Kedileri Sevmenin İnsan Hayatına Pozitif Etkileri

Kedileri sevmenin insan hayatına pozitif etkileri sıkça konuşulan bir konudur. Bu konu üzerine yapılan araştırmalar, evde kedi besleyen ya da kediler ile ilgilenen bireylerin daha pozitif duygular içinde olduğunu ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Aslında bu çalışmalar hem tüm hayvan sahipleri için hem de kedi sahipleri için yapılmıştır ancak elde edilen sonuçlara göre kedi besleyen bireylerin psikolojik anlamda daha huzurlu, sakin ve neşeli olabileceğini ortaya koymuştur. Peki, kedileri sevmenin insan hayatına pozitif etkileri nelerdir?

Kedilerin İnsan Hayatına Pozitif Etkileri Nelerdir?

Kedilerin insan hayatına pek çok pozitif etki sağladığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Örneğin kedi sahibi olan kişilerin onları çocukları gibi büyüttüğü, bu nedenle de empati duygularının çok yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca kedilerin empati desteği sağlamasının yanı sıra psikolojik anlamda da destek sağladığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Sosyal anlamda destek sağlayan kediler özellikle de birini kaybetmenin, ölümlerin, ayrılıkların ve daha pek çok döneminde bir ilacı gibi görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu tür zor dönemlerde kedilerin sahiplerine sosyal anlamda pozitif destek sağladığı ve moral verdiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. Kişilerin içinde oldukları zor psikolojik dönemlerde kedilerin bu dönemlerin daha kolay atlatılmasına katkı sağladığı anlaşılmıştır.

Yapılan araştırmalarda ayrıca kedilerin alzheimer hastalarına da büyük destek sağladığı görülmüştür. Yalnızca alzheimer hastalarının değil ayrıca kaygı bozukluğu, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları olan bireylerin de kedileri sayesinde bu dönemleri çok daha kolay şekilde atlattığı, kedileri ile beraberken kaygı bozukluğu durumunun ya da depresyonun gösterdiği negatif etkilerin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Kedi sahibi olan çocukların, diğer çocuklara oranla daha sosyal, aktif, özgüvenli, sevgi dolu, empati kurabilen çocuklar olduğu gözlemlenmiştir. Bu çocukların yaşadıkları sorunların üstesinden gelmesinin de daha kolay olduğu yapılan çalışmalarda ortaya koyulmuştur. Kedi sahibi olan çocuklar arkadaş edinmekte daha az zorlanan, dışa dönük ve samimi çocuklardır. Ayrıca kedi sahibi olan bireylerin de daha sosyal oldukları ve espri anlayışlarının dahi daha gelişmiş olduğu görülmüştür.

Columbia Missouri Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kedilerin insan hayatındaki stresi ve sinirlilik halini azalttığı görülmüştür. Bu çalışmaya göre hayatında bir kedi olan bireyler, olmayan bireylere göre daha az sinirlilik ve stres içindedir. Kişiler daha sakin, daha kontrollü ve rahat bir yaşam sürmektedirler. Bu da aslında kedilerin psikolojik anlamda sağladığı pozitif etkilerin en iyi örneği olacak çalışmalardan biridir.

Fiziksel Rahatsızlıkların Üstesinden Gelmede Kedilerin Rolü

Kediler yalnızca sosyal ve psikolojik anlamda destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de kedilerin rol alabildiği görülmüştür. Kediler belli bir ses dalgasında mırladıkları için bu mırlamalarının bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabildiği gözlemlenmiştir. Kan basıncını düşüren, kemikleri iyileştiren ve ayrıca bazı kas ve doku ağrılarına iyi geldiği bilinen bu mırlama aslında kedilerin kendiliğinden verdiği bir tepkidir ve iyileştirici etkiye sahip olduğu da söylenebilir.

Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre kedilerin kalp krizi riskini azalttığı ortaya koyulmuştur. Yapılan 10 yıllık bir çalışma sonucunda kedi sahiplerinin kalp krizi riskinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Kedi sahipleri bu çalışmaya göre kalp krizi için %40 daha az risk taşımaktadır.

Çocukluğundan beri kedi sahibi olan bireylerin bağışıklık sistemlerinin daha gelişmiş olduğu, astım ve bazı alerjilere karşı da bünyelerinin daha sağlam olduğu ve bu tür rahatsızlıklara sahip olma risklerinin çok daha az olduğu yapılan çalışmalarla ortaya koyulmuştur. Bu nedenle de aslında güçlü bir bağışıklık sistemi için kediler birebirdir!

Kedilerle Daha Pozitif Bir Hayat Mümkün

Pek çok çalışma doğrultusunda aslında kedilerin psikolojik, sosyal ve fiziksel anlamda bireylerin yaşamlarına büyük katkısı olduğunu söylemek mümkündür. Kedi sahiplerinin stresten daha uzak olması, daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaları ve ayrıca sosyal anlamda da daha aktif olmaları bunları kanıtlar niteliktedir. Siz de bir kedi ile hayatınızda pek çok pozitifliğe yer açabilir, belki de yaşama bakışınızı kökünden değiştirebilirsiniz!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap