British Shorthair Tüy Döker mi?

British Shorthair tüy döker mi? British Shorthair kedileri de en az diğer kedi cinsleri gibi tüy dökmektedir. Kedi beslemek isteyenlerin ilk aklına gelen ve yakındığı konu ise tüy dökme problemidir. Kedilerin tüy dökme sorunu için alınabilecek birçok önlem bulunur. Bu sayede tüy dökülme sorununu en aza indirebilirsiniz. Satılık British Shorthair ilanlarına bakarken kedinizin genel sağlık durumunu, tüy yapısını ve yapılan aşılarını kontrol etmelisiniz. Sağlıklı bir kedi belirli zamanlarda tüy dökümü yaşamaktadır. Tüy dökmesi cinsiyle ilgili olabildiği gibi bakımıyla da oldukça ilgilidir. Tüy bakımı düzenli zamanlarda yapılan kedilerin tüy dökülmesi daha az görülür. British Shorthair kedilerinin de diğer ırklar gibi tüy bakımlarının aksatılmaması gerekir. Kedilerin tüylerinin sağlıklı ve canlı görünmesi, temizlikleri ve bakımları ile mümkündür.

British Shorthair Tüy Temizliği

Satılık British Shorthair ilanlarında kedilerin ne kadar bakımlı ve sağlıklı olduğunu tüy yapılarından anlayabilirsiniz. Satılık British Shorthair ilanlarında tüy yapısı cansız, mat ve sağlıksız görünen kedilerin tüy bakımının aksatıldığını ya da sağlıksız olduğunu düşünebilirsiniz. Kediler için tüy temizliği önemlidir.

  • Kedinizin tüylerini temizlemek için yıkayabilirsiniz. British Shorthair kedileri uysal yapıları sayesinde agresif tavırlar göstermedenn yıkanmaya alışır.
  • British Shorthair kedileri yıkarken üşütmeleri ve hasta olmaları konusunda dikkatli olmalısınız. Kedinizi yıkamak için yaz aylarını tercih etmeli ve tüylerini iyice kurutmalısınız.
  • Kedinizi yıkarken yüzüne şampuan gelmemesine dikkat etmelisiniz. Kediniz için özel üretilen şampuanlardan tercih edebilirsiniz. Doğru ürünler kullanmanız sağlık sorunları yaşamalarını önler.
  • Kedinizin tüylerini açarken tarak kullanabilirsiniz.

British Shorthair Neden Tüy Döker?

  • Kediniz sağlık sorunları nedeniyle aşırı tüy döküyor olabilir. Parazitler ve alerjiler tüy dökülmesini artırır.
  • Düşük kaliteli mamalar kullanmak kedilerin aşırı tüy dökmesine neden olabilir. Kediniz için kaliteli mamalar tercih ederek sağlıklı beslenmesini sağlamanız önemlidir.
  • Bütün kediler gibi British Shorthair kediler de mevsim geçişlerinde tüy döker. Bu dönemlerde kedinizi daha sık tarayarak aşırı tüy dökülmesini engelleyebilirsiniz.
  • Yaşlı kediler kendilerini temizlemek konusunda iyi değildir. Bu nedenle tüyleri daha fazla dökülebilir. Kedinize yardımcı olmak için belirli zamanlarla kedinizi taramayı unutmamalısınız.
  • Kediler hamile olduklarında hormonal değişimler yaşar. Bu nedenle aşırı tüy döktüklerini de görebilirsiniz. Yavrularını emzirmeye hazırlandıkları için karın kısımlarındaki tüyler dökülür.

British Shorthair Tüylerinin Taranması

British Shorthair kedilerin tüy yapıları kısa ve yoğundur. Kediniz için kısa tüyler için kullanılan taraklardan edinebilirsiniz. Dökülen tüyleri taramanız kedinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Kedinizi taramadığınızda tüylerin birbirine dolandığını görmeniz mümkün. Kedinizi tarama rutinini aksatmamalı ve onun da taranmaya alışmasını sağlamalısınız. Kedinizi tararken, tüylerin uzadığı tarafa doğru taramanız doğru olacaktır. Bu şekilde oluşan dolanma gibi sorunları kedinizin canını yakmadan çözebilirsiniz. Kedinizin kafası ve yüzü için farklı uçlu taraklar tercih edebilirsiniz. Kedinizi tararken fazla bastırmamalı ve canını yakmamalısınız. British Shorthair kedileri her ne kadar uysal canlılar olsa da canı acıdığı zaman taranma rutinlerinden hoşlanmaz. Bu durum işinizin zor olmasına neden olur. Kedinizi tararken nazik ve kibar davranmaya gayret etmelisiniz.

British Shorthair Makine Tıraşı

British Shorthair kedileri tüy yapıları tek katmanlıdır. Tek katlı tüylerde kırık oluşumuna rastlanmaz ve bu sebeple sıklıkla bakıma ihtiyaç duymaz. British Shorthair kedilerinin haftada bir veya iki defa taranması yeterli olur. Tüyleri sık ve kısa olduğu için tarandıklarında yumuşak tüylere sahip olurlar. Kedinizi tıraş ettirmek istiyorsanız mutlaka pet kuaförlerinden yardım almanız önerilir. Makine tıraşı için kedinize anestezi uygulanmaz. Profesyonel pet kuaför uzmanları ile kedinizi stressiz şekilde tıraş ettirebilirsiniz. Bu süreçte kedinizin tüy ve deri yapıları incelenir. Tüy yapısına uygun makaslar ve spreyler kullanılır. Özel olarak kullanılan tıraş makineleri tüy ve deri yapısına zarar vermez. Kedinizin olumsuz yönde etkilenmemesi için patilerini, kuyruk ucunu ve kafasını tıraş edilmez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap