Kedi Tıraşı Anında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kedi Tıraşı Anında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kedi tıraşı yapılırken kediler için özel olarak üretilmiş sessiz çalışan tıraş makineleri kullanılmalıdır. Bu tıraş makineleri yerine insanların kullandığı tıraş makineleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Kedi tıraşı işlemi için kullanılan tıraş makinesi, sessiz bir şekilde çalışan ve kedi tüylerine özel üretilmiş bir makine. Bu makine kedilerin korkmasına engel olur ve tüylerinin rahatlıkla tıraş edilmesini sağlar.

Kedilerin tıraşını yapacak olan kişi bu konuda tecrübeli olmalıdır. Genellikle pet kuaförler tarafından gerçekleştirilen bu işlem, kedi sahipleri tarafından da yapılmalı. Fakat kişinin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için, kişinin bu konuda tecrübe sahibi olması gerekmektedir.

Kediler için tıraş işlemi oldukça zorlu geçer. Kediler tıraş makinesinden ve tıraş işleminden korkabilir ve agresif tavırlar sergiler. Bu sebeple tıraş işlemine başlamadan önce, tıraş makinesi kediye tanıtılmalıdır. Bu sayede korkusu biraz da olsa geçebilir ve tıraş işlemi daha kolay ilerler.

Kedilerin Tıraş Edilmesi Neden Gereklidir?

Her kedi tıraş edilmesi gerekli. Çünkü tıraş etmek cilt hastalıklarının erken teşhisini sağlar ve parazitlerin kedinin tüylerine yerleşmesine engel olur. Bu sebeple belirli aralıklar ile tıraş işlemi gerçekleştirilmelidir. Kedilerin tıraş edilmesinin gerekli olmasının bir diğer sebebi ise fazla tüy dökülmesini engellemektir. Özellikle bahar dönemlerinde kediler tüylerini yeniler ve çok fazla tüy dökümüne neden olur. Bu sebeple kediler özellikle bu dönemlerde tıraş edilmelidir. Aksi takdirde tüyler kedinin boğazına kaçabilir.

Kedi Tıraşı Yapmak İçin Uygun Zamanlar Hangileridir?

Kedi tıraşı yapmak için uygun zamanlar yılın bahar dönemleridir. Kediler bu dönemde tüy dökeceği için tıraş etmek kedinin bu sürecinde etkili olur. Bu sayede kedinin tüy yutması gibi olumsuz durumların ortaya çıkması engellenirken, evin hijyeni de korunmuş olur. Aksi takdirde tüyler evin içerisinde dökülecek ve sağlık açısından olumsuz etkilere sebep olur.

Kedi Tıraşının Yararları Nelerdir?

Kedi tıraşının yararları, kedilerin tüy sağlığına olumlu etkiler sağlarken, çeşitli hastalıklara karşı da korur. Kediler yılda iki defa, bahar dönemlerinde tıraş edilebilirler. Bu tıraş işlemleri tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kedi tıraşının sağladığı yararlar şu şekildedir:

  • Dış parazitlerin, kedilerin tüylerine yerleşmesine engel olur.
  • Kedilerin tüylerini yenilediği bahar zamanlarında tıraş edilmesi, fazla tüy dökümüne engel olur.
  • Kedilerin tıraş edilmesi, tüy yutmasını engeller.
  • Kedilerin tüylerinin fazla uzaması topaklanmaya yani kedi tüylerinin birbirine girmesine sebep olabilir. Bu durumda kedi topaklanan tüylerini kaybedebilir ve bir daha hiç tüy çıkmaz. Kedileri tıraş etmek bu sorunun oluşmasına engel olur.

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin tüy bakımı, tüy sağlıkları için oldukça önemlidir. Kedilerin tüy bakımında, tarama işlemi gerçekleştirir. Taramak kedilerin tüyleri için çok önemlidir. Kısa tüyleri olan kediler haftada bir gün, uzun tüyleri olan kediler ise haftada 2 ila 3 gün tüylerinin taranmasına ihtiyaç duyar. Kedilerin tüylerinin taranması, topaklanmaya ve kepeklenmeye engel olur. Tüyleri taranmayan bir kedinin tüylerinin rengi solar.

Tüy bakımında bir diğer işlem ise fırçalamaktır. Fırçalama işlemi ölü tüylerin alınmasında ve topaklanmayı engellemede yardımcı olur. Fırçalama işlemi, kulak arkasından kuyruğa kadar gerçekleştirilmelidir.

Tüylerin taranması ve fırçalanması, bazı kedilerin sevmedikleri bir işlemdir. Bu durumun önüne geçmek için yavru olduğu zamanlardan itibaren bu işlemler yapılmalı, kediler taranmaya ve fırçalanmaya alıştırılmalı.

Kedilerin Tıraş İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Kedilerin tıraş işleminde dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat etmek, bu işlemin daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple, belirtilen durumlara dikkat edilmeli ve süreç buna göre ilerlemeli.

Kedi tıraşı yapmak, kediler için sevmedikleri bir aktivitedir. Kediler tıraş sırasında agresif, hırçın ve korkak tavırlar sergiler. Bu süreçte, bu işlemi yapan kişi, başka bir kişiden yardım alırsa çok daha rahat ilerleyecektir.

Tıraş işlemi sırasında, kedi canını yakabilecek bir pozisyonda olmamalı. Onu bu şekilde tutmak, kedinin daha fazla korkmasına ve agresif davranışlar sergilemesine neden olur. Doğru tutuş pozisyonunda kedi tıraşı yapmak daha iyi olacaktır.

Tıraş sırasında kediye nazik ve güzel bir ses tonuyla yaklaşılmalıdır. Kediyle konuşularak stresi alınmalı. Aksi takdirde sert ve kızgın bir ses tonu kediyi daha çok korkutacak ve kaçmak istemesini sağlayacaktır.

Kedi hiçbir şekilde kedi tıraşına izin vermiyor ise bu işlem mutlaka pet kuaförler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Rüya Görmesi Mümkün Mü?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap