Kediler Yoğurt Yer Mi? Kedime Yoğurt Vermeli Miyim?

Kediler yoğurt yer mi? Kedilerin süt ve süt ürünlerini tüketmesi konusunda pek çok görüş mevcuttur. Bu görüşlerin temel nedeni de kedilerin laktozu sindirememesinden kaynaklanır. Süt şekeri olarak bilinen laktoz, kedilerin sindirim problemleri yaşamasına neden olabilen bir içeriktir. Bu nedenle de yüksek miktarda süt ve süt ürününün tüketimi; kedilerin ishal, kusma ve benzeri farklı belirtiler göstermesi ile rahatsızlanmasına neden olabilmektedir.

Kedi sahipleri bundan dolayı “Kedilerin yoğurt yemesinde sakınca var mı? Kedime yoğurt versem bir şey olur mu?” diye merak etmektedir. Peki, kedilere ne kadar yoğurt verilmeli? Kedilere yoğurt vermek tehlikeli midir?

Kediler Yoğurt Yer Mi? Kedime Yoğurt Vermeli Miyim?

Kedilerin fazla miktarda süt ve süt ürününden dolayı rahatsızlanmaları mümkündür çünkü kediler laktozu sindirebilecek enzimlere sahip değillerdir. Bundan dolayı çok miktarda süt ve süt ürünü tüketen kedilerin hastalanması ve zehirlenmesi olasıdır. Ancak zaman zaman süt ve süt ürünlerinin kedilere az miktarda verilmesi mümkündür.

Kediler Yoğurt Yer Mi?

Kediler yoğurt yiyebilir. Ancak çok miktarda yoğurdu tek seferde kedilere vermek doğru değildir. Kediler çok miktarda laktoz içeriğine sahip ürünü bünyelerine aldıkları kusma, ishal, halsizlik ve benzeri farklı pek çok belirtiyi gösterebilir. Bu durumda kedilerin kimi zaman zehirlendiğini söylemek mümkündür.

Sokak kedileri genellikle bu duruma karşı pek hassas değillerdir ancak onların da aşırı miktarda yoğurt tüketimi sonucunda rahatsızlandığı bilinir. Bu nedenle de sokakta bakılan ve beslenen kedilere de evde bakım gören kedilere de yoğun miktarda süt ve süt ürünü vermek doğru değildir.

Yoğurdun Kedilere Faydaları Nelerdir?

Yeterli miktarda yoğurt tüketimi genel anlamda kedilerin mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur. Kabızlığın giderilmesine katkı sağlar, ağızda oluşan yaraların hafifletir. Ayrıca kedilerin iştahlarının artmasına neden olur. Ancak verilecek olan yoğurt miktarı birkaç tatlı kaşığını geçmemeli. Aksi takdirde ishal ve benzeri problemleri beraberinde getirerek kedinizin rahatsızlanmasına neden olması mümkündür.

Yoğurt, laktozun sindirilmesine yardımcı bakterileri içerdiği gibi laktozu da içerir. Bu nedenle de yüksek miktarda yoğurt tüketimi, kedilerde rahatsızlanmaların bir nedeni olma ihtimali var. Yoğurt kedilerin sindirim sistemlerinin düzenlenmesine ve bağırsakların aktiflik kazanmasına yardımcı içeriğe sahiptir. Ancak yine de aşırı tüketimden kaçınmak gerekir.

Yoğurdun Olası Yan Etkileri

Kedilerin bazı durumlarda yoğurt ve benzeri ürünlere karşı hassasiyeti olabiliyor. Bu tür ürünlere karşı alerjileri de olabilir. Bu nedenle de kedinizin eğer özel bir alerji ya da hassasiyet durumu mevcutsa yoğurt vermemeniz gerekir. Veterinere danışarak yoğurt tüketimini düzenli ve dengeli hale getirmeniz mümkündür.

Kedilerin herhangi bir alerji ya da hassasiyet olmadan da yoğurda karşı yan etki göstermesi mümkündür. Bu durum genellikle aşırı yoğurt tüketiminden kaynaklanır. Çünkü fazla yoğurt tüketimi sindirim sistemlerini rahatsız edebilmektedir. En iyisi veterinere danışarak gerekli miktarda yoğurt tüketimini sağlamaktır.

Kedilere Nasıl Yoğurt Verilir

Kedilerin birkaç günde bir iki – üç tatlı kaşığı kadar yoğurt yemesi sakıncalı değildir. Ancak kedinizin süt ve süt ürünlerine karşı bir alerjisi ya da özel hassasiyeti olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer herhangi bir alerji ya da hassasiyet durumu mevcut değilse yapmanız gereken bazı şeyler var. Birkaç tatlı kaşığı yoğurt, kedinizin sindirim sistemini düzenlemek için ideal bir besindir.

Kedilere verilecek olan yoğurdun şeker, aroma gibi içeriklerden uzak olması gerekli. Kedilere sade ve doğal içeriğe sahip yoğurtları vermeniz çok daha faydalı olacaktır. Yapay tatlandırıcı içeriğine sahip yoğurtların tüketimi kedilerin rahatsızlanmasına neden olabilmektedir.

Kedinizin sade yoğurt yerine daha zengin içeriğe sahip şekilde yoğurt tüketmesini istiyorsanız içinde meyve ya da sebze dilimleyerek de yoğurt vermeniz mümkündür. Ayrıca ona özel olarak hazırladığınız mamaların içine de yoğurt eklemeniz mümkündür. Ancak kediler sade yoğurt yemekten de keyif alırlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap