Kedileri Evde Aktif Tutma Yolları

Kedileri Evde Aktif Tutma Yolları

Kedileri evde aktif tutma yolları çeşitlidir. Hareket etmeyen bir kediniz varsa bu ileride kilo almasına neden olur. Obez kedi ile başa çıkmakta son derece zordur. Ortalama olarak, ev kedileri günde 17 saate kadar uyuyarak geçirirler. Yemek yemek için uykuya arar verirler. Sonrasında tekrar uyuklama haline geçerler. Böyle bir rutine sahip olmaları sağlıkları açısından olumsuz olur. Her kedi sahibin bildiği üzere kediler güçlü ve bağımsız kişiliklere sahiptir. Yalnız zamana ihtiyaçları vardır. Yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaları pek olası değildir. Hareketsiz kediler için neler yapılır? Kedilere egzersiz nasıl yaptırılır, okumaya devam edelim…

Kedinizle Saklambaç Oynayın

Klasik bir oyun olan saklambaç kedileri harekete geçirmenin en zevkli yoludur. Kediniz evin içinde sizi aramasına izin verin. Sizi bulduğunda ona ödül mamasından tadımlık verin. Böylece mamaya ulaşmak için sizi arayacaktır. 10 dakika bu oyunu devam ettirin. Sonrasında oyun bitiminde bolca övgü ve okşamayla öpücüklere boğun.

Lazer İşaretçi Oyuncakları

Kediler farklı oyuncaklara daha çok ilgi gösterirler. Bazıları oltaya karşı heyecanlanırken bazıları da ışıklı lazer işaretçilerine bayılırlar. Her kedi severin bildiği gibi, kedilerin güçlü ve bağımsız kişilikleri vardır; yalnız zamana ihtiyaçları vardır ve yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaları pek olası değildir.

Ödül Mamalarını Gizleyin

Yemeye düşkün olan kedileri hareket ettirmenin en keyifli yolu ödül mamalarını gizlemektir. İçinde ödül maması olan bir oyuncağı olduğunuz yerden daha uzağa fırlatın. Böylece kediniz onu almak için koşacak ve size getirecektir. Size getirdiğinde hemen ödüllendirmeyin. Biraz kendi etrafında daire çizerek dönmesi için oyuncağı da eş zamanlı kediniz ile beraber döndürün. Tamam, bu kadar oyun yeter ve mutlu son, artık kedinizi ödül maması ile kavuşturun.

Kedi Nanesi Oyuncağı

Çoğu kedi bu oyuncağın kokusuna karşı koyamaz. Bu yüzden kedi nanesi ile doldurulmuş oyuncaklar onları oynamaya teşvik etmeye yardımcı olabilir. Kedi nanesi, yavrunuzun güreşebileceği kadar büyük ve etrafta savrulabilecek kadar hafiftir. Böylece içgüdüsel dürtülerini açığa çıkararak enerjisini boşaltacaktır.

Kedi Ağaçları ve Tırmanma

Kedilerin tüm vücut tırmanmalarını sağlayan en etkili yol kedi ağaçlarıdır. Kedinizin egzersiz yoğunluğunu artırmaya yardımcı olmak için evinizde harika bir araçtır. Mobilyalarınızdan uzak tutmak istiyorsanız kedi ağacı ve kedi tırmalama tahtası eşyalarından almalısınız. Bu oyuncaklar kedinize tırmanmak, tırmalamak ve kestirmek için güvenli ve eğlenceli bir yer sağlar. Kedilerin zıplaması ve tırmanma gibi aktiviteleri teşvik etmek için en az 5 cm uzunluğundaki olanlarını tercih edin. Daha yoğun bir kedi egzersizi için kedinizin ağaçta yukarı ve aşağı tırmanmasını sağlamak için oyuncaklar kullanmayı deneyin.

Yeni Numaralar Öğretin

Son derece zeki olan kediler, istedikleri takdirde her komutu öğrenebilirler. Köpekler gibi çeşitli numaraları kolayca öğrenebilirler. Çoğu kedinin kendine özgü bir çizgisi olmasına ve öğretmesi daha zor olmasına rağmen, sabırlı olursanız kedi egzersizini teşvik eden birkaç eğlenceli numara öğretmeyi başarabilirsiniz. Kedilere farklı numaralar öğretmenin faydaları:

 • Egzersiz yapmasını teşvik eder,
 • Aranızda sıkı bir bağ oluşturur,
 • Depresyonu azaltır,
 • Zihinsel gelişimini etkiler
 • Kedilere yeni numaralar öğretirken;
 • Her gün düzenli eğitin,
 • Sık tekrarlar daha hızlı öğrenmesini sağlar,
 • Eğitmek için ödül maması verin,
 • Egzersiz seanslarını kısa ve sık tutun,
 • Dikkatin dağılmadığını sakin bir ortamda çalışmalar yapın,
 • Kedilerin dikkatini çekmek için clicker, lazer işaretçilerini kullanın.

Kedilere farklı numaralar öğretmek hem keyifli zaman geçirmesine hem de hareket ederek egzersiz yapmasını sağlamış olursunuz.

Mama Kabını Yüksek Yere Yerleştirin

Kedilerin mama kabını yüksek yerlere yerleştirebilirsiniz. Örneğin kedi kulesi ya da kedi ağacı varsa onun içine mama kabını koyabilirsiniz. Böylece kedi yemek zamanı geldiğinde ona ulaşmak için tırmanması gerekecek. Bu da ekstra bir hareket etmesi demektir.2 katlı bir evde oturuyorsanız da üst katta kedinizi besleyerek merdivenleri kullanmasını sağlayarak giderken biraz daha egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ev Kedileri Gerçekten Egzersiz Yapar mı

Evcil bir kediniz varsa muhtemelen kendi başlarına fazla egzersiz yapmıyorlar. Kediler yavruluk dönemlerinde çok hareketli olurlar. 1 yaşından sonra tembelleşmeye daha az hareket etmeye başlarlar. Gün boyunca kediler uyumaktan, yüksek yerlerde uzanmaktan ve tabii ki yemek yemekten hoşlanırlar. Kedinizle oynamaya ve doğal içgüdülerini kullanmaya zaman ayırmazsanız, kedinizin günde çok az egzersiz yapması ve bu da obeziteye yol açması yüksektir. Tembel kedileri harekete geçirmek için bu yollar oldukça etkili olacaktır.

Özetle;

Kedileri günde 30 dakika oynatmak hem hareket etmesin sağlayacaksınız hem de aranızdaki bağı güçlendirmiş olacaksınız. Kilolu kedileri hareket ettirmek için etkili olmasıyla kilo vermeye başlayacaktır. Kedinizin kilosunu kontrol altında tutmak için bu egzersizleri aksatmadan yapmaya devam edin.

Ayrıca Bakınız: Kedilerle Oyun Oynama: Kedinizle Nasıl Oynamalısınız

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap