Kedilerde kulak Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde kulak temizliği doğru ve düzenli olarak yapılması, pek çok sağlık sorununun önüne geçmek için gereklidir. Kedinizin kulaklarının içini ve dışını doğru şekilde temizlerseniz onu farklı hastalıklardan koruyabilirsiniz. Kedi sahiplenme isteğine sahip olan kişiler genellikle kedilerinin temizliğini nasıl yapacaklarını bilemedikleri için zorluk yaşayabilir ancak yazımızı okuyarak siz de kedinizin kulak temizliğini doğru şekilde yapabilirsiniz. Peki, kedilerde kulak temizliği nasıl yapılır?

Kedilerde kulak Temizliği ve Bakımı

Kedinizin kulağının hem içini hem de dışını temizlemelisiniz. Kulağın dışını temizlemek için özel bir tekniğe ihtiyaç duymazsınız. Nemli ve temiz bir bezi alarak kedinizin kulağını nazikçe silebilirsiniz. Aynı bezi yıkayıp kulağının iç kısmının açık kısmını da silebilirsiniz. Kulağının içini temizlemek için ise yalnızca nemli bez yeterli olmayabilir.

Kedinizin kulağının içini temizleyeceğiniz zaman kulak temizleme losyonlarını tercih edebilirsiniz. Kulak temizleme losyonları petshoplarda ve veteriner kliniklerinde bulunabilir. Bu losyonları satın alarak kedinizin kulaklarının iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kulak temizleme losyonunu kedinizin kulağına belirtilen miktarda damlatarak kulağındaki kirlerin kolaylıkla temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu losyonu silmeniz gerekmez ancak eğer fazla damlattıysanız kedinizin kulağındaki fazla losyonu temizlemeniz gerekir.

Kedilerde Kulak Temizliği Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerde kulak temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken farklı noktalar mevcuttur. Yavru kedi sahiplenme isteğine sahip olan kişiler genellikle yavrunun kulaklarının temizliğini nasıl yapacakları konusunda tereddüt yaşarlar. Bu konuda tereddüt yaşamanıza gerek yoktur. Kedinizin vücudunu bir havluya sararak fazla sıkmadan onu tutabilir ve kolaylıkla kulaklarını temizleyebilirsiniz.

Onu havluya sarmanız, fazla hareket ederek yanlış bir hareket yapmanızı engelleyecektir. Bu nedenle kedinizin vücudunu havluya sararsanız kafasını ani şekilde hareket ettirerek kaza çıkmasını önleyebilirsiniz. Kedinizin kulaklarını temizlerken asla kulak çubuğu kullanmayın. Kulak çubuğu kedinizin ani bir hareketi sırasında kulağına kaçabilir ya da kendine zarar vermesine neden olabilir.

Kedinizin kulak temizliği sırasında kulak temizleyici losyon tercih ederseniz bu kurumuş kirlerin, kulaktaki tozların ve pisliklerin bir nevi erimesini sağlar. Bu losyon sayesinde kedinizin kulağının içindeki kirleri temizlemeniz çok kolay hale gelir. Losyonu damlattıktan sonra kedinizin kulağının dış kısmını nemli ve temiz bir bez ile silebilirsiniz. Bu sayede losyon nedeniyle kulaktan gelecek olan kirleri de temizleyebilirsiniz.

Siz de kedi sahiplenme isteğine sahipseniz ve onun temizliğini nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız aslında temizliğinin bir süre sonra kolay hale geleceğini bilmelisiniz. Kedinizin temizliğini bir süre tekrarladıktan sonra alışacaksınız. Bu nedenle ilk zamanlarda kedinizin huysuzluk yapması, daha sonralarda alıştığınız bir davranış şekli haline gelecektir.

Kedinizin kulaklarını temizlerken onunla sakin şekilde konuşmanız gerekir. Bu sayede onu sakinleştirebilirsiniz. Kedinizin tepki göstermemesi için onunla sakin bir ses tonu kullanarak iletişim kurun. Bu sırada hareketlerinizin de yumuşak olmasına izin verin.

Kulak temizliği sırasında kediniz rahatsız olabilir. Bu nedenle onu sabit tutmalısınız. Kulaklarını silerken hareket etmesi canını acıtabilir, losyonun akmasına ve işe yaramamasına neden olabilir. Kedinizi sabit tutarak onun kulaklarının iyi şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Kulak Temizliği Neden Önemlidir?

Kedilerde kulakların temiz olması farklı enfeksiyonları önler. Bu nedenle de kedinizin kulağının içini, dışını ve çevresini temiz tutmanız onun hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Kedinizin kulaklarında oluşan kirler bir süre sonra işitme kalitesini etkileyecek hale bile gelebilir. Onun kulaklarını düzenli olarak temizlerseniz ayrıca duyma kalitesini de koruyabilirsiniz.

Kedinizin kulaklarını temizlerken mevcut rahatsızlıkları da fark edebilirsiniz. Eğer kedinizde mantar hastalığı gibi farklı cilt problemlerini fark ederseniz hiç müdahale etmeden veterinere gitmeniz gerekir. Eğer herhangi bir hastalık mevcut değilse kedinizin kulaklarını temizleyin ve onu ödüllendirin. Böylelikle kediniz bir sonraki seferde yine ödüllendirilebileceğini bilerek kulaklarını temizletebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap