Türkiye’de En Çok Beslenen Uzun Tüylü Kedi Irkları

Türkiye’de en çok beslenen uzun tüylü kedi ırkları nelerdir? Kedi beslemek isteyen pek çok kişinin aklında beslemek istediği fiziksel özelliklere sahip bir kedi vardır. Şüphesiz ki bu kediler arasında uzun ve pofuduk tüyleri ile bizi kendilerine hayran bırakan uzun tüylü kedi ırkları. Eğer kedinizin uzun tüylü olmasını istiyorsanız Türkiye’de beslenen uzun tüylü kedi ırkları hakkında bilgi vereceğiz ve hayalinizdeki ırkını kolaylıkla bulmanızı sağlayacağız.

Türkiye’de En Çok Beslenen Uzun Tüylü Kedi Irkları ve Özellikleri

Şimdi size hem ülkemiz hem de tüm dünyada olan pek çok farklı uzun tüylü kedi ırkı var. Irkların özellikleri, karakter ve fiziksel görünümleriyle ilgili bilgiler vereceğiz.

1.    Himalayan

İran ve Siyam kedisinin çiftleştirilmesiyle meydana gelen Himalayan kedi ırkı ismini renginin benzediği Himalaya tavşanından almıştır. Ortalama boyutta olan bu kediler, sessiz, sevimli ve sakin bir mizaca sahiptir. Sessiz ve sakin ortamları seven bu kediler dinlenmeyi ve kucakta sevilmeyi çok seviyor! Eğer kucağınızdan inmeyecek bir sevgi arsızı arıyorsanız Himalayan kediler tam size göre!

2.    Ankara Kedisi

Şüphesiz ki ilk sırada ülkemizin uzun tüylü kedi cinsleri arasında Ankara kedisi var. Ankara kedileri tüm dünyada hem güzelliği hem de özgün görünümü ile gönüllere taht kurarlar. Kıvrak gövdesi, uzun ve geniş kulak yapıları, uzun ve beyaz tüyleri vardır. Enerjik, sadık ve zeki karakteri ile sizi kendisine aşık edecek bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda Ankara kedileri dünyanın en eski uzun tüylü kedi cinsi. Doğal uzun tüylü kedi ırkları arasında olan ve genetik sorunlar nedeniyle sağlık problemleri yaşamayacak bir kedi ırkıdır.

3.    Birman

Uzun ve pofuduk tüyleri, konuşkan ve uysal mizacı ile çok sempatik bir kedi ırkıdır. Birman kediler kalın tüy yapısı, kısa ve uçlara doğru uzayan kulak yapısı bulunur. Sosyal ve sadık mizacı ile sizi kendisine hayran bırakacak kedilerdir. Birmanya bölgesinde kutsal kedi olarak görülen Birman kediler sahiplendiği dostuyla eve ses ve neşe getirmek isteyenlere göre!

4.    Maine Coon

Listemizin dördüncü sırasında uzun tüylü kediler arasında dünyaca tanınan bir kedi ırkı olan Maine Coon’a yer verdik. Bu kedi ırkının en çok ön plana çıkan özelliği devasa ve büyük cüsseleri ile en büyük evcil kedi ırkı olmasıdır. İri yapılı ve sevecen bir kedi ırkıdır. Maine Coon sahibiyle çok güçlü bağ kurabilen, zeki, uysal ve düşünceli bir kedi ırkıdır.

5.    İran Kedisi

Basık burnu, yuvarlak iri gözleri ve uzun tüyleri ile herkesin uzun tüylü kedi denildiğinde akla gelen ilk kedi ırkıdır. Çok akıllı, uslu ve sakin bir kedi ırkıdır. Ancak burun yapısı nedeniyle sağlık sorunları yaşıyorlar. Çok iyi bakım isteyen bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

6.    Norveç Orman Kedisi

Hem iri hem de uzun tüyleri ile sizi kendisine aşık edecek. Norveç Orman Kedisi çok güzel ve etkileyici bir görünüme sahiptir. Mükemmel avcı olan bu kedi ırkı aynı zamanda çok iyi birer arkadaş olurlar. Soğuğa dayanıklı kalın bir tüy yapısı vardır. Sivri ve püsküllü kulakları, yuvarlak kaslı gövdesi ile iri ama çok tatlı bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

7.    Ragdoll

Tüm dünyada tanınan uzun tüyleri olan kediler arasında zeki, sadık karakteri, kalın ve sert gövdesi, güçlü ve uysal mizacı ile sizi kendisine hayran bırakacak bir kedi ırkıdır. Son derecede yeni bir kedi ırkı olan Ragdoll özellikle çocukla çok iyi anlaşıyor. Sosyal ve yumuşak karakterli bir kedi ırkıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap