Kedi Yatağı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kedi yatağı seçimi nasıl olmalıdır? Kediler için kedi yatağının önemi aslında oldukça büyüktür çünkü kedilerin de insanlar gibi rahat ve sıcak bir uykuya ihtiyacı vardır. Kediler de kendi alanlarında olmaktan, dinlenmekten ve kendilerine ait bir alan yaratmaktan keyif alırlar. Bu nedenle de aslında yavruluk döneminden itibaren kedilerin kedi yatağına alışması önemlidir. Kedi yatağı seçimi sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Peki, nelere dikkat etmek gerekir?

Kedi Yatağı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Miskin kedilerin en sevdiği aktivite gün içerisinde kendi alanlarında gün boyu yatmak olabilir. Ayrıca hareketli ve enerji dolu kedilerin dahi kendi alanlarında dinlenmeye ve uyumaya ihtiyacı vardır. Uzun süreler boyu uyuyabilen kedilerin rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için kedi yatağı seçerken farklı noktalara dikkat etmek önemlidir.

Kedi Yatağının Özelliklerine Dikkat

Kedi yatağı seçimi sırasında kedi yatağının özellikleri önem taşır. Pamuk, yün, tüy gibi doğal kumaşlarda üretilmiş olan yatakların tercih edilmesi, kedilerin rahat ve sıcak bir uyku çekmesi için yardımcı olacaktır. Sentetik kumaşlar her kedide olmasa da bazı kedilerde rahatsızlık hissi yaratabilir ve yatmak istememelerine neden olabilir.

Kedi yatağının malzemesinin yıkanmaya elverişli olması gerekir. Tıpkı yatak çarşafı değiştirir gibi düzenli şekilde kedi yatağının da yıkanması önemlidir. Özellikle de çamaşır makinesinde yıkanabilen kedi yataklarının tercih edilmesi ve düzenli olarak temizlenmesi, kedilerin sağlıklı ve temiz bir uyku çekmesini sağlayacaktır.

Kedi yatağı seçimi sırasında yatakların üzerinde ufak materyaller bulunmamasına dikkat etmek gerekir. Boncuk, pul, aksesuar, oyuncak bulunduran kedi yataklarında yatan kediler, meraklı oldukları için bunları yeme eğiliminde olabilirler. Bu nedenle de boğulmaları ya da dişlerine zarar vermeleri mümkündür. En iyisi yatakların sade kumaştan üretilmiş olmasıdır.

Kedi yatağı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de yatağın boyutunun kediye uygunluğudur. Kediniz büyük bir kedi ise ya da büyük ırk bir kedi sahibiyseniz küçük bir yatak tercih etmeniz doğru olmayacaktır çünkü büyüyen kedinizin bu yatağa kısa zaman sonra sığamayacağını göreceksinizdir. En iyisi kedinizin boyutundan da büyük olan ancak elbette ki ırkına göre çok büyük kalmayacak bir yatağı tercih etmenizdir.

Bazı kediler özellikle de mobilyaların altında, arkasında ya da kapalı ve karanlık alanlarda uyumaktan hoşlanırlar. Eğer kedinizde böyle bir eğilim görürseniz ona kapalı bir kedi yatağı almanız, güven içinde ve rahat şekilde uyumasını sağlayacaktır. Bazı kediler ise bu alanlarda uyumaktan rahatsızlık duyabilir. Bu nedenle de kapalı alanlarda uyumaktan hoşlanmayan kediler için kenarları daha yüksek olan ancak açık olan kedi yataklarını tercih etmeniz mümkündür.

Yaşlı Kediler İçin Yatak Seçimi

Yavru kediler ya da yaşlı kediler için tercih edilen kedi yataklarının bir kule gibi yüksekte olmaması, daha alçak ve ulaşılabilir yükseklikte olması gerekir. Kule şeklinde dizayn edilen kedi yatakları da özellikle yetişkin kediler için sıklıkla tercih edilir ancak bu yataklar hem kapladığı alan açısından hem de maliyeti açısından pek tercih edilmezler. Ayrıca her kedi yüksekte uyumak istemeyebilir. Bu nedenle de aslında en iyisi yerden bir miktar yüksekte olan ancak kedinizin istediği zaman rahatlıkla erişebileceği yüksekliğe sahip kedi yataklarını tercih etmek olacaktır. Bu sayede yavru, yetişkin ya da yaşlı kedinizin uyku zamanı geldiğinde yatağına kolayca ulaşması da mümkün olacaktır.

Kedinizin yatağı, onun ilgisini çekmelidir ve ona ait olduğu bilinmelidir. Kediler kendi alanlarında olmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle de yataklarının onlara ait bir alan olduğunu bilmeleri ve yataklarını benimsemeleri oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap