British Shorthair Kedi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

British Shorthair kedi ,Harrison Weir tarafından bir yarışmaya katılarak ünlü olmuştur. Bir ingiliz kedisidir ve 19. yüzyılda tanınmıştır. Özel ve asil bir kedi türü olduğu bilinir. Yavru British Shorthair kedilerinin sevgi dolu ve samimi halleri herkesin beğenisini kazanmaktadır. British Shorthair kedileri zekaları ve dış görünümleri ile ön plana çıkar. Birçok yarışmada ödüller ve dereceler kazanmıştır. Ancak 20. yüzyılda İran Kedisi’nin keşfedilmesi ile popülerliğini kaybettiği söylenebilir. Yavru British Shorthairkedileri eve ilk geldiğinde, muhteşem uyumu ve samimi davranışları ile göze çarpar. İlk başta çekingen tavırlar sergilerse de ortama adapte olması kısa sürer. Sahibinin günlük yoğunluğu içerisinde ona vakit ayırmamasını umursamaz. British Shorthair kedileri kolay kolay depresyona giren kediler değildir.

British Shorthair Kedi Karakter Özellikleri

Bir yavru British Shorthair kedisi, mükemmel bir ev arkadaşıdır. Hem uysal hem de yüksek zeka düzeyine sahiptir. Oyunlara olan ilgisi sayesinde beraber güzel vakit geçirebilirsiniz. Diğer kedi ırklarının aksine British Shorthair eşyalar ile değil sahibi ile oyunlar oynamayı tercih eder. Bu konuda onun üstüne kedi tanınmaz. Oyun oynama isteği her zaman vardır. Diğer kedilerde ortaya çıkabilen agresif tavırlara şahit olmazsınız. Bu nedenle size ya da evdeki eşyalara zarar verme huyu yoktur. Olgun ve sağlam bir karaktere sahiptir. Yaşamları sakinlik içerisinde devam eder. Diğer evcil hayvanlar ile olan uyumu birçok kişiyi şaşırtır. British Shorthair kedileri evde yalnız olmayı sorun etmez ve uslu durur.

British Shorthair Yavruluk Dönemi

Dişi British Shorthair kedileri, yavrularına oldukça sevecen, dikkatli ve şefkatli davranır. Yavruları ile oyunlar oynamaktan hoşlanır. British kedilerinin mükemmel bir anne olduğu söylenebilir. British Shorthair kedileri sevimli ve tombul olarak dünyaya gelir. Eğitime oldukça açıktırlar ve annelerinden ayrıldıkları zaman sahipleri ile bağ kurarlar. Sahiplerine derin bir bağlılık hissettikleri için her zaman sadık olurlar. Olgunlaşma dönemlerinin tamamlanması ortalama 5 yaşını bulmaktadır. Olgunlaşma dönemleri diğer kedilere kıyasla daha uzun sürmektedir. Bu nedenle yaşam süreleri de diğer kedi ırklarına göre uzun sürmektedir. Sağlıklı bir British Shorthair kedisi 20 yıl yaşayabilir. Yavruyken sahiplendiğiniz bir british Shorthair kedisi, 20 yıl boyunca sizin en iyi dostunuz olabilir.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair kedisinin tüy dökülmesini azaltmak için haftada 1-2 defa taramak gerekir. Kısa ve sık tüyleri bulunduğu için tüyleri kolay kolay düğümlenmez. Bu hem kediniz hem de sizin için bir avantajdır. Kedinize belirli aralıklar ile egzersiz yaptırmalısınız. Böylece formunu koruyabilir. Kedinizin oynadığı oyunlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak ona iyi gelir. İnteraktif oyunlar kedinizin gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. British Shorthair kedileri son derece sakin oldukları bakımlarını yapmak diğer kedilere göre daha kolaydır. Evde tüm gün uyuması ve sakin tavırlar ile dolaşması muhtemel olan kediniz, bakımı en kolay yapılan kedi türlerinden biridir. Kedinizin mama ve suyunu düzenli olarak vermelisiniz. Evinizin belli bir köşesinde her zaman su bulundurmanız önemlidir.

British Shorthair: Az Bilinen Gerçekler

  • British Shorthair kedilerin kendilerine özgü gülümsemeleri vardır. Bu durumun nedeni ise bıyık pedlerinin yapısıdır. Böylece yüzlerinde kalıcı bir gülümseme ile dolaşırlar.
  • British Shorthair kedilerin miyavlamayı sevmedikleri sanılsa da Dünyanın en yüksek mırıltısı rekoruna sahiptirler. 2011 yılında bir British Shorthair en yüksek sesli miyavlama ile dünya rekorunu kırmıştır.
  • British Shorthair kedileri kucak sevmez. Her ne kadar sıcakkanlı olsalar da kucağa alınmaktan hoşlanmamaları onların karakteristik özellikleridir.
  • British Shorthair kedileri obeziteye yatkındır. Günümüzde hareketsiz yaşam tarzları onların kilo almaya meyilli olmasına neden olmuştur.
  • British Shorthair kedileri ilham verici görünüme sahiptir. Herkesin tanıdığı ünlü kedi karakterlerin bir çoğu British Shorthair ilham alınarak çizilmiştir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap