Kedilerde Diş Fırçalama Nasıl Olur?

Kedilerde diş fırçalama ve ağız temizliklerinin yapılması oldukça büyük öneme sahiptir. Ağız ve diş bakımı ve temizliği doğru şekilde yapılmayan kedilerde pek çok sağlık sorunu meydana gelmesi mümkündür. Bu sağlık sorunları hem ağızda meydana gelebilen çeşitli diş ve diş eti problemleri olabilir hem de bunlara bağlı kalp, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklar olabilir. Bundan dolayı kedinizin dişlerini fırçalamanız ve ağız bakımını düzenli şekilde yapmanız gerekir. Peki, kedilerde diş fırçalama nasıl olur?

Kedilerde Diş Fırçalama Nasıl Olur?

Kedinizin dişlerini fırçalamak için kediler için özel üretilen diş macunlarını ve diş fırçalarını kullanmanız mümkündür. Bu sayede kedinizin dişlerini ve ağızlarını etkili şekilde temizlemeniz mümkün olabilir. Kedinizin dişlerini fırçalayacağınız zaman onu öncelikli olarak diş fırçalama ürünlerine alıştırmanız gerekir. Bu sayede dişlerini fırçalarken zorlanmazsınız.

Kedilerde diş fırçalama sırasında saldırganlık davranışı görülebilir. Bunun önlenmesi için kedinizin dişlerini fırçalamadan önce onunla oyunlar oynamanız, onu biraz yormanız gerekebilir. Ayrıca diş fırçasına aşina olması ve ondan korkmaması için oyunlar sırasında diş fırçasını da yakının da bulundurabilir ve onu kedinizin eşyalarının bulunduğu alanda muhafaza edebilirsiniz.

Diş fırçalama sırasında nazik hareketlerde bulunmak, kedinizin dişlerini doğru ve sakin şekilde fırçalamak gerekir. Tıpkı kendi dişlerinizi fırçalarken yaptığınız gibi kedinizin dişlerini de dairesel hareketler ve aşağı – yukarı fırçalama ile etkili şekilde temizleyebilirsiniz.

Kedilerde Diş Fırçalama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli

Kedinizin dişlerini kediler için özel olarak tasarlanmış farklı fırçalar ve diş macunları ile fırçalamanız gerekir. Diş fırçalama sırasında kedinizin hırçınlaşabilmesi ihtimaline karşı tırnaklarını önceden kesmeniz gerekebilir. Bu sayede kollarınızı çizmesine de engel olabilirsiniz.

Kedinizin dişlerini özel diş fırçasında sıkacağınız bir miktar diş macunu ile rahatlıkla fırçalayabilirsiniz. Bizim kullandığımız diş macunları kadar köpürmeyen ve mentollü içeriğe sahip olmayan kedi diş macunları kedilerin dişlerinin temizliğini iyi şekilde sağlayabilmektedir. Fırçalama sırasında bir miktar diş macununu fırçaya alındıktan sonra diş fırçasını kedinizin dişlerinde fazla bastırmadan gezdirebilir ve dişlerinin tamamının iyi şekilde fırçalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin dişlerini fırçalarken parmağa takılan diş fırçalarını kullanmanız mümkündür. Bu ürünler tıpkı parmağınızla kedinizin dişlerini fırçalıyorsunuz hissi verecektir. Bu şekilde kedinizin dişlerini fırçalamak genellikle daha kolaydır. Bu ürünler kedilerin fırçaya alışma döneminde sıklıkla tercih edilir.

Dişlerin fırçalanması sırasında kedinizin dişlerine fazla bastırmamanız tavsiye edilir. Ayrıca tüm dişlerinin fırçalanması için detaylı şekilde fırçalamak da önemlidir. Bazı durumlarda kedinizin ağzını kapatma ya da ısırma gibi davranışlar gösterebilir. Bu durumlarda kedinizin ağzını açmak için bir eliniz ile tutmanız gerekir. Bu sayede iyice açılan ağzının içindeki her bir dişe kolaylıkla erişebilirsiniz.

Kediler Diş Fırçalamaya Nasıl Alıştırılır

Kediler için özel olarak üretilen diş macunları ve diş fırçalarının kediniz tarafından tanınması önemlidir. Kedinizin dişleri fırçalanmadan önce diş fırçası ve diş macunu ile tanışması gerekir. Parmağınıza sıkacağınız bir miktar macunu koklamasına, tadına bakmasına izin verebilirsiniz. Bu sayede diş macununun tadını fırçalama sırasında aldığında da bunu garipsemez ve saldırgan hareketler sergilemez.

Kedinizin dişlerinin fırçalanmasına alışması için fırça kullanmadan önce dişlerinde parmaklarınızı fırçalar gibi gezdirmeniz mümkündür. Bu sayede kediniz ağzının içinde dolaşan yabancı bir cisme alışabilir. Diş fırçası ile aynı hareketleri uyguladığınızda ise tepki göstermesi pek mümkün olmaz.

Kedilerde Diş Fırçalamanın Önemi Nedir?

Kedinizin dişlerinde meydana gelen plakların giderilmesini sağlamak için dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Birkaç günde bir olacak şekilde dişlerini fırçalamak, kedinizin dişlerinde çürüklerin meydana gelmesi riskini azaltır. Ayrıca çeşitli ağız ve diş eti rahatsızlıklarının da meydana gelmesini önleyen bu uygulama, kedinizin sağlıklı dişlere sahip olması için önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap