Kedi Isırması Önleme Yolları: Kediler Neden Isırır?

Kedi ısırması birçok kedi sahibi için rahatsız edici olsa da aslında kedilerin doğasında bir şeyi ısırmak ya da ağzına almak gayet doğal bir eylemdir. Çünkü kediler dünyayı keşfetmek için her zaman ağızlarını ve patilerini kullanmaktadır. Kediniz yavruyken, bir süre sonra ısırıklarının gücünü azaltabilir veya patilerini tırnaklarını çıkarmayan kullanmayı öğrenebilir. Tırnaklarını çıkarmadığı sürece patileriyle size kur yapması sizi rahatsız etmeyecektir. Hem yavru hem de yetişkin kedilerin sık sık ısırıklarını kullanmasının birçok sebebi olabilir. Kedilerin sadece saldırmak için ısırdığını düşünmek fazlasıyla yanlış bir düşüncedir. Sizinle oynamak isteyen ya da sıkılmış kedinize ısırmanın ne kadar yanlış olduğunu öğretmek sizin elinizde olan bir davranıştır.

Kedilerin avcı olarak doğduklarını unutmamak gerekir. Bazen bu hareketlerinin temel sebebi sadece avcılık içgüdüleri de olabilmektedir. Bu durumu hoş görmeli ve azaltmak için çaba göstermeyi denemelisiniz.

Yavru Kedilerde Isırma Nedenleri

Yavru kediler anne ve kardeşleri aracılığıyla iletişim yoluyla davranışlarını geliştirmektedir. Isırmanın can acıttığını anne ve kardeşleri ile oynarken anlayacaktır. Fakat çoğu yavru kedi bu gibi davranışları öğrenmeden yeni sahipleri ile buluşur. Yavru kedinize annesinin de yaptığı gibi ısırmanın can acıttığını öğretmezseniz bunu bilemeyecektir. Yavru kediniz diş çıkartırken, çevreyi keşfederken ya da herhangi bir ihtiyacını belirtmek için sizi ısırabilir.

Yetişkin Kedilerde Isırma Nedenleri

 • Kediniz siz onu severken memnun olmadığını ya da sıkıldığını sizi ısırarak ifade ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda kedinizi rahat bırakmalısınız. Sevdirmek istediğinde kendisi sizin yanınıza gelip bunu belli edecektir.
 • Kedi ısırması sadece sizinle oyun oynamak istediğini anlatıyor olabilir.
 • Kedinizin yaşadığı herhangi bir sebepten kaynaklanan sinir, stres veya korku sizi ısırmasına sebep olabilir.
 • Kedi ısırması kedilerin kur yaptığı anlamına da gelebilmektedir.
 • Sakince oyun oynarken sizi ısırmaya başlayan kediniz yorulduğunu ifade ediyor olabilir. Oynarken hassas bir yerine dokunmuş olmanız da ısırmasına bir sebeptir. Kediler aslında rahatsız olduğunu size önceden belli edecektir. Kulakları düzleşiyor ya da hafif hırıltılı sesler çıkarıyorsa sizi ısırmak üzere olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Tekrarlayan elleme ve uyarılma hareketleri kedinizin heyecanlanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle sizi ısırabilir.
 • Aniden ayaklarınıza veya ellerinize atlayarak sizi ısırmaya çalışıyorsa, sadece vahşi doğasının izlerini taşıdığı düşüncesine varabilirsiniz.
 • Daha önceden maruz kaldığı ve hoşuna gitmeyen davranışları durdurmak için sizi ısırabilir. Örneğin kediler tırnaklarının kesilmesinden pek hoşlanmazlar. Tırnaklarını keserken ısırdığında daha önce durduysanız tekrar durmanız için sizi ısıracaktır.
 • Kedi ısırması bazı durumlarda sizinle iletişim kurma yolu olabilir. Kediniz sizden ilgi istediği için de sizi ısırabilir. Sizi oyuna çağıran kediniz sizi ısırdığında şaşırmamalısınız. Bazı kediler miyavlamak yerine ısırmayı tercih edebilir.
 • Kediniz size duyduğu sevgiyi ifade etmek için acıtmayan küçük ısırıklarda bulunabilir. Bu hareket sizi sevdiğini ve size güvendiğini ifade eder.

Kedi Isırması Nasıl Engellenir?

 • Kedinize ısırmanın can yaktığını ve kabul edilemez olduğunu öğretmelisiniz. Yavru kediler de bu eğitim daha kolay verilir. Fakat yetişkin kedilerde de bu mümkündür. Kedinize asla ısırmasının karşılığında vurmamalısınız. Vurmak ona sadece korkmamayı öğretecektir.
 • Kediniz sizi ısırdığında sesli tepkiler verebilirsiniz. Ah veya hayır demeyi deneyin ve hemen ardından kedinizden uzaklaşın. Bu şekilde kınayarak ona ısırmanın yanlış olduğunu öğretebilirsiniz.
 • Uyarı sinyallerini tanımayı öğrenmelisiniz. Kediniz siz onu sevdikten 5 dakika sonra sizi ısırmaya başlıyorsa 3 dakika sevmeyi deneyin. Böylece sıkıldığı zamanı öngörerek onu rahatsız etmemiş olacaksınız.
 • Kedi ısırması davranışını engellemek için kedinize iyi davranışları karşısında ödüller verebilirsiniz. Onu sevdikten sonra lezzetli ödüller verirseniz sevilmeyi her zaman pozitif olarak algılayacaktır.
 • Kediniz sizi ısırdığında yüzüne üflemeyi deneyin. Özellikle kediniz yavruyken bu davranış oldukça işe yarayacaktır. Kediler yüzlerine üfletilmesinden hiç hoşlanmazlar.
 • Kediniz sizi ısırdığı sırada çeşitli oyuncaklar ile dikkatini dağıtabilirsiniz.
 • Yavru kediniz sizi ısırdığında ya da tırmaladığında tepkiler vermezseniz alışkanlık kazanacaklardır. Bu durum da tamamen sahibinin suçudur. Yetişkin kediniz bu alışkanlığı bırakamazsa onu bunun için suçlayamazsınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap