Kedilerde En Yaygın Sağlık Sorunları

Kedilerde en yaygın sağlık sorunları nelerdir? Kedilerde yaygın olarak görülebilen pek çok sağlık sorunu vardır ve bu sağlık sorunları kedilerin ırkı, yaşı, kilosu ya da beslenmesi gibi farklı durumlarla ilgili olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle aslında kedilerde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını bilmek ve kedilerin buna uygun şekilde beslenmesini, hastalıklara yakalanmaması için aşılarını olmasını ya da sağlık sorunlarını meydana getirebilecek etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamak da kedi sahiplerinin en temel görevlerindendir. Peki, kedilerde en yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Kedilerde En Yaygın Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kedilerde yaygın şekilde görülen pek çok rahatsızlık mevcuttur. Bu rahatsızlıkların bir kısmı aşıların eksik şekilde yapılmasından, bazıları kedilerin beslenme şeklinden, bazıları ise ırkına bağlı olarak görülebilen rahatsızlıklardır. Yine de kedilerin mantar ve benzeri hastalıklara da yakalanma olasılığı oldukça yüksektir.

Kedilerde Tüy Dökme

Kedilerde tüy dökme problemi hemen hemen her ırkta görülebilmektedir. Bu nedenle de kedilerin tüy bakımının doğru şekilde ve düzenli olarak yapılması büyük öneme sahiptir. Kedilerde tüy dökme problemi görülmeye başladığı zaman önlem almak, mamalar ve takviye edici gıdalarla tüy dökülmesini azaltmak mümkündür.

Kedi Tüyleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde İç ve Dış Parazitler

Kedilere iç ve dış parazit aşıları olması gereken düzende uygulanmadığı zaman kedilerde iç ve dış parazitlerin görülmesi mümkündür. Bunun yanı sıra kedilerin çiğ et ve benzeri gıdaları tüketmesine bağlı olarak da iç parazitler meydana gelebilmektedir. Ayrıca bunlar bulaşıcı olabildiği için kedilerin farklı kediler ile bir arada bulunması da iç ve dış parazitlerin meydana gelme olasılığını arttırır.

Kedilerde İshal

Kedilerin yediği besinlerin içeriğine bağlı olarak ishal olmaları mümkündür. Bazı enfeksiyonlar ve mamalar da özellikle ishal görülmesine neden olabilir. Bu sebeple de kedinizin her zaman yaş mama ile ya da ishal yapacak besinler ile beslenmemesi gerekir. Besin çeşitliliği ishal olma riskini azaltacaktır. Kedilerin ayrıca nezle, enfeksiyon gibi rahatsızlıklara bağlı olarak da ishal olması mümkündür.

Kedilerde İshal Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Kabızlık

Kedilerden ishal gibi beslenme şeklinde bağlı olarak kabızlık çekmesi de mümkündür. Genellikle az su tüketimi ve devamlı olarak kuru mama yemelerine bağlı olarak ortaya çıkabilen kabızlık ayrıca sürekli olarak aynı besinlerin tüketimine de bağlı olabilir.

Kedilerde Mantar Enfeksiyonu

Kedilerde mantar enfeksiyonları ile sık sık karşılaşılabilir. Bu durum hızla ilerleyebilecek olan bir deri problemidir ve kedilerden insanlara da geçebileceği için fark edildiği anda veteriner desteği almak gerekir.

Kedilerde Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Kulak Yolu İltihabı

Kedilerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri de kulak yolu iltihabıdır ve bazı kedi ırkları bu hastalığa karşı daha dayanıksız olduğu için kolaylıkla kulak yolu iltihabına sahip olmaları mümkündür. Bazı virüsler ile kolayca bulaşabilen kulak yolu iltihabı, veterinerin önereceği ilaçlar ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Kedilerde Göz Hastalıkları

Kedilerde pek çok farklı göz hastalığına rastlamak mümkündür. Özellikle de yavruluk döneminde karşılaşılan grip ve benzeri pek çok hastalık kedilerin göz hastalıklarına yakalanma oranını arttırır ve ilerleyen dönemlerde kedilerde görme kaybı gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de görme bozukluklarının önüne geçmek için takviye edici gıdaların kullanımı ve kedilerin hastalanmamalarının sağlanması mümkündür.

Kedilerde Diyabet

Kedilerin yanlış beslenmelerine bağlı olarak sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan diyabet, kedilerin sürekli olarak su içmesi belirtisi ile kendini gösterir ve ilerleyen dönemde kedilerin fazla kilo almasına neden olabilir.

Kedilerde Obezite

Kedilerin sağlıklı beslenmemesi ve egzersiz yapmaması sonucu sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan obezite, kedilerin düzensiz beslenmelerinin bir sonucudur. Kediler sürekli olarak tek bir mama ile beslenmemeli, belli yeme saatlerine sahip olmalı ve düzenli şekilde belli miktarlarda yemek yemelidir. Yediği yiyecekleri ara sıra değiştirmek, kedilere çok fazla ödül maması vermemek ve yeme saatlerini düzene sokmak obezite hastalığı riskini azaltacaktır.

Kedilerde Obezite Tedavisi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap