Kediler İçin Egzersiz Yöntemleri Nelerdir?

Kediler için egzersiz sevimli dostlarımızı sağlıklı ve mutlu tutabilir. Ek olarak, egzersiz kedilerin kaslarını iyileştirebilir. Ayrıca da eklemlerini koruyabilir. Egzersiz yapmak hayvanların stresi ve enerjiyi serbest bırakmasına da izin verir.

Kedi sevenler için kedi yetiştirmek eşsiz ve harika bir deneyimdir. Bununla birlikte, kedilerle birlikte olmaktan zevk almak için onları sağlıklı tutmak gibi belirli görevleri yerine getirmelisiniz. Örneğin, kediler duygusal olarak bağımsız hayvanlar olmalarına ve sık sık yıkanmaları gerekmese de yine de egzersiz yapmaları gerekir.

Bir kedinin atması gereken enerji miktarı yaşına ve özelliklerine bağlıdır. Kedi tembel bir kediyse, saatlerce yorucu egzersize tolerans göstermeyebilir.

Kedinizin Egzersize Neden İhtiyacı Var?

Kediler doğaları gereği yaramaz ve meraklı hayvanlardır. Kedi yetiştirmek, köpek yetiştirmekten daha zor olsa da kediler de keşfetmeyi ve eğlenmeyi sever. Bu nedenle, kedinizin düzenli olarak kediler için egzersiz programlarını yapmasını istemeli ve bunun için kedinin dikkatini nasıl çekeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Kediler İçin Egzersiz Yaptırma Yöntemleri

Kediler için egzersiz uygulamalarından kedilerin en sevdikleri, iğne topları, golf topları veya yün veya iplik topları kediler için eğlenceli oyuncaklardır. Köpeklerden farklı olarak, kediler topları alıp geri getirmek yerine pençeleri arasında ileri geri yuvarlarlar. Kediler ip yeme ve boğulma riski altında olduğundan, ip topları oynarken onları dikkatlice izlemelisiniz.

Karton kutular da kediler için egzersiz uygulamaları içinde birçok kedinin favori oyuncağıdır. Çünkü kediler bu oyuncakla oynarken, kutuya atlayabilir, kutuyu saklayabilir veya sallayabilirler. Karton kutudan en iyi şekilde yararlanmak için kartonda bazı delikler açabilirsiniz. Böylelikle kedi kutunun içinden dışarıyı görebileceği gibi bu deliklerden de ayaklarını çıkarabilir. Bu deliklere farklı oyuncaklar bile koyabilir. Ardından bu oyuncakları defalarca çekip kedi ile oynayabilirsiniz.

Ayrıca birden fazla kediniz varsa çeşitli kutularla yapılar bile oluşturabilirsiniz. Yaptığınız şeyin sağlam kartondan yapıldığından emin olun. Bu sayede kedinin eğlencesini daha uzun süre devam ettirebilirsiniz. Kediler üzerinde hangi egzersizleri yapabileceğinizi düşündüğünüzde karton kutu ile oynamak en pratik ve eğlenceli yoldur. Çünkü bu şekilde kediniz sürekli olarak kutunun etrafında dolaşabilir.

Bir ip alın ve tüyleri veya diğer küçük şeyleri sonuna kadar bağlayın. Sonra bu basit oyuncağı sallayın. Bu oyuncak kesinlikle kedinizin tüm dikkatini çekecektir. Kediler etobur gibi davranma eğilimindedir. İpin ucundaki küçük nesneler de av görevi görebilir. Bu oyuncak, kedinizi egzersiz yapmak için basit bir alternatiftir. Kedi sahibinin bu oyuncakla oynamak için çok fazla çaba harcamasına gerek yok. Bu sayede herkes çok ilginç bir oyun oynayabilir.

Kediler İçin Egzersiz: Kedinizi Yürüyüşe Çıkarmalısınız

Kediler için egzersiz yöntemlerinden aynı zamanda hoş vakit geçirebileceğiniz bir başka yöntem ise yürüyüşe çıkarmaktır. Kedi için özel bir tasmalar vardır. Bu tasmalar kedilerle yürümek için faydalıdır. Ancak kedi ve köpeklerin tamamen farklı davrandıklarını kesinlikle unutmamalısınız. Kedi, sahibinin uygun şekilde dolaşma niyeti olmayabilir. Çünkü kedilerin daha fazla uyarılmaya ihtiyacı var. Kedi neredeyse keşfedebilir ve etrafta zıplayabilir. Yürüyüş sırasında etrafta köpek olmamasına dikkat edin. Çünkü yürürken bir köpekle karşılaşırsanız hem hayvan hem de sahibi için acı bir deneyim olabilir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Kedime Egzersizleri Nasıl Yaptırabilirim?

Tüm kediler farklı olsa da kedi sahipleri egzersiz için bazı genel önerileri takip edebilir. Bunlar: Oyuncak bir kedinin sevdiği kadar iyi bir oyuncak yoktur. Bu yöntem, kedinin dikkatini çekmek için kesin ve güvenilir bir yöntemdir. Günlük egzersiz için uygun zaman günde iki kez 10 dakikadır. Kedileri hareket etmeleri için eğitmenin bir yolu, yaptıkları eylemlerde isimlerini tekrar etmektir. Bu, kedinin dikkatini canlı tutacaktır. Kedi oynamak gibi hissetmeli. Bu, kediler için en iyi uyarıcıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap