Kedilerde Obezite Tedavisi

Kedilerde obezite sıklıkla görülebilmektedir. Kedilerin ciddi problemler yaşamasına neden olabilen obezite rahatsızlığı; kalp hastalıklarına, böbrek problemlerine, eklem ve kas rahatsızlıklarına, karaciğer problemlerine neden olabilir. Kedinizin vücudundaki yağ oranı eğer olması gerekenin üzerindeyse ve kedinizde aşırı kilo artışı gözlemleniyorsa obezitenin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle de aslında pek çok rahatsızlıktan uzak kalmak için kedilerin obezite rahatsızlığına yakalanmamasına özen göstermek gerekir. Peki, kedilerde obezite tedavisi nasıl olur?

Kedilerde Obezite Nedenleri Nedir?

Kedilerin obezite olmasının aslında pek çok nedeni mevcuttur. Örneğin çok sık yağlı mamaların yenmesi, kedilerin egzersiz yapmaması, az aktif yaşam, sürekli ödül maması tüketimi, sürekli benzer mamaların tüketimi, mamaların içeriği, az su tüketimi gibi pek çok etken aslında kedilerde obezite görülmesinin başlıca sebepleridir.

Kedilerin obezite olmaması için kullanılan mamalar kadar mama verilen sıklık, verilen mama miktarı ve hangi saatte mama verildiği de çok önemlidir. Bu sebeple de kedinizin belli bir düzende ve gün içinde belli miktarda mama yemesi gereklidir. Bu miktar aşıldığı zaman kedilerin günlük aktivitesine oranla yediklerini yakması mümkün olmaz. Bu sebeple de obezitenin zamanla ortaya çıkması mümkün hale gelir.

Kediler İçin Obeziteye Engel Olmak

Kedilerde obeziteye engel olmak için mama verilen saatleri belirlemek, her gün belli saatlerde mama vermek, bu saatleri aktiflik saatlerine göre belirlemek önemli. Kedinizin gün içinde oyun ve benzeri yardımcılar ile egzersizler yapmasını sağlamak, ödül mamasının dozunu iyi ayarlamak gibi pek çok durumla obeziteye engel olmak mümkündür. Kedilerin özellikle de çok fazla yemesi, düzensiz şekilde yemesi ve gün içinde eğersiz yapmadan sürekli olarak yatması aslında obezitenin en baş nedenleri olduğu için kedinizin yeme düzenine, gün içindeki aktifliğine dikkat etmek çok önemlidir.

Kedilerde Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde obezite tedavisi öncelikli olarak bir diyetle başlar. Bu diyet sırasında fazla yağ içeriğine sahip olan yiyecekler sık şekilde tüketilmez, kedilerin bu diyet programı ayrıca egzersizlerle desteklenir. Bu sayede kedilerin vücutlarındaki fazla yağı yakması mümkün olur ve vücutlarındaki fazla yağ aslında gün içinde kolaylıkla yakılabilir hale gelir. Kediniz bu sayede kilo vermeye başlar ve yeme düzeni de kilo verme oranına göre yeniden düzenlenebilir.

Yağ oranı düşük, protein ve lif oranı yüksek olan mamalar obezite tedavisinde tercih edilebilir ve ayrıca ödül mamalarına da bu dönemde başvurmamak gerekir. Bunların yanı sıra kedilere verilen ek vitaminler varsa bunların da miktarının azaltılması gerekebilir ancak düzenli kullanılan bir ilaç varsa elbette ki öncelikli olarak bunu veterinere danışmak gereklidir.

Kedinizin obezite tedavisi sırasında mümkün olduğunca çok hareket etmesi gerekir çünkü aslında temel amaç kedinizin vücudundaki fazla yağları yakmasıdır. Bu noktada da gün içerisinde onunla beraber yürüyüşe çıkmak, evde lazer ışıklarla ya da toplarla oynamasını sağlamak oldukça iyi şekilde iş görecektir. Ayrıca bir oyun arkadaşı varsa o da kedinizin en iyi şekilde aktifliğini korumasına yardımcı olacaktır ve onunla sıkılmadan oyun oynayacaktır.

Kedilerin obezite tedavisi sırasında koşu bandında yürümesi de mümkündür. Bu kulağa her ne kadar alışılmadık gelse de aslında kedilerin uygun bir hızda yürüme hızına uygun şekilde koşu bandı sayesinde egzersiz yapması mümkündür. Bu sayede kedinizi dışarı çıkarmak zorunda kalmazsınız ve evde önüne koyacağınız bir oyuncak sayesinde de belli bir süre yürümesini sağlayabilirsiniz.

Tedavi sırasında kedinize kilo yapabilecek olan yüksek yağ oranına sahip ek gıdaları da vermemeniz gerekir. Bu sebeple de mamaların içeriğini gözden geçirmeniz önemlidir. Mamaların içeriğinin yağ değil protein ve lif ağrılık olması, ödül mamalarının da bu içerikte olması kedinizin sağlıklı şekilde beslenmesine katkı sağlar. Ayrıca bu tedavi dönemi içinde ödül mamasının miktarını mümkün olduğunca en aza indirmek gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap