Kedilerde Grip Nedenleri: Kedi Gribi Nasıl Geçer?

Kedilerde grip soğukların başlaması ile sıklıkla artış gösterir. Grip olan kediler için tedavilerin uygulanması ve ciddi sorunlar doğuracak rahatsızlıklarla mücadele edilmesi için kedi gribi belirtilerinin doğru şekilde fark edilmesi gerekiyor. Kedilerde gribin genel anlamda iki virüsten biri ya da zaman zaman belirli bakteriler sebebiyle oluşur. Kedi gribine karşı beraberinde kullanılan antiviral ilaçların bulunmaması bu hastalığın engellenmesi ve tedavi sürecinin doğru ilerletilmesinler önemini artırmaktadır. Kedi gribi birçok şekilde insan nezlesini andırmaktadır. Kedilerde göz ve burun akıntısına, boğaz ağrısına neden olmaktadır. Özellikle yavru, yaşlı ve kronik hastalığı olan kedilerde daha ciddi sonuçlara sebep olur. Kedi nezlesi hakkında birçok bilgi bulunsa da bizim bildiğimiz anlamda bir nezle kedilerde görülmez.

Kedilerde Grip Nedenleri

Kedilerde meydana gelen solunum yolu enfeksiyonlarının en sık nedeni çeşitli virüslerdir. Kedi gribine yakalanma olasılığında virüslerin etkisi %80-90’ını bulur. Ancak bakterilerin de kedi gribine yol açma ihtimali bulunur. Kedi gribi bulaşıcı olduğu için özellikte sokakta ve barınaklarda görülme riski daha fazladır. Aynı evde birden çok kedi olması halinde kedi gribi riski fazladır. Hastalığın risk faktörleri yaş, aşılama eksikliği, doğum, stres, genel sağlık durumu ve dışarıda yaşamak şeklinde sıralanır. Feline Calicivirus, Feline Herpesvirus, Bordetella, Chlamydia ve mantarlarım sebep olduğu enfeksiyonlarda kedi gribine sebep olur. Kedi gribine neden olan virüsler göz, tükürük ve burun salgılarında bulunmaktadır. Kediler birbirine temas ettiğinde ya da hapşırma ile dışarı atılan vücut salgılarıyla virüsler kolayca yayılmaktadır.

Kedilerde Grip Nasıl Önlenir?

Kedilerde gribe neden olacak patojenleri önlemek için düzenli aşılama yapılmalıdır. Düzenli yaptırılması gereken kalisivirüs, karma aşı ve kedi herpes virüsü gibi patojenlere karşı kedinizin bağışıklık sistemini uyarır. Aşılanmış kediler grip olsa da diğer kedilere göre daha çabuk atlatır ya da daha hafif belirtiler gösterir. Aşılama haricinde kedinizde gribin önlenmesi için farklı yollar da bulunmaktadır;

 • Kedinizin yaşam alanını temiz tutmalı ve ortamı yeterince havalandırmalısınız.
 • Kedinizin genel sağlık durumunu destekleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir diyet planı oluşturmalısınız.
 • Kedinizi aşı ve sağlık durumu bilinmeyen kedilerden uzak tutmalısınız. Bu nedenle kedinizi iç mekanda tutmaya özen göstermelisiniz. Dışarı çıkma rutini varsa bile bir gövde tasması kullanarak sizin kontrolünüzde olmasını sağlamalısınız.

Grip Kedilerde Bakım

 • Kedinizin dinlenmesine izin vermeli, ona sakin, rahat ve sıcak bir ortam hazırlamalısınız.
 • Kedinizin akan gözlerinin ve burnunun etrafını temizlemek için yüzünü nazikçe ılık ve nemli bir bezle silmelisiniz.
 • Burun tıkanıklığı sebebiyle kedinizin koku alma duyusu azalacaktır. Bu nedenle kedinizin sevdiği, aromalı ve kaliteli mamaları tercih etmelisiniz. Böylece kediniz mamasına daha çok ilgi gösterir.
 • Veteriner hekiminize danışmadan kedinize herhangi bir grip ilacı vermemelisiniz. İnsanlar için güvenilir ve nadir olan ilaçlar kediler için son derece zehirleyici olur.
 • Kedilerde meydana gelen grip, destekleyici bakım sayesinde kendiliğinden geçer. Kediniz ilaca gerek duyacak kadar hasta olursa mutlaka veteriner hekiminiz ile iletişim halinde olmalısınız.

Kedilerde Gribin Tehlikeli Olduğu Durumlar

Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanızı gerektiren belirtiler şu şekildedir;

 • Öksürük
 • Nefes almada güçlük
 • Gözlerde veya burunda aşırı akıntı ve irin
 • Bir günden fazla süren yemek yememe ve iştahsızlık
 • Ağızda ve dilde oluşan ülserler
 • Depresyon
 • Letarji

Kedinizde bu belirtilerden bazıları gözlemlenirse veteriner hekiminize ulaşmalısınız. Özellikle nefes almada güçlük, öksürük ve yemek yememe durumları ciddi semptomlardan bazılarıdır. Bu semptomlar sadece grip değil aynı zamanda diğer hastalıklarda da göz önünde bulundurulur. Ayrıca yaşlı, yavru ya da hamile kedilerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için basit bir gribi dahi ağır bir şekilde geçirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap