Kedilerle Birlikte Uyumak İyi mi?

Kedilerle birlikte uyumak, bir güven ve aidiyet göstergesidir. Kediler, diğer kedi veya aile üyesi olsalar da, genellikle güçlü bir bağ kurdukları varlıkların yakınında veya fiziksel temas içinde uyurlar. Kediler, yakın sosyal yapılarda yaşayan paket hayvanlardır. Buna göre, gece bile grupta olmayı severler. Kedi paketlerinde birbirleriyle yakın akraba olan kediler birbirleriyle uyurlar. Bu kedilere “tercih edilen arkadaşlar” denir. Birlikte uyumanın yanı sıra günün çoğunu bir metreden daha az aralıklarla geçiriyorlar, burunlarına dokunarak birbirlerini selamlıyorlar ve birbirlerine bakıyorlar.

Kedinizle Aranızdaki Bağ Güçlenir

Hayvanlar ve insanlar arasındaki bağ açıkça güçlendirilmiştir. Kedilerle yaşayan birçok insan, dört ayaklı arkadaşlarının yatakta uyumalarına izin verildiği için önemli ölçüde daha itaatkar hale geldiğini doğruluyor. Bu, örneğin, bu kedilerin hileleri ve küçük numaraları daha hızlı öğrenmesiyle ifade edilir.

Kedilerin İyileştirici Özellikleri Vardır

Kedilerle birlikte uyumak, sizin için iç huzuru ve sessizliği sağlar. Bunun tersi de geçerlidir. Özellikle mırıldanmanın iyileştirici bir etkisi vardır. Sakinlik kedicikten insana geçer. İnsanların sadece daha az stresli olmakla kalmayıp, aynı zamanda kediler etrafında daha mutlu oldukları ve bunun tersi de kanıtlanmıştır.

Kediniz Sizi Gece Boyunca Sıcak Tutar

Kedilerle birlikte uyumak sizi rahat ve sıcak tutar. Örneğin bir kedinin ortalama (sağlıklı) vücut sıcaklığı, bir kişinin normal vücut sıcaklığının biraz üzerindedir. Buna göre, kediler hoş ve sakinleştirici bir sıcaklık verir – hayvanlar ve insanlar için soğuk kış günleri için idealdir. (Editörün notu: Aah, şimdi kedilerin neden yılın her mevsiminde kendi kendini ısıtan kedi battaniyemizi sevdiğini anlıyorum 🙂

Fiziksel yakınlık kâbuslara yardımcı olur. Bazen dört ayaklı arkadaşlarımız da kabus görebilir ve tekrar uyumakta zorlanabilir. Sahibine yakınlık, hayvanın hızlı bir şekilde sakinleşmesine ve uzun süreli stresli durumlardan kaçınmasına yardımcı olur.

Bakım duygusu güçlendirilir. Pek çok kedi, “sevdikleri” kişiye belirli bir özen gösterir. Kürklü dostlarımız ve sahiplerinin iyi olmasını sağlamak konusunda kayda değer bir ilgi var. Bu ihtiyaç kedinizle aynı yerde yatmanızla karşılayabileceğiniz bir seçenek.

Kedilerle Birlikte Uyumak: Artan Hijyen Gereksinimleri

Uzmanlara göre, genel olarak hayvansız yatak odalarına göre daha fazla hijyen gereklidir. Veteriner hekim Pascale Huber, “Hayvanlar çok fazla tüy kaybediyor ve açık havadaki kiri yatağına getiriyor” diyor. Alerjisi olanların veya astımlıların genellikle hayvanların yanında yaşamaktan kaçınmaları tavsiye ediliyor. Bu nedenle, örneğin yatak çarşaflarının daha sık değiştirilmesi gerekiyor. Kendi köpeğinizin veya kedi battaniyenizin olması yararlıdır. Battaniyeler insan yüzüne çok yakın yerleştirilmemelidir.

Sütten kesmek zordur. Daha sonraki bir zamanda sütten kesmek genellikle zordur . İnsanlar ve hayvanlar için bir türdür. Fikrini değiştirmek isteyen herkes için iyi haber – Pascale Huber’e göre, “olumlu pekiştirme yoluyla (tıklama eğitimi veya ikramlar) sütten kesmek prensipte mümkündür”. Sevgilinizin yatağınızda kürkle uyuyup uyuyamayacağına en baştan karar vermek en iyisidir.

Kedinize veya köpeğinize yatağınızda uyumaya karar verirseniz, rahatça yaşayacağı rahat bir yer sağlayın. Veteriner hekimler tarafından tavsiye edildiği gibi, evcil hayvanınızın uyku alanını güvenli ve rahat bir sığınak olarak algılaması önemlidir. Aşağıda belirttiğimiz sevimli tüy yumağı dostunuz için kedi yatağı seçimi nasıl olur makalemizi okumaya ne dersiniz? 🙂

Kedi Yatağı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap