Kedilerin Depremi Hissetmesi: Kediler Depremi Hisseder mi?

Kedilerin depremi hissetmesi duyu organlarının insanlara kıyasla daha hassas olması ile ilişkilidir. Yıkıcı etkileri bulunan deprem, yaşanmadan önce yer kabuğu içerisinde ve dışında bazı elektromanyetik dalgalanmalara neden olmaktadır. Aynı zamanda depremden önce havaya çeşitli gaz kokuları yayılmaktadır. Deniz suyu seviyesinde değişmeler meydana gelmektedir. Depremin habercisi olan bu belirtiler insanlar tarafından fark edilmesi zor durumlardır. Kedilerin depremi hissetmesi ise en ufak farklılıkları fark etmeleri ile ilgilidir. Kediler en düşük seslere ve kokulara karşı hassasır. Bu nedenle duyu organlarıyla hemen bu belirtilere tepki verirler. Kedilerin depremi hissetmesi ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. Fakat hala kesin bir kanıt elde edilememiştir. Buna rağmen kedilerin verdikleri tepkiler nedeniyle depremi hissettikleri düşünülmektedir.

Kedilerin Depremi Hissettiğine Dair Yapılan Araştırmalar

Kedi besleyen ve daha önce deprem tecrübesi bulunan birçok kişi, kedilerin deprem anında rutin dışı hareketlerde bulunduğunu söylemektedir. Bu durum kedilerin depremi hissettikleri yönünde yorumlanmaktadır. Yaşanan birçok depremden sonra, yapılan incelemeler ile kedilerin garip davranarak insanlardan önce davrandığı konusunda birçok görüş bulunmaktadır. Deprem yaşanan bölgedeki birçok kedi ortadan kaybolma, kaçma, saklanma, yavrularını taşıma ve sahibinin kucağından inmeme gibi davranışlar göstermiştir. Bu durum kedilerin depremi hissettiği yönünde ki görüşleri desteklemektedir. Japon bilim insanları hayvanların depremi hissedip hissedemeyeceğine dair araştırmalarını sürdürmektedir. Fakat bugüne kadar yapılan çalışmalarda kesin bir kanıt sunulamamıştır. Kedilerin depremi hissetme olasılıkla yok sayılmasa da kedilerin depremi haber verebileceklerini kanıtlayan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. 1975 yılında Çin’in Haicheng kentinde meydana gelen depremin öncesinde yetkililer kedi ve köpeklerin davranış değişikliklerini fark ederek kenti boşaltmıştır. Ardından yaşanan 7.3 şiddetindeki depremde çok az kişi zarar görmüştür. Bu nedenle Çinliler kedilerin depremi hissettiği konusunda ısrarcıdır.

Kedi Bıyığının Özelliği

Kedilerin insanlara kıyasla daha hassas işitme ve koku alma duyuları bulunmaktadır. Aynı zamanda çevreyi de insanlara göre çok daha iyi şekilde algılayabilirler. Bu durumun sebebi ise bir anten görevi gören bıyıklarıdır. Kedilerin bıyıkları onlar için bir duyu organı gibi çalışmaktadır. Kedilerin bıyıklarına duyu kılı da denmektedir. Bu kıllar burnun sadece iki tarafında değil, aynı zamanda göz çevresinde, çenesinde ve ön patilerinin arkasında da bulunmaktadır. Duyu kılı denmesinin sebebi ise kılların insan saçı gibi ölü hücrelerden değil canlı bir yapıdan oluşmasıdır. Duyu kılları sahip oldukları gücü bağlı oldukları sinir hücrelerinden almaktadır. Kedinin yakın çevresindeki havada oluşan tüm titreşimler kedinin beynine iletilir. Bu özellikleri sayesinde kedilerin depremi hissetme iddiası desteklenmektedir. Teorik anlamda kedilerin bıyıkları, deprem olmadan önce oluşan hava değişikliklerini ve gazların elektriksel değişimlerini hissedebilir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar, Bıyıkları Kesilir mi?

Kedilerin İnsan Duygularını Hissetmesi

Kedilerin, insanların duygusal ifadelerine karşı hassas olduğu düşünülmektedir. ABD’de yapılan araştırmalara göre, insanların değişen yüz ifadeleri ile kedilerin davranışlarının değiştiği fark edilmiştir. ABD’nin Michigan eyaletinde bulunan Oakland Üniversitesi’nden Jennifer Vonk ve Moriah Galvan 12 kedi ve onların sahipleri üzerinde bir araştırmada bulunmuştur. Sahipleri gülümsediğinde ve kaşlarını çattığında kedilerin de farklı tavırlar gösterdikleri belirlenmiştir. Sahibi gülümsediğinde kediler sürtünme, mırlama ve kucağa oturma gibi pozitif tavırlar göstermiştir. Bu sonuçlar kedilerin insanlarını yüz ifadesini anlayabildiğini göstermektedir. Galvan ve Vonk’a göre kedilerin insan duyguları ile uyumlu olduğunu düşünülmektedir. Fakat bu durum, kedilerin empati hissettiği anlamına gelmemektedir. İnsanların gülümsemesi ile ödül aralarında bir bağ kurdukları ihtimali düşünülmektedir. Çünkü insanlar mutluyken kedilere ödül verme ihtimalleri daha yüksektir. Kedilerin insanların ruh halini tam anlamıyla çözemese de insanların mimiklerini çok iyi şekilde ayırt edebildikleri anlaşılmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap