle başlar, daha sonra ise idrar yollarında enfeksiyon gibi ağırlaşarak ve artarak devam eder. Yaşları ilerleyen kedilerde ölüm daha hızlı bir şekilde görülebilir. Eğer kedilerde çok fazla hastalık görülmeye devam ediliyorsa genellikle veterinerler tarafından uyutulmasına karar verilir ve ömürleri bu şekilde sonlanmış olur.

Kedinin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde mutsuzlukların anlaşılması için genellikle miyavlamalarına dikkat edilir. Kediler eğer normalden daha az veya daha fazla miyavlama eğilimine giriyorlarsa, bu durum çok mutsuz oldukları anlamına gelir. Kediler mutlu ve çok mutlu oldukları zamanlarda bunu miyavlayarak değil hırıldayarak sahiplerine belli ederler. Bundan dolayı da fazla miyavlama mutsuzluklarının belirtisi olarak bilinir. Bahsi geçen kediler eğer normalde konuşkansa ve son zamanlarda az miyavlamaya başlamışlarsa, bu durum da mutsuz oldukları anlamını taşır. Kedilerin ölmeden önceki davranışları arasında aşırı mutsuzluk da vardır. Bunun için yaşlı kedilerin mutluluklarına dikkat edilmelidir.

Yavru Kedilerin Ölüm Sebepleri Nelerdir?

Yavru kedilerin ölme nedenleri, genel olarak şöyle sıralanmıştır:

 • Enfeksiyon kapmaları
 • Hipotermi geçirmeleri
 • Vücutlarının fazla susuz kalmasından dolayı dehidrasyona uğraması
 • Kan şekerlerinin çok düşmesi yani aç kalmaları
 • Özellikle evde bakılan kedilere yanlış besinlerin verilmesi
 • Kan gruplarının uyuşmaz olması

Kedi Ölüsü Ne Zaman Kokar?

Kedi ölüsünden koku çıkması, kedilerin ölmesinin üzerinden 4 ile 5 hafta geçmesinden sonra başlar. Ancak yaz aylarında bir yerde ölmüş olan kedilerin kokuları birkaç gün içinde de duyulmaya başlayabilir.

Kedilerin Ağladığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin ağlamaları, genellikle miyavlamadan farklı olarak kendini belli edecek bir tonda gerçekleşir. Kediler, ağlamaya çok yatkın canlılar değillerdir ancak özellikle hayatlarını kaybetmelerine yakın çokça ağladıkları duyulmaya başlanabilir. Miyavlamadan daha yüksek bir tonda, hırlama veya kendini sevdirmeden farklı bir bağırma sesi çıkardıkları zaman kedilerin ağladıkları anlaşılmalıdır. Kediler canları yandığı zaman da ağlayabildikleri gibi, bir sorun yaşamalarından sonra ağlayacakları unutulmamalıdır.

Kediler İnsanlara Küser Mi?

Kedilerin insanlara küsmesi, genellikle psikolojik olarak gerçekleşir. Kediler hisleri çok kuvvetli canlılar olmalarından dolayı insanların kendilerine sergiledikleri tavırları hissederek onlara zaman zaman küsebilirler. Kendilerine bekledikleri ilginin verilmemesi, sahipleri olarak gördükleri kişinin başka biriyle ilgilenmesi, uzun süre yalnız kalmaları ve kendilerine verilen mamanın hoşlarına gitmemesi gibi sebeplerden dolayı insanlara küsebilirler. Sahipleri ile kolay bir şekilde barışabilirler ancak kediler sahipleri dışında kalan kişilerle bir kez küserlerse onlarla barışmaları zor olacağından onlara zarar vermeye çalışacaklardır. Bununla beraber, tıpkı yaşlı insanlar gibi kediler yaşlandıkça hem sahiplerine hem de gördükleri tüm insanlara çok çabuk küsebilirler. İnsanlar dışında kalan diğer kedilerle de sürekli olarak küsebilir, küsmelerinden dolayı da onlara zarar vermeye çalışabilirler.

Kediler Sahibinin Kokusunu Tanır Mı?

Kedilerin sahiplerinin kokusunu almaları onları tanımaları için yeterlidir. Genelde köpeklerin sahiplerini kokularından tanıdıkları ve bu nedenle de kokusundan insanları ayırt ettikleri bilinir. Ancak yapılan araştırmalara ve bilimsel kanıtlara dayanarak kedilerin de köpekler gibi sahiplerinin kokusunu diğer insanlardan ayırt ettikleri söylenebilir. Yavru kediler, kendilerini sahiplenen kişiyi doğrudan tanıyamayabilirler. Ancak kısa bir süre içinde onlar da kolaylıkla sahiplerine alışacaklardır.

Kediler Evde Kimi Sahibi Olarak Görür?

Kedilerin sahipleri bildikleri kişiler, kendilerine duygusal olarak en bağlı olduğunu bildikleri kişilerdir. Özellikle kalabalık evlerde bakılan kediler, birçok insan arasından yalnızca birini sahipleri olarak görürler. Bu kişiyi seçerken de kendilerine en fazla ilgiliyi veren ve kendilerine duygusal anlamda en yakın kişiyi seçerler. Yapılan bazı araştırmalara göre, kedilerin insanlar ile aralarında çok çeşitli bağların olduğu tespit edilmiştir. Yani, kediler aslında herkesi sevmeye ve onları sahibi olarak görmeye yatkındır. Ancak bu kişilerden yalnızca birini seçerler. Bunların dışında kalan kişilerin tümü, kendileri için istedikleri zaman ziyaret edecekleri kişilerdir.

Bir Kedi Evi Neden Terk Eder?

Kedilerin evlerinden ayrılma nedenleri, çoğunluklu olarak çiftleşme isteğinden kaynaklanır. Bunun için kısırlaştırılmış olan kediler evden dışarı çıkmak istemezler. Kedilerin ölmeden önceki davranışları listesinde evi terk etmek gibi bir alışkanlıkları mevcut değildir. Bundan dolayı da ölmesi yaklaşmış kediler genellikle sıcak yerlerde yatarak kalan ömürlerini yaşarlar.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Gördüğü Renkler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap