Kedi Korkusu Nasıl Geçer ve Neden Olur?

Kedi korkusu oldukça yaygın bir korkudur. Geçmişte kediler ile kötü bir deneyimi olan kişilerde kedi korkusu yaygın şekilde görülmektedir. Örneğin çocukken bir kedi tarafından tırmalanan, kedi tarafından ısırılan kişilerde bu korkunun görülmesi mümkündür. Yine de kediler korkulacak hayvanlar değildirler. Onlar ortada hiçbir neden yokken saldırmaz ya da birine karşı saldırgan hareketler sergilemezler. Peki, kedi korkusu nasıl geçer ve neden olur?

Kedi Korkusu Nasıl Geçer ve Neden Olur?

Kedi korkusu genel anlamda yaşanan sarsıcı olaylara, olumsuz deneyimlere dayanır. Kişilerin geçmişte yaşadığı ya da tanık olduğu olumsuz deneyimler kedi korkusuna sebep olmaktadır. Bu tür deneyimlerden dolayı kedi sahiplenme fikrine sahip olan pek çok kişi vazgeçebilmektedir. Bazı durumlarda kişiler kedileri çok sevse de onlar ile yakınlık kurmaya korkar. Onların uzaktan bakınca tatlı olduğunu düşünse de bir kedi sahiplenme fikri onları korkutur.

Kedi Korkusu Neden Olur?

Kedi korkusu genellikle bir kedinin saldırmasından, tırmalaması ya da ısırmasından sonra meydana gelebilmektedir. Örneğin bir kedi kavgasının ortasında girdiyseniz, sinirli bir kedi ile oynamak istediyseniz ya da bir kedinin sinirlenmesine neden olduysanız kedi size saldırmış olur. Bu tür durumlar özellikle de çocuklarda sarsıcı etkiye sahiptir. Çocuklukta yaşanan ve travma olarak kabul edilebilen bu durum ise kedi korkusuna neden olmaktadır.

Kedi korkusuna neden olan bir diğer etken de yaşam şekli değildir. Çevresel etkenlerde kokuya neden olur. Mesela
bir anne çocuğuna karşı “Kedi seni ısırır, ona sakın yaklaşma!” ya da “Kediden kaç, çabuk yanıma gel!” gibi ifadeler kullanması çocuğun kediden korkarak büyümesine neden olur. Çocuk her ne kadar kediler ile oynamak istese de annesinin bu ifadeleri onu korkutacaktır. Bu durum büyüyünce de devam eder. Çocuklukta duyulan bu sözler kedi korkusunun temellerini oluşturabilir.

Kedi korkusu hem yaşantı hem de çevrenin söylemleri nedeniyle meydana gelir. Bu durumda kedilerin tehlikeli ya da saldırgan hayvanlar olmadığını bilmelisiniz. Kediler de diğer tüm hayvanlar gibi tehdit ya da tehlike algılamadıkça agresifleşmez. Bu nedenle bir kediyi severseniz ya da onunla oyun oynamak isterseniz size saldırma ihtimali oldukça düşüktür. Kısacası kedilerden korkmanız için bir sebep mevcut değildir.

Kedi Korkusu Nasıl Geçer?

Kedi korkusunun geçmesi için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Bir petshop ya da veteriner kliniğine giderek sağlıklı kediler ile etkileşim halinde olabilirsiniz. Bu alanlardaki kedileri sever, onların saldırgan ya da tehlike yaratan hayvanlar olmadığını görebilirsiniz.

Bu korkuyu yenmek için kimi zaman yavru kedi sahiplenme düşüncesi de mantıklı gelir. Bir yavru kedi sahiplenmek, onun tüm karakterini belirlemede destekleyici olmak demek. Bu nedenle yavru bir kedi sahiplenirseniz onun saldırgan, korkak ya da dost canlısı olup olmaması sizin eğitiminize bağlıdır. Bu nedenle kendi yetiştirdiğiniz kediden korkmanız da pek mümkün değildir. Eğer siz de kedilerden korkuyorsanız bir yavru kedi sahiplenerek onu eğitebilir ve kedilere karşı olan korkunuzu bu sevimli yavru ile yenebilirsiniz.

Kendiliğinden aşılamayacak derecede yoğun olan kedi korkusu için psikolojik destek alması da tavsiye edilmektedir. Örneğin kedi olan bir sokaktan geçmeyen, kedi sesi duyunca çığlık atan kişilerin kedi korkusu yoğun bir kaygı taşır. Bu durumda psikolojik destek alarak gerçekleştirilen terapiler sayesinde kedi korkunuzu aşabilirsiniz.

Kedi korkusuna sahip olan kişiler psikolojik destek alarak zamanla bir kedi sahiplenecek dereceye gelir. Bu aslında kedi korkusunu yenebileceğinizin ve onlarla dostluk kurabileceğinizin en güzel örneğidir. Öncesinde kedileri görünce çığlık atan ve kaçan kişilerin evlerinde kedilerinin olması, sizlere kedi korkunuzu yenmeniz konusunda cesaret verir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap