Görme Engelli Kedilerin Bakımı Bilmeniz Gerekenler

Görme engelli kedilerin bakımı nasıl olmalıdır? Görme duyusunu kaybetmiş minik bir melek mi sahipleneceksiniz? Ya da kediniz yaşadığı bir talihsizlik sonucu artık göremiyor mu? Siz de ona en iyi şekilde bakmak ve onu mutlu etmek mi istiyorsunuz? Sizin için hazırladığımız görme engelli kedilerin bakımı hakkında bilmeniz gerekenler ile kedinizin bakımını en iyi şekilde yapabilir; ona sıcak bir yuva sunabilirsiniz.

Görme engelli kedi bakımı nasıl olmalıdır? Görme duyusunu kaybetmiş minik bir melek mi sahipleneceksiniz? Ya da kediniz yaşadığı bir talihsizlik

Kedilerde Körlük ve Görme Engelli Kedilerle Yaşama Rehberi

Genel olarak kedilerin kör olmasının pek çok sebebi vardır. Bu sebepleri sıralamamız gerekirse;

KEDİLERDE KÖRLÜK SEBEPLERİ
Glakom tümörler
Yüksek tansiyon
Doğum kusurları
Travma/Kaza
Katarakt
Yetersiz oksijen
Kornea ülseri vb.

Bu kedilerde körlük nedenleri birden bire ya da yavaş yavaş gelişebilir. Eğer kediniz birden kör olduysa bu onun için daha zor olacaktır. Ancak yavaş yavaş kör olduysa sürece bir nebze daha iyi adapte olacaktır.

Kedilerde Görme Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Kedinizde görme kaybı olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki belirtileri dikkatlice inceleyebilirsiniz. Eğer bu belirtileri gözlemliyorsanız hemen veterinere başvurarak bu durumu tersine çevirebilir ve kedinizin hayatını kurtarabilirsiniz.

  • Kediniz çok kolay ürküyorsa
  • Zıpladığında istediği hedefe ulaşamıyorsa
  • Etrafındaki nesnelere sürekli çarpıyorsa
  • Gözlerinde bulutlu, iltihaplı ya da renksiz bir görünüm varsa
  • Işığa tepki vermiyorsa
  • Hareketsizse ve çok daha fazla uyuma eğilimi gösteriyorsa

Bu kedi görme kaybı belirtileri kedinizde görme kaybı olabileceği yönünde bir işaret olabilir.  

Görme Engelli Kedilerle Birlikte Yaşamak

Eğer kediniz görme yetisini kaybettiyse ya da görme yetisini kaybetmiş bir kediyi sahipleniyorsanız onun hayatını güzelleştirmenin ve mutlu hissettirmenin sizin elinizde olduğunu unutmayın. Gelin şimdi sizinle kedinizin hayatını kolaylaştıracak ve huzurlu yaşamasını sağlayacak önerilerimizi ele alalım:

Görme Engelli Kedilerin Bakımı

Evinizi Kedinize Göre DüzenleyinKedinizin evdeki eşyalara takılmaması için yerde dağınık eşyalar bırakmayın. Özellikle ayakkabı, eşya ve dağınık objeleri kedinizin yürüyeceği alanlardan uzaklaştırın. Ona açık ve güvenli bir alan sunun.
Farklı Halılar KullanınHer canlı gibi görme yetisini kaybeden kedilerin de diğer duyuları keskinleşmektedir. Bu duyular arasında dokunma duyusu ile kediler nerede olduklarını fark etmektedir. Her oda için farklı dokuda halılar tercih ederek kedinize yardımcı olabilirsiniz.
Kedinize Yiyecek ve İçeceğinin Yerini ÖğretinKedinizi önce sadece bir odada tutarak ona mama ve suyunun yerini gösterin. Daha sonra yavaş yavaş evi tanıtın.
Ona Uygun Oyuncak Seçimleri YapınKedinizin göremiyor olması oyun oynamayı sevmediği anlamına gelmez. Onun oynayabileceği sesli, çıngıraklı oyuncaklar ile keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Merdiven Korkulukları KullanınKediniz merdivenleri algılayamadığından eğer evinizde merdiven varsa önüne kedinizin geçmesini engelleyecek korkuluklar koyun.
Eşyalarınızın Yerini Sabit TutunKediniz evinizi ve eşyalarınızı ezberlediğinden eşyalarınızın yerini değiştirmeniz kafasının karışmasına neden olacaktır.
Kedinize Dokunmadan Önce Seslenerek Yerinizi Belli EdinKediniz sizi görmediğinden ona direkt dokunmanız çok fazla korkmasına yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek istiyorsanız önce kedinize seslenin, ardından dokunun. Böylelikle kedinize yanında olduğunuzu belli edin.
Bıyıklarını Kesinlikle KesmeyinKediniz bıyıkları ile dengesini sağlamakta ve hareket etmektedir. Bıyıklarını kesmek sürekli bir yerlere çarpmasına yol açabilir. Kedi Bıyıkları Kesilir mi?
Ses Çıkaran Tasma Tercih EdinKedinizin yerini bulmak için hafif ses çıkaran tasmalar tercihe edebilirsiniz.
Mikroçiple Kedinizin Güvenliğini SağlayınKedinizin kaçması ihtimaline karşı onu kolaylıkla bulabilmek için mikroçipli tasma kullanın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap