Kedilerde Karın Ağrısı: Neden Olabilecek Durumlar

Kedilerde karın ağrısı nedenleri farklı etkenlere bağlı şekilde görülebilmektedir. Kimi zaman besin düzenlerinde görülen değişimler, sindirim problemleri, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, parazitler, zehirlenmeler ve daha pek çok neden aslında kedilerde karın ağrısı oluşumu için birer nedendir. Bu nedenlerin her biri karın ağrısının meydana gelmesinde etkili olabilmektedir. Kedinizin karnı ağrıdığı zaman bunu çeşitli yollar ile belli etmesi de mümkündür. Bu durumlarda kedinizin ağrısına neyin neden olduğunu anlamak için veteriner desteği almanız gereklidir.

Kedilerde Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen karın ağrısının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler genel anlamda kedilerin yaşadığı sindirim problemleri, enfeksiyonlar gibi farklı rahatsızlıklardır. Bu durumlarda kedinizin ağrı hissettiği karın bölgesini yalaması, kaşıması ya da ağrı çektiğini belli edecek şekilde miyavlaması mümkündür.

Kedilerde Sindirim Rahatsızlıkları Nedeniyle Görülen Karın Ağrısı

Kedinizin yaşadığı çeşitli sindirim rahatsızlıkları nedeniyle karın ağrısı çekmesi mümkündür. Bu karın ağrısı genellikle uzun süreli kramplar şeklinde gerçekleşir. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları nedeniyle meydana gelen karın ağrısı durumunda kedinizin ishal, kabızlık, kusma, idrara çıkamama, sancılı şekilde tuvalete çıkma gibi farklı belirtileri göstermesi de mümkündür.

Kedilerin genellikle beslenme şeklinde bağlı olabilen ancak farklı rahatsızlıklardan kaynaklı şekilde ortaya çıkar. Bu mümkün olan sindirim rahatsızlıkları genellikle şiddetli karın ağrısına neden olur. Bu durumda kediniz tuvalete çıkmakta zorlanacaktır. Ayrıca sindirim rahatsızlıklarının çeşitli toksik besinlerin tüketimi sonucunda da meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bu durumda zehirlenme riski de mevcuttur. Bu yüzden kedinizin en kısa sürede veteriner kontrolüne gitmesi gereklidir.

Bağırsaklarda görülen tıkanıklıkların, karın boşluğunda sıvı birikmesinin, mesane yırtığı ve böbrek tıkanıklığı gibi pek çok durumun da karın ağrısına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu durumların tespit edilmesi için de sıklıkla veteriner kontrollerini gerçekleştirin. Kedinizde anormal bir durum gördüğünüzde veterinere gitmenizde fayda vardır.

Kedilerde Parazitlere Bağlı Karın Ağrısı

Kedilerin aşı takvimine uygun şekilde aşılanmaması durumunda iç ve dış parazitlerden etkili şekilde korunması mümkün değil. Bu durumda kedinizin iç parazitlerden kaynaklı şekilde karın ağrısı yaşaması mümkündür. Kedinizin iç parazit aşısı olmadığı durumlarda çeşitli ciddi belirtiler ile parazitlerden etkilenmesi an meselesi. Bunun için aşılarının zamanında yapılması büyük öneme sahiptir.

Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, iştahsızlık ve benzeri pek çok belirtisi olan parazitler kedilerde şiddetli karın ağrısının nedenlerin birkaçı. Bu durumda kedinizi vakit kaybetmeden veteriner kontrolüne götürmeniz önemlidir. Bu sayede parazitlere yönelik olarak uygulanacak olan tedaviler ile karın ağrısının da son bulması mümkündür.

Kedilerde Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar Karın Ağrısına Neden Olur

Özellikle de mide ve bağırsak sisteminde görülen virüslerin karın ağrısına neden olması mümkündür. Kedinizin yaşadığı viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar genellikle sindirim sisteminde görüldüğü zaman şiddetli karın ağrısı belirtisi ile kendini gösterir. Bu durumda en kısa sürede veterinere giderek tedavinin sağlanmasını erken dönemde gerçekleştirmeniz önemlidir. Rahimde meydana gelen enfeksiyonlar da kedilerin karın ağrısı yaşamasına neden olur. Bu durumda uygulanacak olan ilaç tedavisi ile enfeksiyonların ortadan kaldırılması da mümkün olur.

Kedilerde Zehirlenmelere Bağlı Karın Ağrısı

Kedinizde görülebilecek olan zehirlenmeler genellikle ilk olarak karın ağrısı ile belirtisini gösterir. Bu zehirlenmelerin farklı pek çok nedeni var. Örneğin kedinizin bozuk gıdaları tüketmesi, çeşitli bitkileri yemesi, çiğ yumurta ya da et ürünlerini yemesi zehirlenmelerin başlıca nedenleridir. Bu durumda zehirlenmelerin tedavi edilmesi aslında karın ağrısının da son bulmasın katkı sağlayacaktır.

Karın ağrısı ile birlikte kusma, ateş, mide bulantısı, iştahsızlık, halsizlik ve benzeri belirtileri de gösterebilecek olan kedinizin zehirlendiğini anladığınız zaman bunun kaynağını belirlemeniz önemlidir. Veterinere vakit kaybetmeden giderek kedinizin tedavi olmasını sağladığınız durumda belirtiler ve karın ağrısı da ortadan kalkacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap