Kedileri Nasıl Mutlu Ederiz: Kedileri Mutlu Eden Oyunlar

Kedileri Nasıl Mutlu Ederiz: Kedileri Mutlu Eden Oyunlar

Kedileri nasıl mutlu ederiz? Bu soru kedileri için en iyisini yapan ebeveynlerin merak ettiği bir konudur. Kediler bizi mutlu etmek ve hayatımıza neşe katmak adına çeşitli numaralarda bulunurlar. Tutarsız eğitim yöntemlerimize, yanlış iletişimlerimize ve bize söylemeye çalıştıklarını yorumlamaya yönelik beceriksiz girişimlerimize tolerans gösteriyorlar. En önemlisi de onları sevdiğimizi biliyorlar. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak için her yolu deniyoruz. Kedileri evde mutlu etme yolları arasında ihtiyaç duyduğu egzersizi, eğlenceyi ve uyarımı sağlamasını sağlamanın birçok yolu vardır. Kedileri nasıl mutlu ederiz, kedilerin rahatlatan şeyleri öğrenmek için okumaya devam edelim…

Kediler Doğru Besleyin

Kedilerin mutlu olmasının en önemli etkisi sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı bir kedi olması için de doğru beslenme şart! Protein, karbonhidrat, omega-3 yağlar içeren zengin kedi mamaları vermelisiniz. Hangi markayı seçme konusunda kararsız kalırsanız veteriner hekiminize başvurun.

Stres Tetikleyicilerini Azaltın

Kediler çok kolay strese girerler. Kedilerde stres faktörü duygusal ve fiziksel zarara yol açar. Yeni bir kedi tanıttığınızda veya yeni bir eve taşındığınızda olduğu gibi, stres farklı şekillerde kendini gösterir. Ayrıca kedilerin rutininde yaptığınız bir değişiklik çok kedili bir evde yetersiz kaynakları olması gibi küçük ama gözden kaçan incelikli şekillerde de ortaya çıkabilir.

Kedinizin çevresini izleyin. Eğer evinizde çok kedi varsa gerginlik varsa, daha barışçıl bir birlikte yaşama bulmalarına yardımcı olmalısınız. Bazı stresler maalesef kaçınılmazdır. Fakat muhtemelen kedinizin hayatında olması gerekmeyen birden fazla stres tetikleyicisi vardır.

Ev İçerisine Kedi Ağacı Yerleştirin

Kedileri mutlu etmek için diğer bir yol da ev içine kedi ağacı yerleştirme. Kedilerin içgüdüsel olarak uyarılması gerekir. Canı sıkılan bir kedi mutsuz bir kedidir. Kedinize uzun bir kedi ağacı alabilir. Duvarlara kedi rafları yerleştirerek bir kitaplıkta kediniz için yer açabilirsiniz. Kediler ister uyukluyor, ister sadece takılıyor olsunlar yüksek yerlerde olmayı seviyorlar. Tırmanma kediler için eğlencelidir ve aynı zamanda harika bir egzersiz şeklidir.

Kedinizle Oyun Seansı Oluşturun

Kedilerin bakımları köpekler kadar olmasa da günlük egzersizlerini yapmaları gerekir. Yiyecek ve suyun yanı sıra, kedilerin günlük oyun süresine ihtiyacı vardır. Bu, her kedi ebeveyninin ihmal ettiği bir durumdur. Fakat günlük oyun seansları, kedinizi çok uzun süre sağlıklı, mutlu ve genç tutmak için en etkili yöntemdir. Kediniz için çeşitli farklı oyuncaklar edinin. Takip oyunları, yakalama, zıplama gibi fiziksel uyarıcı oyunlar oynamasını sağlayın.

Manzaralı Bir Oda

Kedinizin içeride daha güvende olması ve dışarıdaki manzarayı izleme keyif almasını sağlamış olursunuz. Pencerelerin kapalı olduğunu unutmayın. Dışarıdaki kediler, kuşlar ve birçok uyarıcı kedinizin vakit geçirmesi için ideal bir yer olur. Pencereye kedi salıncağı alarak kedinizin sallanarak dışarıyı izlemesini sağlayabilirsiniz. Kedileri mutlu eden şeyler arasında en güzel seçenektir.

Kedinize Gizlenmesi İçin Yer Ayarlayın

Kedilerin en sevdiği eylem saklanmayı çok severler. Ürkek ve korkak bir kedilerin kalabalık ortamlarda uzun süre kalamayacakları için kendilerini herkesten uzak yerlere atarlar. Saklanma yeri, kediler için kendilerini görünmez hissetmesini sağlar. Ona sakinleşmesi ve durumu sindirmesi için zaman verir.

Kedinizin Tırmalama İhtiyacını Anlayın

Bir kedinin tırmalama içgüdüsü psikolojik olarak rahatlatmaya giderir. Kediler tırnaklarını sağlıklı tutmalarının yanı sıra görsel ve kokusal işaretleme, germe ve ayrıca duyguları boşaltmanın bir yolu olarak kullanılıyor.

Kedinize Bol Sevgi Gösterin

Kediler sürekli yalnız kaldıklarında ve ilgi göremediklerinde mutsuz olurlar. Yalnız başına mutlu olsalar da sahibiyle sevgi seansı geçirmek isterler. Her gün kedinize sarılın. Tüylü arkadaşınızla oynayın ve en sevdikleri şey olan okşamayı deneyin.

Ayrıca Bakınız: Yavru ve Yetişkin Kedi Oyuncakları

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap