Yavru Kedi Nasıl Yıkanır- Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi nasıl yıkanır? Kedi sahiplenme düşüncesine sahip olan kişiler kedilerin nasıl yıkanabileceği konusunda tereddüt yaşarlar. Çünkü kedilerin su ile arasının iyi olmadığı bariz bir gerçektir. Bu nedenle de yavru kedi sahiplenecek olan kişiler hem banyo sırasında onları doğru temizleyebilmek hem de güvenli bir banyo zamanı geçirmek için yavru kedilerin nasıl banyo yapabileceğini merak eder. Peki, yavru kedi nasıl yıkanır? Yavru kedileri yıkarken nelere dikkat edilmelidir?

Yavru Kedi Nasıl Yıkanır?

Özellikle de kedi sahiplenme fikrine sahip olan kişiler kedilerini nasıl yıkayacakları konusunda büyük bir korkuya sahip olabilirler. İlk kez kedi sahiplenecek olanlar kedilerinin temizliklerini iyi şekilde sağlamak için çaba sarf eder. Ancak kedilerinin temizliğini sağlamak eğer belli noktalara dikkat edilmezse zor olabilir. Bu nedenle de kedinizi yıkarken dikkatli olmanız, onun temizliğini iyi şekilde sağlamanız ve kedinizi mutsuz etmemeniz için gereklidir.

Kedinizi Yıkamadan Önce Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Kedinizi yıkamadan önce onun tırnaklarını kesmelisiniz. Tırnaklarını kestiğiniz kediniz size ve kendine zarar veremez. Yıkanırken hırçın şekilde hareket edebilecek olan kedinizin tırnaklarını keserseniz sizi çizmesini ya da kendine zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Kedinizin tüyleri yıkanmadan önce tarayabilirsiniz. Bu sayede dökülen tüylerini yıkamadan önce toplayabilirsiniz. Buna ek olarak kedinizin yorulmasını sağlamanız da önerilir. Kedinizin enerji harcayacak oyunlar oynaması, banyo sırasında aşırı hareketli şekilde davranmasını engelleyecektir. Banyo öncesinde yakalama, kovalama gibi oyunlar oynayarak kedinizin enerjisini harcamasını ve banyo sırasında daha sakin davranmasını sağlayabilirsiniz.

Banyo öncesinde kedinizin tüm malzemelerini banyoda hazır bulundurun. Havlu, şampuan gibi temel ürünler her an ulaşabileceğiniz yerde olmalıdır. Bu sayede kedinizi yıkarken zorluk çekmez, yıkadıktan sonra kurulamak için uğraşmazsınız. Banyo zamanına geçmeden önce uzun kollu bir üst giyerek kedinizin kollarınızı çizmesini de önleyebilirsiniz.

Yavru Kediyi Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru kedinizi yıkarken ona nazik davranın. Hareket edebileceği için bir yere çarpmasını önlemeniz gerekir. Kedinizi yıkarken yüzüne ve kafasına su gelmemesine özen göstermelisiniz. Boynundan aşağısını yıkayarak kedinizin tüm vücudunun temizliğini sağlayabilirsiniz.

Kedi şampuanları çok fazla köpürmez ancak etkili temizlik sağlar. Az miktarda şampuanı köpürtüp kedinizin tüylerine uygulayın. Sonrasında kedinizin cildini gerekirse kediler için tercih edilebilecek banyo lifleri ile ovalayabilirsiniz. Bu işlem sırasında kedinize yumuşak ve nazik davranın. Kedinizin korkmasını ya da sinirlenmesini önlemek için bağırmayın ve sakin bir ses tonu kullanarak kediniz ile konuşun.

Kedinizin tüm vücudunu şampuanladıktan sonra ılık suyu kedinizin vücudunda gezdirin. Kafasına su gelmemesine özen göstermeniz kedinizin de daha az sinirlenmesine yardımcı olabilir. Ilık su ile kedinizin tüm vücudunu ovalayarak yıkayın ve suyu kapatıp kedinizi bir havluya sarın. Kedinizi havlusu ile iyice kuruladıktan sonra onu bırakabilirsiniz. Kediniz banyo sonrasında kurulanmak için kendi havlusuna sürtünebilir, kaloriferin yanında yatabilir ya da koltukların üzerine çıkarak sürtünebilir. Kedinizin evdeki eşyalara sürtünmesini istemiyorsanız havlusuna alışması için üzerine kokusunun sinmesine izin vermeniz önemlidir.

Yavru Kedilerin Banyosuna Dair Önemli Noktalar

Yavru kediler de yetişkin kediler gibi sudan pek hoşlanmaz. Kedi sahiplenme isteğine sahip iseniz kedinizin sudan pek hoşlanmayacağını ve yıkanma sırasında size tepki gösterebileceğini bilmelisiniz. Yine de onun temizliğini iyi şekilde sağlamak için kedinizin banyo sürecini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Banyo süresini mümkün olduğunca kısa tutmanız, kedinizin üşümesini ve hasta olmasını engelleyecektir. Bu nedenle kedinizi mümkün olduğunca hızlı şekilde yıkayıp banyodan çıkarın. Sonrasında ise iyi şekilde kuruladığınızdan emin olun. Bir süre sonra kedinizi çok kısa sürede yıkadığını ve bunu pratik şekilde hallettiğinizi fark edeceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap