Kedilerde Doğum Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?

Kedilerde doğum öncesi uygun bir ortamda doğuma hazırlanması, gebeliği daha sağlıklı kılacaktır. Bu nedenle de kedilerde doğum öncesi bakımı çok önemlidir. Kedinizin doğum öncesinde uygun koşullarda bakım görmesi, rahat bir gebelik süreci geçirmesine yardımcı olacaktır. Kedinize doğru bakımı vermek için onun temizliğine ve kontrollerine ağırlık vermelisiniz. Gerekli kontrolleri belli dönemlerde tekrarlamalısınız. Bu sayede gebeliğin gidişatı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Kedi sahiplenme konusunda istekli kişiler ile de bu süreçte görüşerek yavrulara erken dönemde yuvalar bulabilirsiniz. Peki, kedilerde doğum öncesi bakımı nasıl olmalı? Doğum öncesinde bakım ortamı nasıl olmalı?

Kedilerde Doğum Öncesi Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedilerde doğum öncesi bakımı için dikkat edilecek belli noktalar mevcuttur. Beslenme değişikliklerinin yapılması, veteriner kontrollerinin belli dönemlerde tekrarlanması, aktifliğini koruması sizin elinizdedir. Bu nedenle kedinize doğum öncesinde doğru bakımı vermek için belli adımları izlemelisiniz.

Doğum öncesinde bakım çok önemli olsa da yavruları sahiplendirmeyi düşünüyorsanız uygun yuvaları hamilelik sırasında bulmanız da kolaylık sağlar. Yavru kedi sahiplenme konusunda istekli olan kişileri bularak onlarla görüşebilir, anne kedi doğum yaptıktan bir süre sonra da yavruları kolaylıkla sahiplendirebilirsiniz. Sağlıklı yavru kediler için de anne kedinin bakımının doğu şekilde sağlanması sizin görevinizdir.

Kedilerde Doğum Öncesi Doğru Beslenme

Kedinizin hamile olduğunu anladığınız ilk andan itibaren onun ve yavrunun gelişim ve sağlığı için doğru mamayı tercih etmelisiniz. Hamile kediler genellikle yavru kedi mamaları ile beslenebilir. Bu mamaların içeriği annenin sütünün artmasını sağlar. Ayrıca hamile kediler için özel üretilen mamalar anne kedinin aşırı kilo almasını da önler.

Doğum öncesi beslenme programında aşırı kilo aldıracak mamaları tercih etmemelisiniz. Anne kedinin aşırı kilo alması yavruların sağlığını ve annenin sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle de kedinizin beslenme programında düşük yağ içeriğine sahip, besleyici ve dengeli mamaları seçmelisiniz. Kedinizin sağlığını destekleyecek vitamin ve mineral içeriklerini barındıran dengeli mamalar yavruların da annenin de sağlıklı bir gebelik geçirmesine yardımcı olacaktır.

Kediler hamileliğin ilk zamanlarından itibaren aşırı yeme isteği gösterebilir. Kedinizde aşırı yeme isteği gördüğünüzde ona azar azar ama sık sık mama vermelisiniz. Bu sayede kediniz hem yeme isteğini giderir hem de aşırı yemeden dengeli şekilde beslenebilir.

Hamile Kedilere Uygun Ortam

Kedinizin hamile olduğunu fark ettikten sonra ufak düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Evinizde belli alanlara girişini engellemek isteyebilirsiniz. Kediniz doğum yapmak için kuytu bir köşe arar. Eğer yatak odanızı, salonunuzu ya da farklı alanları doğum için kendine uygun bir alan olarak görmesini istemezseniz bu alanları korumaya almanız gerekebilir.

Doğum için kedinize uygun alanı sağlamalısınız. Doğumdan kısa zaman önce kedinizin parkeleri kazmaya çalıştığını, kutu gibi alanlara girmeye çalıştığını fark edebilirsiniz. Bu dönemde kedinize bir kutu ya da sepet bulmalısınız. İçinde rahat şekilde doğum yapabileceği, güvenli olarak kabul edebileceği bir alan sağlayabilirsiniz. Bu sayede kedinizin rahat bir doğum süreci geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedinizin kendini güvende hissetmesi de gebeliği etkiler. Kendini güvende hissetmesi için kedinizin diğer yabancı hayvanlar ile görüşmemesi, eve yabancıların gelmemesi gerekebilir. Kedinizin gebeliği boyunca misafir kabul etmemeniz, kedinizin kendini daha güvende hissetmesini sağlayabilir.

Kedilerde Gebelik Döneminde Doğru Temizlik

Hamile kedinizin temizliğini aksatmadan devam ettirmelisiniz. Onun kulak, diş, vücut ve genel temizliğini iyi şekilde sağlamalısınız. Tüylerini düzenli olarak taramalı, kedinizin gerekli zamanlarda banyo yapmasını sağlamalısınız. Eğer kedinizin banyo yaparken, tırnak keserken ya da başka temizlik koşulların yoğun stres yaşadığını düşünüyorsanız bu süreçleri daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bir süre temizliği nemli ve temiz bez ile halledebilir ve kedinizin bakımını aksatmadan devam ettirmek için bir kedi kuaföründen destek alabilirsiniz.

Yeni Doğan Yavruları Sahiplendirme Öncesinde

Yavruları doğduktan sonra onları hemen sahiplendiremezsiniz. Bir süre anne sütü ile beslenecek olan yavruların bakımı yine sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Doğumdan sonraki bir ay içinde anne sütünden kesilen yavruları da sahiplendirebilirsiniz. Bu süreç öncesinde anne kedinin hamileliği sırasında doğru yuvaları bularak kedi sahiplenme isteği olan kişilere doğum sonrasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap