Kedilerde Burun Kanaması Sebepleri

Kedilerde burun kanaması neden olur? Üst solunum yolu enfeksiyonlarından, buruna giren yabancı cisimlerden, farklı travmalardan, tansiyondan, kan hastalıklarından ve alerji gibi farklı pek çok durumdan kaynaklanabilen burun kanamaları kedilerde sıklıkla gözlemlenebilir. Kedinizin burnunun kanadığını gördüğünüz zaman veteriner desteği almanız gerekir. Bu sayede burun kanamasının neden kaynaklandığı anlaşılabilir ve kısa sürede tedavi uygulanabilir.

Kedilerde Burun Kanaması Nedenleri

Kedinizin burnu kanıyorsa bunun pek çok sebebi vardır. Kedilerde burun kanaması, yabancı cisimlerin kedinizin burnuna kaçması ile de meydana gelebilir. Bu durumlarda öncelikli olarak yapılması gereken, veteriner kontrolünün sağlanmasıdır.

Kedinin Burnuna Yabancı Cisimlerin Kaçması

Kedinizin burnuna yabancı cisimlerin kaçması, kimi zaman kesici ve hasar verici etkiye sahiptir. Kedilerin koklayarak pek çok yabancı cismi burnuna alması mümkündür. Bu yabancı cisimler kesici ve hasar verici etkileri için burun içindeki dokuları zedeleyecektir. Bu nedenle de kedinizin erişebileceği ve yutabileceği ya da burnuna kaçabilecek küçük nesneleri ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Kedilerde Çeşitli Travmalar

Kediler kafalarını ya da burunlarını çarpıp, vurabilirler ya da yere düştükleri zaman burunları zedelenebilir. Bu tür durumlarda kedinizin burun kanaması genellikle pek uzun süreli olmayacaktır. Ancak yine de eğer yoğun şekilde ya da uzun süreli olarak kan geldiği durumlarda veterinere başvurmak için beklememek gerekir.

Kediler genellikle saldırgan hareketler gösterirken dikkatsiz şekilde hareket ederler. Bu nedenle de eğer saldırgan ya da hiperaktif bir kediniz varsa burun kanaması yaşaması daha mümkün olacaktır. Özellikle de burnunu sürekli olarak vurması durumunda kanamaların görülmesi olasıdır.

Kedilerde Alerjilere Bağlı Burun Kanamaları

Kedilerde alerjilere bağlı şekilde burun kanamalarının görülmesi mümkündür. Özellikle de mevsimsel alerjilerde görülebilen burun kanamaları, kedilerin ciddi şekilde rahatsızlanmasına neden olabilir. Kedinizin alerjik durumu olduğunda buna yönelik şekilde ilaç kullanmanız ve veteriner desteği almanız mümkündür.

Kedilerde Enfeksiyonlar Nedeniyle Görülen Burun Kanamaları

Kedilerin özellikle de üst solunum yollarında ve burunda meydana gelen enfeksiyonlar nedeniyle burun kanaması yaşaması mümkündür. Bu nedenle de enfeksiyon durumlarında görülen kanamalar ile ilgili veterinerinizden detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz. Eğer yoğun kanama olmazsa genellikle korkmaya gerek yoktur. Ancak yoğun ve uzun süreli şekilde görülen burun kanamalarında enfeksiyona bağlı olsa dahi destek almak gereklidir.

Kedilerin pek çoğunda üst solunum yolu enfeksiyonları gözlemlenmektedir. Bunun nedenleri farklılık gösterebilir. Ancak kedilerde görülen enfeksiyonların belirtileri benzerdir. Bu nedenle de üst solunum yolu enfeksiyonu olan kedinizde burun kanaması görülmesi mümkündür.

Kedilerde Tansiyon ve Kan Hastalıkları

Kedilerde görülen tansiyon rahatsızlıkları ve kan hastalıkları nedeniyle burun kanamalarının meydana gelmesi mümkündür. Genellikle pıhtılaşmanın az olduğu kan hastalıklarında kedilerin burun kanamaları yoğun şekilde görülebilir. Bu durum çeşitli besinlerin tüketilmesi ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi ile çözülebilmektedir.

Kedilerde görülen tansiyon rahatsızlıkları da burun kanamalarına neden olabilir. Yüksek ya da düşük tansiyon durumu genellikle kedilerin beslenme alışkanlıklarına ve günlük aktiflik durumlarına bağlı şekilde meydana gelebilen ve bu durumların dengelenmesi ile de düzenlenebilen durumlardır.

Kedilerde Parazitler

Kedinizde mevcut olan iç parazitler burun kanamalarına neden olabilmektedir. Özellikle de iç parazit aşısı yapılmayan kedilerde görülebilen iç parazitlerin kedinizde burun kanamalarına neden olması mümkündür. Bu nedenle de belirlenen kedi aşı takvimine uygun şekilde parazit aşılarının yapılması büyük öneme sahiptir. Aksi takdirde kedinizde ciddi rahatsızlıkların görülmesi mümkündür.

Kedilerde iç parazitlerin tespit edilmesi genellikle dışkılarda görülür. Ayrıca kedinizin parazit rahatsızlıklarına uyan belirtiler göstermesi durumunda vakit kaybetmeden veterinere başvurmak da kısa sürede tedavinin sağlanması için büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap