Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı ve Faydaları

Yavru kedilerde süt tozu, genelde annesinden erken ayrılan kediler için kullanılıyor. Kediler her ne kadar kendilerine yetebilen hayvanlar olsa da yavru kediler için aynı şeyi söylemek zordur. Yavru kediler kendilerine yetişkin kediler gibi bakabilecek durumda değildir. Eğer yavru bir kedi sahiplenmek istiyorsanız annesinin yanında yeterli süreyi doldurduğuna emin olmalısınız. Çünkü kedilerin ilk 6 hafta anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Anne sütü hem yavru kedinin bağışıklık sistemini güçlendirir hem de vücut fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlamaktadır. Böylece hayatlarının geri kalanında hastalıklara karşı daha dayanıklı olacaklardır. Fakat annelerinin terk ettiği yavru kedilerin de beslenmesine dikkat etmek önemlidir. Anne sütünden mahrum kalan yavrular için kullanılır. Kedi süt tozu yavrular için hem iyi bir alternatif hem de gelişimine katkı sağlayıcı bir besindir.

Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı

Annesinden ayrılan yavru kediler için doğal besin kaynaklarını karşılayan bir gıda olarak biliniyor. Anne sütü örnek alınarak hazırlanır ve içerikleri sayesinde görme, üreme gibi fonksiyonları desteklenir. Kedi süt tozlarının kedileri ishal etmemesi için laktoz oranları düşürülmüştür. Bu sayede yavru kediniz süt tozunu kolayca sindirebilecektir.

30 günlükten küçük yavru kedilerin beslenmesi oldukça önemlidir.

  • Kedi süt tozu kullanımı süt tozunun içeriğine ve markasına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kedi süt tozları su kıvamlıyken bazıları ise daha yoğundur. Kullanırken en ideali ambalajın üzerinde yazan kullanım talimatlarına uymaktır.
  • Anne sütünün yerine geçen kedi süt tozunun vücut sıcaklığında verilmesi daha uygundur. 38 derecede verilen süt tozu kedinize anne sütü tadı verecektir.
  • Kedi süt tozu kaliteli proteinler içerir ve sulandırıldıktan hemen sonra bozulur. Bu sebeple yeterli miktarda hazırlanarak buzdolabında saklamak bozulmasını engelleyecektir. Yavru kediye tekrar verileceği zaman buzdolabından çıkararak yeniden ısıtabilirsiniz.
  • Yavru kedilerin mide ve bağırsakları henüz gelişmemiş ve çok küçüktür. Bu sebeple az miktarlarda ve sık sık beslenmeleri idealdir. Özellikle ilk 2-3 hafta aşırı süt tozu kullanımından kaçınmalısınız.
  • Kedi süt tozunun her 4 saatte bir verilmesi yavru kedinize yetecektir. Süt tozunun miktarını kedinizin ırkına, boyutlarına göre ayarlayabilirsiniz.
  • Yavru kedinize yedirirken mama kapları kullanamazsınız. Yavru kediler mama kabı kullanacak kadar büyük olmadıkları için ne kadar sürede durmaları gerektiğini bilemezler ve aşırı tüketim sağlar. Bu nedenle kedinize steril bir kedi biberonu almalısınız.
  • Kedi süt tozunu biberon içerisine belirli oranda koyduktan sonra kedinin başı hafif eğimli ve sırt üstü yatar pozisyondayken kucağa alınmalıdır. Daha sonra biberon eğik olarak yavru kedinin ağzına götürülmelidir. Önemli bir detay ise kediniz biberonu emmeye başladığında asla biberonu sıkmamalısınız. Yavrunun emiş gücünü kullanarak sütü içmesine fırsat tanımalısınız. Biberonu sıkmanız sütün kedinizin soluk borusundan akciğerlere kaçmasına ve boğulmasına sebep olur.

Kedilerde Neden Süt Yerine Süt Tozu Kullanılır

Kediler için süt doğal bir besin kaynağıdır. Fakat inek sütü kediler için gerekli besin değerlerini karşılayamaz. Ayrıca ishal gibi çeşitli sindirim sorunlarına da sebep olmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise kedilerin sütten kesildikten sonra laktoza karşı dayanıklı olmamalarıdır. Laktoza dayanıklılıklarının düşmesi sütte bulunan şekerin sindirilmemesi anlamına gelmektedir. Bu durum da ishal gibi problemlere davetiye çıkarmaktadır. Kediler inek sütüne değil anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Kediler anne sütü sayesinde ihtiyaç duydukları yağ, protein ve antikor gibi gereksinimlerini karşılar. Özellikle doğum sonrasında ilk 6 hafta anne sütü için oldukça önemlidir. Eğer yavrunun anne sütü ile beslenmesi sağlanamıyorsa süt tozu ile beslenmeleri sağlanmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap