Kedinin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin sağlıklı olduğunu anlamak için ilk yapılması gereken şey onun davranışlarını incelemektir. Kedinin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olarak davranışlar verilebilmektedir. Kediler genel olarak hareketli ve aktivite sever canlılardır. Eğer ki sağlıklı bir kediye sahip iseniz onun bazı saat aralıklarında oyun istediğini gözleyebilirsiniz. Özellikle yavru kedilerde görülen oyun davranışları, kedilerin sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu ifade etmektedir.

Kedilerin iyi bir hayata sahip olması için sahiplerin davranışları çok önemlidir. Kedilerin ihtiyaç duyduğu besin ögelerini karşılamak, onlara temiz ve güvenli bir aile ortamı sunmak, sağlıklı şekilde su tüketmelerini sağlamak gibi nedenler ile kedilerin sağlıklı oldukları anlaşılabilmektedir. Sağlıklı bir kedi ayrıca sevgiye ve ilgiye de ihtiyaç duyacaktır. Bu davranışları sahipleri tarafından görmeyen kedilerde sağlık durumu bozulabilmektedir.

Kedilerin sağlık durumlarının düzenli olarak kontrol edilmesi de hayvan sahiplerinin sorumluluğundadır. Yıllık düzenli olarak yapılan aşılar ve parazit uygulamaları kedilerin fiziksel yönden sağlıklı olabilmesini sağlayacaktır. Rutin olarak yaptırılan kontroller ve çeşitli operasyonlar da kedilerin sağlıkları açısından önemli bir yere sahiptir.

Olası sorunların erkenden teşhis edilmesi de kedilerin sağlıklı olmasına neden olan faktörler arasındadır. Kedilere yaşamları boyunca en yakın olabilecek kişi sahibidir. Bu nedenle olası sorunlar sahibi tarafından erken teşhis edilir ise olası çözümler de erkenden bulunabilmektedir.

Sağlıklı Kedilerde Vücut Sıcaklığı

Kedilerde normal vücut sıcaklığı 37.5 ile 39 derece arasında olmalıdır. Gün içerisinde bu değer aralığının altında ya da üstünde görülen değerler, kedilerde bir sorun olduğuna işaret edebilmektedir. Eğer ki kedinizin vücut sıcaklığını evde ölçmek ister iseniz basit civalı termometrelerden yararlanabilirsiniz. Ucuna kayganlaştırıcı krem sürerek poposundan yapılan ölçümler daha iyi sonuç verecektir.

Bir kedinin ateşi olup olmadığını anlamak için yapılabilecek en basit yöntem parmak ile kedinin burun ucuna dokunmaktır. Kedinin burnu soğuk ise ve hafif bir neme sahip ise ateşi normaldir.

Sağlıklı Kedilerde Kilo Kontrolü

Kedilerde kilonun normal değerleri veteriner hekimden öğrenilebilmektedir. Kedinin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olarak “Kedinin normal değerde olması sağlıklı olduğunu göstermektedir” şeklinde yanıt verilebilmektedir. Kedilerin her ay düzenli olarak tartılması ve aradaki farkın kayıt altına alınması oluşabilecek problem riskini en aza indirecektir.

Sağlıklı Bir Kedinin Solunum ve Nabız Değerleri

Kedide nabız ve solunum değerleri ölçümü için sol ön bacak kullanılabilmektedir. Parmak ile dokunulan bacakta kalp atışı hissedilen bölgede el tutulmalıdır. Ardından 15 saniye kadar aynı bölgeye temas edilmeli ve nabız sayılmalıdır. Bulunan değer bir dakikaya tamamlanması amacı ile dörtle çarpılmalıdır. Yetişkin kediler için olması gereken nabız değeri 110 ile 140 arasındadır. Yavrularda ise bu değer çok daha yüksektir. Nabzı düzensiz olan kedilerinizi derhal bir veteriner hekime götürünüz.

Solunum ölçümü için karın hareketlerinin sayılması en mantıklı yöntemdir. Yarım dakika boyunca sayılan değer iki ile çarpılmalıdır. Bu sayede bir dakika içerisinde yapılan solunum değerlerine ulaşılabilmektedir. Normal solunum sayısı dakikada 10 ile 25 arasındadır. Kedilerde heyecan ya da panik durumunda solunum artacaktır.

Kedilerde Muayene

Kedilerin muayene edilmesi genel sağlık durumlarının anlaşılabilmesi için önemli bir yere sahiptir. Gözleri parlak olan kedilerde göz akı beyaz olmalı ve hafif görülmelidir. Kedilerin gözlerinde kızarma, donma ya da akıntı oluşmamalıdır. Göz bebekleri her iki göz için de aynı büyüklüğe sahip olmalıdır. Göz testi yapar iken kedilerinizin bir gözünü eliniz ile kapatarak diğer gözünü test edebilirsiniz. Eğer ki kedilerin gözleri ışığa tepki vermiyor ise ya da gözlerde bir sarkma var ise gözde bir sorun var demektir. Kedilere göz muayenesine ek olarak şu muayeneler de yapılabilmektedir:

  • Kulak muayenesi: Sağlıklı bir kedide kulakların kokusuz, temiz ve kuru olması gerekmektedir. Koyu akıntı ve pullanma kulak uyuzuna işaret edebilmektedir. Kulak kepçesi kabuksuz ise herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir.
  • Burun muayenesi: Sağlıklı bir kedinin burnunda akıntı olmaması gerekir. Burun temiz olmalı ve hafif nemli yapıya sahip olmalıdır. Burunda oluşan çatlamalar soruna işaret edebilmektedir.
  • Ağız muayenesi: Kedilerin diş etlerinin pembe olması ve ağızlarında koku olmaması sağlıklı oldukları anlamına gelmektedir.
  • Kedilerin tüy muayenesi: Kedilerin tüylerinde herhangi bir kararma, yapışma var ise bu durum kedilerin bir hastalığa sahip olduğu anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Kedilerde Çiş ve Kaka Kontrolü

Kedilerin dışkı kontrolü sağlık durumlarını anlamak amacı ile yapılabilecek testlerin başında gelmektedir. Kedilerde gerek idrarda gerekse de dışkıda görülen değişimlerin iyi gözlenmesi, olası sorunları ortadan kaldıracaktır.

Kedilerin çiş ve kaka kontrollerinde gözlenmesi gereken ilk davranış kedilerin dışkılama sırasında acı ya da ağrı duyup duymamasıdır. Acı ya da ağrılı yapılan çiş ve kaka durumunda vücutta bir enfeksiyon olabileceği düşünülmektedir. Özellikle ince bağırsakta ya da diğer sindirim sistemi organlarında enfeksiyon olabilmektedir.

Dışkıda koku, renk ya da kıvamın normal olmaması durumunda kedileriniz hasta olabilmektedir. Kedinin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır tarzında sorulara yanıt olarak “Dışkının ideal kıvamda olmasından anlaşılır” cevabı verilebilmektedir. Normalde kedilerin kakası temiz ve kokusuz olmalıdır. Ayrıca sert ve kahverengi bir yapıya sahip olmalıdır. Rengi açık sarıdan daha koyu sarıya doğru giden idrarlar sorunun habercisi olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Sevdiği Kokular Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap