British Shorthair Eğitimi British Kedi Nasıl Eğitilir?

British Shorthair eğitimi ırkı kediler, anavatanı İngiltere olan, güçlü, heybetli, kısa tüylü ve sevimli kedilerdir. Oldukça uysal ve ortama kolay adapte olma özellikleri ile tanınmaktadır. Uysal tavırları sayesinde birçok çocuklu aile tarafından da tercih edilebilen bir ırktır. Ayrıca zeki ve çabuk öğrenen bir kedidir. Bu nedenle bir satılık British Shorthair kedisine eğitim verirken çok zorlanmazsınız. Her kedi gibi British Shorthair yavru kedilerinin de özellikle tuvalet eğitimlerini alması gerekmektedir. Bu kediler dengeli ve uyumlu kişilikleri ile birçok ailenin göz bebeği iken sevimli dış görünüşleriyle de dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Fakat British Shorthair kedilerini bu denli meşhur yapan sadece dış görünüşleri değil, kişilik özellikleridir. Bir British Shorthair kedisine eğitim verirken kişiliğin ne kadar etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

British Shorthair Kişiliği

British Shorthair sahiplenme kedilerinin dengeli bir mizacı olduğu söylenebilir. Hemen hemen her konuda dengeli olduklarını görebilirsiniz. Orta düzeyde oyuncu, orta düzeyde konuşkan ve orta düzeyde hareketli oldukları söylenmektedir. Tüm özellikleri bir denge içerisindedir. İnsan ilişkilerine yatkın ve insanlarla ilişkisi çok iyi olmasına rağmen ilk tanıştıklarında biraz utangaç olduğu görülebilir. İlişkilerinde ilgisizliği  sevmediği gibi aşırı samimi davranışlardan da hoşlanmaz. Kendisine dokunulmasından hoşlanmaz. Onun yerine insanların yakınında olmaktan keyif alır. British Shorthair kedilerinin dengeyi biraz bozdukları özelliklerinden biri ise rahatlığı ve tembelliği olabilir. Belki tembelliğinden dolayısıyla pek yaramazlık yaptıkları da görülmemektedir. Kısaca British Shorthair fiyat konusunda uygun olduğu gibi; sakin, ağırbaşlı, sevecen, düşük aktivite özellikleri gösteren ve zamanı geldiğinde yeterince aktif olabilen bir kedidir.

British Shorthair Eğitimi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • British Shorthair kediniz ile eğitiminiz esnasında çevrede bulunan uyaranları en aza indirmelisiniz. Siz kedinize mutfağa girmemesini öğretirken pencereye bir kuş konarsa, kedinizin dikkati kolayca dağılır.
  • Kediniz ile eğitim çalışmalarını çok uzun tutmamaya çalışın. Kediler doğaları gereği hızlı avcılardır. Uzun zaman gözlem yapsalar da aksiyonları anlıktır. British Shorthair kedilerinin eğitimi de bu şekilde olmalıdır. Uzun süre tepki vermesini beklemek yerine gün içinde sizi gözlemlemesine izin vermelisiniz.
  • Kedinizi anlayabilmek için hem beden dilini hem de miyavlama tonlarını öğrenmelisiniz. Böylece size bir şey anlatmak isterse onu anlar ve eğitime uygun hale getirebilirsiniz.
  • Kedinize ceza vermek yerine kullanabileceğiniz jest ve mimikler belirlemelisiniz. Kedinizin yapmasını istediğiniz şey için gülümseyin ve evet der gibi olumlu kelimeler kullanın. Tam tersi olduğunda da kaşlarınızı çatıp hayır şeklinde kafanızı sallayabilirsiniz.
  • Kedinize ceza değil, ödül vermelisiniz. British Shorthair kedilerinin eğitiminde olmazsa olmaz ödüllerdir. Kediler, cezanın hangi davranışa karşı geldiğini anlayabilecek canlılar değildir. Bu nedenle kedinizde ceza yöntemi kullanmanız aranızın açılmasından başka bir işe yaramaz. Bu nedenle ödül sistemini kullanarak davranışlarını pekiştirmeniz daha iyi olacaktır.

British Shorthair Tuvalet Eğitimi

Genel anlamda British Shorthair kedilerinin tuvalet eğitimi sorunsuz ilerlemektedir. Fakat belli durumlarda küçük sorunlar yaşanıldığı da bilinmektedir. Kediler özellikle yavrulukta ve taşınma gibi onlar için zor değişiklikler yaşandığı zaman, tekrar tuvalete alıştırılması gerekebilir. British Shorthair kedileri uyumlu ve evcildir. Yine de tuvalet eğitimleri esnasında dikkat edebileceğiniz bazı noktalar kedinizin eğitimini başarı ile tamamlamasını sağlayacaktır.

  • Kedinize sınırlı bir alan belirlemelisiniz. Bir odadan çıkarmamak tuvaletini yapması gereken yeri kolayca bulmasını sağlamaktadır.
  • Kedinizi belli aralıklar ile tuvalete götürmelisiniz. Uyandığında ve yemekten sonra gibi tuvalet ihtiyacı olabileceği zamanlarda kedinizi tuvalete götürmelisiniz.
  • Kedinizin tuvaletini yaptığı yerleri izleyip tespit ederseniz, tuvaletini o alana taşıyabilir ya da o tarafa gittiğinde tuvaletinin geldiğini anlayıp onu istediğiniz tarafa yönlendirebilirsiniz.
  • Kediniz sizin istemediğiniz yerlerde tuvaletini yaptığında, idrarını tuvalet kabının içerisine dökün. Koku sayesinde oranın tuvaleti olduğunu anlayabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap