Kediler Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler

Kediler Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler

Kediler hakkında yanlış bilinen bilgiler sandığımız pek çok bilgi vardır. Kediler söz konusu olduğu zaman ilginç anların yaşanması kaçınılmazdır. Herkes kedilerinin iyi olmasını ister. Onların yaşamını kolaylaştıracak çözümler ararlar. Ancak kedilerimizin bakımını, su tutabileceğini veya tutamayacağını duyduğumuz şeylere göre seçerek kazara kedilerimize zarar da verebiliriz. Kediler sıcak kanlıdır. Köpekler gibi size havlamazlar, ağlamazlar ya da dikkatinizi çekmezler. . İşte kediler hakkında gerçekten inanmayı bırakmamız gereken en yaygın efsanelerden ve yanlış anlamalardan bazılarını öğrenmek için okumaya devam edelim…

Kedilerin İnek Sütü İçebilir

Hayır, kedilerin inek sütü içmesi son derece tehlikelidir. İnek sütünde yer alan laktoz kedilerde mide problemine yol açar. Kediler süt içebilir mi? Sorusunun doğrusunu bilmek bu yüzden önemlidir. Kedinize süt vermeniz ile ishal de yaygın olarak görülecek sonuçlardan biridir. Yavru kediler süt içer mi? Yavrulara da inek sütü vermeniz doğru değildir. 2 aylık olana kadar anne sütü almaları gerekiyor. Eğer anne sütü alamayan bir yavru kediniz varsa süt tozu içmesi ya da kediler için özel üretilen ticari sütlerden almalısınız.

Kediler Her Zaman Dört Ayak Üstüne Düşer

Çevik vücutları ve esnek hareketleri ile yükseklerden atlamayı, maceradan maceraya koşmayı severler. Balkondan atlayan kedi bile kalkıp normalmiş gibi yürümeye devam ettiği için dört ayak üzerine düşer gibi bir mit ortaya atılmıştır. Ancak bu doğru değildir. Doğuştan gelen refleksleri sayesinde kediler dört  patisinin üzerine düşecek şekilde havada kendilerini çeviriler. Yüksekten düşen her kedi sağ kurtulmaz. Yara alabilir ya da hayatını kaybedebilir. Yüksek katlarda oturanların balkon ve pencerelerinin güvenlik önlemleri oluşturmasını son derece önemlidir.

Kediler Dokuz Canlıdır

Herkes tarafından bilinen bir mit olan kediler dokuz canlı söylentisini duymuşsunuzdur. Bu  kedilerin yüksekten düşmeleri, her türlü riskli durumdan kurtuldukları üzerine söylenen ama kaynağı kesin olarak bilinmeyen bir söylemdir. Bu söyleme göre kedileri tehlikeye atacak durumlara izin vermemelisiniz. 

Kedim Mırlıyor, O Zaman Mutlu

Kedilerin mırlaması her zaman mutlu olduklarını göstermiyor. Stres ya da acı çektiğini de anlatmaya çalışabilir. Hasta veya yaralı kediler ve ya doğum gibi başka bir nedenle ağrı çeken kediler rahatsızlıklarını hafifletmek için mırıldanır. Kediniz sadece kucağınızda otururken mırıldanıyorsa, kucağınıza patileri ile masaj yapıyorsa mutlu olduğu için mırıldanıyor demektir. Her ihtimale karşı kedinizin mırıldanma şeklini gözlemleyin Herhangi bir değişikliği mırıldanma durumlarını not etmeniz önemli.

Kediler Çok Bakıma İhtiyaç Duymazlar

Kedilerin bakım maliyeti köpekler kadar detaylı değildir. Böyle düşünülmesi köpekler gibi her gün yürüyüşe çıkmaları, enerjilerini atmak için oyun oynamak zorunda değillerdir. Ancak bu düşünce kısmen yanlıştır. Şöyle ki kedilerin de oyuna enerji atmaya ihtiyaçları vardır.  Kediler temizliğe çok dikkat ederler. Tuvaletinin her gün temizlenmeli. Yattıkları yerde toz, yemek kalıntısı olmamalıdır. Haftada en az 2 kere tüylerinin taranması, tırnaklarının kesilmesi ve dişlerin fırçalanması gerekiyor. 

Kara Kediler Kötü Şans Getirir

Bu efsane çok eskiye dayanır. Ne yazık ki, istenmeyen ve terk edilmiş kara kedilerin, batıl inançlar ve efsaneler gerekçesiyle görmezden gelinir. Gerçekte, kara kedilerin sahip olduğu tek doğaüstü güçler, tıpkı diğer kediler gibi koşulsuz sevgi ve şefkattir. 

Kediler Nankör mü?

Nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen kediler nankördür sözü maalesef toplum tarafından benimsenmektedir. Kediler köpeklerle dostluğu ile bilinmesi insanların böyle kötü düşünmesini doğru bulmuyoruz. Kedilerin çeşitli karakterleri vardır. Bazı kediler aşırı ilgi beklerken bazıları da ilgiye gerek duymaz. Hatta tek başına uzakta vakit geçirmeyi seçerler. Kedilerin nankör olmadığı sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları olduğu zamanlar sizin yanınıza geleceğini hatırlatmak isteriz.

Kediler Köpeklerle Anlaşamaz

Hayır köpeklerle anlaşan kedi ırkları vardır. Hepimiz sokakta bir köpeğin kedi gördüğü anda kovaladığını gördüğümüz için kedi ve köpeğin ezeli düşman olduğunu düşünmüştür. Ancak bu her kedi için doğru değildir. Bazı kedi ırkları dost canlısı ve sıcakkanlı uysal olmalarından dolayı köpeklerle iyi anlaşabiliyor.

Ayrıca Bakınız: Kedilerle İyi Anlaşan 13 Köpek Irkları

Kediler Suyu Sevmez

Çoğu kedi suyu sevmez. Ancak suyu seven kedi ırkları varlığını da atlamak doğru olmaz. Bazı kediler duş almaktan ya da su içmekten hiç hoşlanmaz. Bengal, Van Kedisi gibi ırkları musluk başlarında görebilir akan suyun altında kafalarını soktuklarını görebilirsiniz.

Ev Kedileri Aşı Olmak Zorunda Değildir

Bu doğru değildir. Kedinizin dışarıyla teması olmasa bile aşılarının eksiksiz bir şekilde yapılması şart! 2 aylıktan itibaren 1 kg’a ulaşan kedilerin aşılarının veteriner hekiminizin ayarladığı günlere göre yapılmalıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için aşıları yapılmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap