Kediler Soğuk Havada Üşür Mü?

Kediler soğuk havada üşür mü? Kedilerin üşüyüp üşümediği aslında büyük bir problemdir. Kediler soğuktan etkilenir mi? Bu yazımızda bunları size aktardık.

Kediler Soğuk Havada Üşür Mü?

Yaşlı kediler, yavru kediler ve hasta kediler soğuk havada çok üşüyebilirler. Doğal yapıları gereği kedilerin sıcağı seven hayvanlar olduğunu söylemek mümkündür. Sıcakta durmayı ve sıcak alanlarda uyumayı çok severler ve ev kedilerinin ev içinde bile üşümeleri mümkündür. Onların üşümemesi için ise evde farklı şekillerde kedileri ısıtacak çözümler geliştirmek mümkündür.

Kediler özelikle de soğuk kış aylarında üşüyebilirler. Yerde yatmaları, evin soğuk olması, dışarıya çıkmak gibi durumlarda kedilerin üşümesi mümkündür. Bu durumlar için kedilere farklı şekillerde ısınma yöntemleri geliştirmek mümkün olabilir. Sokak kedileri de soğuk zamanlarda üşüyebilecekleri için onların da soğuktan korunması için farklı yöntemler geliştirilebilir.

Sokak kedileri soğuk havada çok fazla üşüyebilir. Ancak buna bir çözüm olarak sıcak alanlara kaçmaya çalışırlar. Bu alanlar bazen bir arabanın altı, bazen bir apartmanın içi, bazen çöp konteynerlerinin içi olabilir. Bu alanlar sokak kedilerini soğuktan korur. Yine de üşümelerine tamamen engel olmaz. Sokak kediler için yuvaların konulması, onlara ait kapalı alanların ve kedi evlerinin oluşturulması soğuktan, yağışlardan ve kış mevsiminden korunmaları için bir yardımcı olabilmektedir.

Kedileri Isıtmak İçin Ne Yapılabilir?

Kedilerin ısınması için evde onlara özel birkaç yenilik yapılabilir. Örneğin kedinizin uyurken üşüdüğünü düşünüyorsanız kedi yatağının içine bir battaniye koyabilir. Buna sarılıp sıcak şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kalorifer peteklerine asılabilen kedi yatakları da kedilerin sıcacık şekilde güzel bir uyku çekmesi için birebirdir.

Kedilerin dışarıda üşümemesi için de ayrıca taşıma çantaları büyük öneme sahiptir. Plastik ve yanları açık bir taşıma çantası tercih ediliyorsa bunun içine bir örtü, havlu ya da battaniye sermek mümkündür. Bu sayede kediniz sıcaklığını koruyabilir. Bunun yanı sıra kedilerin taşıma çantası olmadan dışarı çıkarılması, üşümelerine neden olacaktır.

Kedilerin evde üşümemesi için ayrıca kapalı kedi yataklarını da tercih etmeniz mümkündür. Kapalı kedi yatakları sıcağı içeride tutar ve kedinizin uykusu boyunca sıcacık bir ortamda bulunmasına katkı sağlar. Ayrıca karanlıkta uyumaktan hoşlanan kediler için bu harika bir seçenek olacaktır.

Özellikle de yerden ısıtmalı evlerde kediler sürekli olarak yerde yatmak ister çünkü yer sıcak olduğu için bu kedilerin hoşuna gider ve genellikle uykusunu getirir. Yerden ısıtmalı evlerde kediler bir yatakları olsa dahi doğrudan yerde yatmak isteyebilirler. Bu nedenle de yerden ısıtmaya sahip olan evlerde kedilerin yataklarına alışması uzun sürebilir.

Kedilerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılabilir?

Kediler üşüdüğünü pek çok farklı şekilde belli edebilir. Örneğin kediler üşüdükleri zaman kilo kaybederler, yüksek miktarda kilo kaybı görülmesi mümkündür. Kilo kaybının olması, kedilerin üşüdüğünün ve sonrasında da ısınmak için enerjilerini harcadığının bir göstergesidir.

Kediler ayrıca hareketsiz, uykulu ve sürekli yorgun göründüğü zaman da üşüdüklerini belli edebilirler. Kedilerin özellikle de soğuk havalarda sürekli olarak miskinlik etmek istemesinin en temel nedeni de budur. Yataklarından çıkmak istemeyebilirler ya da çıksalar dahi uykulu şekilde hareket edebilirler.

Kedinizin bu şekilde davrandığını gördüğünüz zaman onun üşüdüğünü anlayabilir ve farklı şekillerde ısınması için çaba gösterebilirsiniz. Soğuk havalarda kediniz sizin kucağınıza kıvrılıp yatmaktan da büyük keyif alacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap