Erkek Kedileri Kısırlaştırma Faydaları

Erkek kedileri kısırlaştırma faydaları yalnızca onların üremesini engellemek ile ilgili değildir. Kedilerin kısırlaştırılması onların sağlığına büyük fayda sağlar. Pek çok enfeksiyona sahip olmalarını önleyici niteliğe sahiptir. Erkek kedilerin kısırlaştırılması onların daha sakin ve uslu olmasına da katkı sağlar. Ayrıca erkek kedilerin farklı hastalıklardan korunması için kısırlaştırılması yararlı olur. Peki, erkek kedileri kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

Erkek Kedileri Kısırlaştırma Faydaları

Kedinizin kısırlaştırma işlemi onların hem davranışsal olarak hem de fiziksel olarak daha iyi olması için gerekli olur. Erkek kedilerin kısırlaştırılmasının faydaları şunlar:

  • Testis kanseri riskini ortadan kaldırır.
  • Kendi özel alanlarına daha az düşkün hale gelirler.
  • İdrar ile bölgelerini işaretleme davranışını yok denecek kadar az sergiler
  • İdrardaki keskin koku azalır.
  • Erkek kediler ile olan kavga ve rekabet azalacaktır. Onlar ile arkadaş olabilecektir.
  • Gün içinde daha uslu olacaktır.
  • Kontrolsüz üreme önlenebilecektir.
  • Çiftleşme sırasında tırmalama, ısırma gibi etkenler ile bulaşan enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Kedilerin kısırlaştırılması onların farklı kanser türlerinden ve enfeksiyonlardan korur. Bu enfeksiyonlar özellikle de çiftleşme sırasında tırmalama, ısırma gibi yöntemler ile bulaşabilmektedir. Kısırlaştırma işleminin yapılması, kedilerin çiftleşme sırasında bulaşacak her türlü rahatsızlıktan uzak kalması için de yararlıdır.

Kedilerin artan popülasyonu nedeniyle yetersiz koşullarda büyüyen onlarca kedi vardır. Bu kedilerin üremesinin kontrollü şekilde devam etmesi için kısırlaştırma önemlidir. Özellikle de evde bakım gören kedilerin kısırlaştırılması tavsiye edilir. Bu sayede kontrolsüz üreme önlenebilir. Kedilerin daha olumlu koşullarda bakımı sağlanmalı.

Erkek Kedileri Kısırlaştırmak Davranışları Nasıl Değiştirir?

Erkek kediler kısırlaştırılmadan önce diğer erkek kediler ile tam bir rekabet ve atışma halindedir. Kısırlaştırma sonrasında ise erkek kediler diğer erkek kediler ile daha az rekabet eder. Ayrıca daha uslu davranacakları için bölgelerini işaretleme ve kendilerine bölge belirleme konusunda da inatçı olmayacaklardır. Bu nedenle daha uslu ve arkadaş canlısı şekilde hareket edeceklerdir.

Erkek kediler kısırlaştırma sonrasında genellikle rekabet içinde oldukları erkek kediler ile iyi şekilde anlaşacağı için daha iyi arkadaşlık kurabilir, sosyal anlamda daha sağlıklı ilişkiler kurabilir. Bu sayede erkek kedinizin diğer erkek kediler ile anlaşması mümkün olur.

Kısırlaştırma işlemi erkek kedilerin daha az yaramazlık yapmasını sağlar. Özellikle de bölgesini işaretlemek için idrarını yapma alışkanlığı azalır, çok nadir şekilde bölgesini işaretlemek için bunu yapar hale gelir. Ayrıca idrarı da daha az kokmaya başlar ve keskin idrar kokusu ortadan kalkar.

Erkek Kedileri Kısırlaştırmak Hangi Riskleri Ortadan Kaldırır?

Erkek kedilerin kısırlaştırılması özellikle de testis kanseri riskini ortadan kaldırır. Bu sayede erkek kedilerin farklı kanser türlerine ve çeşitli rahatsızlıklara yakalanma oranı da daha düşük olacaktır. Kedilerin çiftleşme sırasında birbirini ısırması ve tırmalaması mümkündür. Bu durumla birlikte pek çok enfeksiyon da bulaşabilir. Kedilerin enfeksiyonlardan uzak kalması için kısırlaştırılması etkili bir çözüm olur.

Kedilerin kısırlaştırılması gerekli dönemde yapılmalıdır. Genellikle altıncı aydan itibaren kısırlaştırmanın yapılabileceği söylenir ancak kedinizin gelişimine göre bu süreç farklı bir dönemde gerçekleşebilir. Kedinizin kontrollerini yaptırdığınız zaman kısırlaştırma ile ilgili bilgi almanız da mümkündür. Bu süreçte kedinizin sağlığı ve mutlu yaşamı için kısırlaştırmanın gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Özellikle de yavru kedilerinizin olmasını istemiyorsanız ya da evde iki erkek kedi besliyorsanız kısırlaştırma bu kedilerin sağlığı ve mutluluğu için büyük öneme sahip olacaktır. Evde birlikte yaşayan erkek kedilerin her ikisinin de kısırlaştırılması onların daha az kavga ederek daha sağlıklı ilişkiler kurmasına yarar sağlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap