Kedilerde Akne Sorunları ve Tedavisi

Kedilerde akne sorunları sıklıkla rastlanılabilen bir rahatsızlıktır. Kedinizin farklı dönemlerde bu rahatsızlığa sahip olması mümkündür. Bu rahatsızlık herhangi bir ırka, yaşa ya da cinsiyete bağlı değildir ve bu nedenle de aslında hemen hemen her kedide görülebileceğini söylemek mümkündür. Bu durum genellikle pek ciddi etkilere ya da belirtilere sahip değildir ancak yine de veteriner desteği almak kedinizin akne probleminin kısa zamanda çözüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Kedilerde Akne Sorunları Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde akne sorunları aslında farklı belirtileri vardır. Her kedide bu problemin aynı şekilde görülmesi mümkün değildir. Kedilerde farklı belirtiler ile akne probleminin meydana gelmesi olasıdır.

Kedilerin genellikle çenesine ve daha az olacak şekilde de dudağında meydana gelen akne problemi; siyah veya beyaz noktalar şeklinde olabilir, kızarıklıklar ve sivilce şeklinde kendini gösterebilir, şişlikler meydana gelebilir, ıslak şekilde görülen kepeklenmeler, kabuklar ve kanamalar dahi olabilir. Bunların yanı sıra bölgedeki tüylerin dökülmesi ve ağrının meydana gelmesi de mümkündür. Bu belirtiler her kedide aynı şekilde görülmese de benzer şekilleri akne probleminin habercisi olabilir.

Akne problemi ilk dönemlerde kedilerde siyah ve beyaz noktalar ile görülmeye başlayabilir ve aslında kedinizin o bölgeyi rahatsız olup kaşımasına da neden olabilir. Sonrasında ise kaşıntılar, döküntüler, kabuklar ve kanamalar dahi görülebilir. Bu durumda akne problemi olduğu anda veteriner desteği almak en doğrusu olacaktır.

Kedilerde Akne Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen akne probleminin en önemli nedeni aslında tüy bakımının özellikle de bu bölgede iyi şekilde yapılmıyor oluşu olabilir. Çene bölgesinde ve yüz bölgesindeki tüylerin bakımı ve temizliği iyi şekilde yapılmazsa tıpkı insanlarda da meydana geldiği gibi akne oluşumu mümkündür. Ayrıca kedilerin sürekli olarak yüz bölgesindeki tüylerinin taranması da akne problemine neden olabilmektedir.

Cilt üzerindeki yağ üretiminin çok fazla olması ve bunun açığa çıkması da aslında genel anlamda akne probleminin bir nedenidir. Bunun yanı sıra bazı cilt hastalıklarına ek olarak da akne probleminin görülmesi olasıdır.

Kedinizde akne probleminin meydana gelmemesi için yeme düzeni, yediği besinlerin içeriği, tüy ve cilt temizliği gibi dış faktörler büyük öneme sahiptir. Kedinizin farklı mamalar yemesi ve farklı besin içeriklerinin her birini yeteri miktarda alması gerekir. Bu şekilde yağ üretiminin de aşırı olması pek söz konusu olmaz ve kedinizin cilt sağlığı da korunabilir. Düzenli tüy ve cilt bakımında kullanılan ürünler ne olduğu ve içerikleri de aknelerin ortaya çıkmasında önemli olduğu için bunların da kedinizin cildine uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir.

Kedilerde Akne Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde meydana gelen akne probleminin tedavisinde öncelikli olarak akneli bölgesinin antiseptikle temizlenmesi ve mikroplardan arındırılması sağlanır. Bu sayede bölgenin iltihaplanmasının önüne geçmek de mümkün olabilir. Sonrasında ise gerekli görülürse antibiyotik tedavisi uygulanabilir ve ayrıca özel şampuanlar ile bölgenin yıkanması önerilebilir. Bu durumda tedavinin iki ya da üç hafta kadar sürmesi mümkündür ve muhtemelen iki haftanın sonunda kedinizde görülen akne probleminin ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Kedilerdeki akne problemi bazen yağ üretimine ya da bazı fiziksel faktörlere bağlı olarak ömür boyu ya da yıllarca sürebilmektedir. Bu durumda da tedavi ile her ne kadar akne problemi çözülse de kısa sürede yeniden tekrarlaması mümkündür. Kedinizde kısa sürede tekrarlayan ve uzun süreli olarak görülen akne problemi mevcutsa en iyisi veteriner desteği alarak uzun bir süre boyunca belli bir tedavinin uygulanmasını sağlamak olacaktır. Bu durumda bölgenin temiz ve bakımlı olması aslında büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap