Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir?

Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir?

Kedilerin hoşlandıkları kokular başında kedi otu gelir. Kedi otu özellikle kedilerin sakinleşmesi amacıyla kullanılır. Kedilerin üzerindeki tesirli etkisi olması dolayısıyla oldukça sevdikleri bir kokudur. Kedi otu dışındaki maddelerin hepsi bu ot kadar etkili değildir ancak diğerleri de yaygın olarak kullanılır. Kediler sevdiği kokular şöyle sıralanmıştır:

 • Kedi nanesi
 • Papatya
 • Meyve kokuları (Portakal ve limon hariç)
 • Hanımeli
 • Çiçek kokuları

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Aşağıda Kedilerin hoşlandıkları yiyecekler, şöyle sıralanmıştır:

 • Yeşil Fasulye
 • Ispanak
 • Bezelye
 • Kabak
 • Karnabahar
 • Havuç
 • Kuşkonmaz
 • Muz
 • Yaban Mersini
 • Kavun

Kedilerin Sevdiği Şeyler Nelerdir?

Kediler yapmaktan hoşlandıkları şeyler, şöyle sıralanabilir:

 • Uyumak
 • Kendilerini temizlemek
 • Kuşları ve diğer hareket eden canlıları izlemek
 • Tahıl ve et içerikli kedi mamaları
 • Bir yerleri tırmalamak
 • Sahiplerinin veya sevdikleri insanların kendisini sevmeleri
 • Oyun oynamak (Özellikle hareketli ve ses çıkaran oyuncaklar kediler tarafından daha büyük bir ilgiyle karşılanacaktır.)

Kediler özellikle sıcak yerleri çok severler. Bunun için kendilerine ayrılan yataklar içinde zaman geçirmek, yatakları sıcak olduğu sürece kendileri için zevk alabilecekleri bir durumdur. Kedilerin yataklarının sıcak yerlerde tutulmasına özen gösterilmelidir.

Kedilerin Sevdiği Koku Spreyi Nedir?

Kedi çekici sprey olarak da bilinen ve kedilerin sevdiği kokulardan yapılmış olan sprey, kedilerin uzaklaşmaları durumunda belirli bir yere gelmelerini sağlamak amacıyla kullanılır. Kedi sahibi olan ve kedileri sürekli evlerden kaçıp giden kişiler, kedilerinin eve geri gelmesini sağlamak için bu spreyi kullanabilirler. Bununla beraber, pek çok kedinin dağınık halde yaşadıkları yerlerde de kedilerin bir araya toplanabilmelerini sağlamak için bu ürün kullanılır.

Kediler Neden Hoşlanmaz?

Kedilerin sevmedikleri şeyler, besin maddesi olarak düşünüldüğü zaman bozulmuş olan her şeydir. İnsanlar ve diğer canlılarda olduğu gibi kedilerde de bozulmuş herhangi bir şeyle aynı yerde durmak istemezler. Özellikle bozulmuş balık ve tavuk kokusunun olduğu yerde durmak, kediler için imkansızdır. Bozuk yiyeceklerin yanında kediler soğuktan hoşlanmazlar. Yaşadıkları yerlerin soğuk ve konforsuz olması durumunda kediler burada barınmak istemeyeceklerdir. Sahiplerinin kendilerine gösterdiği ilgiliyi de başkasıyla paylaşmak istemezler. Kediler, sahipleri bildikleri kişilerin her zaman sadece kendilerini sevmesini, onlarla zaman geçirmeleri talebinde bulunurlar. Bunun için sahiplerinin yanında farklı birinin olması hoşlarına gitmeyecektir.

Kediler Neden Mentol Sever?

Kedilerin mentol sevme nedeni, kedilerin üzerinde farklı bir etki yaratmasıdır. Kedilerin sevdiği kokular arasında yer alan kedi otu ile beraber farklı maddelerin karıştırılması ile elde edilen kedi mentolü, kendilerine çiftleşme zamanlarında birbirlerini etkilemek için yaydıkları kokuyla neredeyse aynıdır. Bunun için de kedilerin çok hoşuna gider ve çiftleşme isteklerinin uyanmasına neden olur. Özellikle kızgın dönemine girmesine rağmen girmemiş olan ve çiftleştirilmek istenen kedilere mentol kokusu koklatılması oldukça olumlu sonuçlar doğmasını sağlayacaktır.

Kediler Neden Ter Kokusunu Sever?

Kedilerin ter kokusunu sevmeleri, terini kokladıkları insanları sevmelerinden ve onlarla aslında bir birleşme yaşamak istemelerinden kaynaklanır. Kediler genellikle sahiplerinin ter kokularını sever ve sürekli olarak sahiplerinin terleyen yerlerini koklama ve yalama isteğinde olurlar. Sahipleri kediler için kendilerinden büyük bir kedi olmasından dolayı onlarla çiftleşme isteklerinin bir yansıması olarak bu davranış görülür.

Kedilerin Sevmediği Kokular Ve Uzaklaştırmanın Yolu Nedir?

Kedileri uzaklaştıran kokular arasında nane kokusu vardır. Özellikle sokak kedilerinin bahçelerden uzaklaştırılmasının gerektiği zamanlarda bahçeye nane dikilmesi kediler için doğal bir kovucu görevi görecektir. Bununla beraber okaliptüs de kullanılabilir. Kediler bu iki kokuya yaklaşmaktan kaçınacaklar ve insanları rahatsız etmeyeceklerdir.

Bahçeye Kedi Gelmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Kedileri bahçeden uzak durmaları, günümüzde pek çok farklı kokunun kullanımı ile gerçekleştirilir. Özellikle karabiber, naftalin ve nane gibi kokuların bahçenin çeşitli yerlerine bırakılması kedileri kovacaktır. Bununla beraber en çok kullanılan yöntemlerden biri Citronella yağıdır. Bu yağın bir sprey şişesine konması ve suyla seyreltilmesi kullanımı için yeterlidir. İçinde farklı bir kokunun olmasına gerek yoktur. Bahçeye, otların arasına veya balkona sıkılarak kedilerin gelmesinin istenmediği her yerde kullanılabilir.

Kediler Sirke Kokusunu Sever Mi?

Kedilerin sirke sevmesi durumu mevcut değildir. Kedilerin sevmedikleri kokular arasında elma ve üzüm sirkesi de mevcuttur. Bundan dolayı özellikle balkonlara gelen kedilerin kovulmasında sirke ve naftalin kullanılabilir. Sirke, evde bakılan ve kumu dışında idrarını yapan kediler için de kullanımı uygun maddelerden biridir. Kedilerin çiş yaptıkları herhangi bir yer sirkeyle silinirse, oraya bir daha çişlerini yapmaları kolaylıkla engellenir.

Kediler Hangi Kokuya Çiş Yapmaz?

Kedilerin çiş yapmadıkları kokular, sarımsak, sirke, nane ve kediler tarafından sevilmeyen diğer tüm kokulardır. Evde beslenen ve sürekli farklı noktalara çiş yapan kediler için turunçgiller, turunçgil yağları ve karabiber gibi kediler için oldukça keskin kokular kullanılabilir. Bu kokuların sürüldüğü yerlere bir daha gitmez ve kendilerini rahatsız ettiğini bildikleri için de tuvaletlerini yapmazlar.

Kedinin Güzel Kokması İçin Ne Yapılmalı?

Kedilerde kötü koku olmaması için kedi sahipleri tarafından tercih edilen ilk yöntem, kum kabının içine karbonat koymaktır. Kedilerde koku oluşumu, tuvaletlerinden ve yaşlandıkları zamanlarda vücutlarındaki toksinlerden dolayıdır. Kedilerin tuvaletlerinin kokmaması için kumlarının sürekli temizlenmesi yeterlidir. Ancak kum dışında tuvaletlerini yaptıkları yerlere henüz çişleri kurumadan karbonat dökülmeli, birkaç dakika içinde de deterjanla güzelce silinmelidir. Bu sayede koku evin bütününe yayılmadan kolaylıkla geçecektir. Kedilerin sevdiği kokular ev içinde fazlaca bulundurulmaması da önemlidir. Özellikle kedi otunun fazla kullanılması sonucunda kediler kumları yerine farklı yerlere tuvaletlerini yapmayı alışkanlık haline getirebilirler.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Rahim İltihabı Belirtileri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap