Kediler Gündüz Neden Çok Uyur? Sebepleri Nelerdir?

Kediler Gündüz Neden Çok Uyur

Kedilerde uyku, tüm kedilerin dinlenmesinin en doğal yoludur. Kedilerin günlük işlevlerini yerine getirmek için uzun uykuya ihtiyaçları vardır. Kediler, yaşına ve aktivitesine bağlı olarak gün içinde 14 ila 18 saat uyur. İnsanlarla karşılaştırıldığında, kediler yaklaşık iki kat daha uzun uyur. Kedilerin bu uzun uykuları bizimki gibi sürekli değil, kısa kısa tekrarlanan hafif uykulardır. Uykularının sadece üçte biri derin uykuya giriyor. Kalan uyku süresi boyunca dış uyaranlara açıktırlar ve yarı uyanıktırlar. Bu arada olası kazaları önlemek için hatırlatma yapmakta fayda var. Özellikle kışın soğuğu önlemek için kediler otomobilin motorunda veya lastiklerinde uyuyabilir. Sabah araç kullanmadan önce lastikleri kontrol edip kaportaya yüksek sesle vurursak, derin uyku sırasında kazara kediye zarar verme olasılığını ortadan kaldırabiliriz. Peki kediler gündüz neden çok uyur? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Kediler Neden Bu Kadar Uykuya İhtiyaçları Vardır?

Kedilerde uyku nasıl olur ve kediler neden gündüz çok uyur ? Uyku ihtiyacı olduğu henüz tam olarak anlaşılamamış olsa da bu süreçte zaman zaman alışılmadık derecede çevik ve inanılmaz hareketler gerçekleştirmek için gereken enerjiyi depoladıklarını düşünebiliriz. Evde azimden ölen tüm yavru kediler bilhassa genç yaramaz kediler. Enerjik kedi yavruları son dakikaya kadar enerji tüketecek ve aniden uykuya dalacaklar. Bu sırada yavru kedi birkaç saniye içinde uykuya daldı, bir yerden bir yere ayrılarak uzun süre yarı bilinçli olarak uyudu. Onunla bu şekilde tanışmak da oldukça ilginç ve birçok kedi videosunda tanıtıldı. Bu tür kediler bütün bir günü 18 saat uyuyarak geçirirler ve sadece bir sonraki sebat dönemine kadar enerji biriktirirler. Birçok kedi yavrusu bu yarı komada uykululuğunun bir sorun ve endişe olduğunu düşünür. Ancak bu, yavru kedilerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gereklidir.

Kediler Rüya Görürler Mi?

Kedilerde uyku sürecinde kesinlikle rüya görürler. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da derin uykuda mırıldanmak, ayakları hareket ettirmek, kuyruk sallamak, nefes alıp vermek, bıyıkları hareket ettirmek gibi birçok davranış rüya görmenin işaretleridir. Bir önceki soruda güvenliğin kediler için ne kadar önemli olduğunu açıklamıştık. Güven uykunun anahtarıdır, uyku kedilerin yarısından fazlasını oluşturur. Kedilerde uyku eksikliği birçok soruna neden olabilir. Bu sağlıklı ve mutlu kedi uykusu olan bir kedidir. Uyku bozuklukları kronikleşebilir ve bazı kedilerde büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kedimizi uyurken rahatsız etmemeye özen göstermeliyiz. Sessiz, güneşli, sıcak ve yüksek yerler kedilerimiz için ideal uyku alanlarıdır. Kediler zor durumda değilse, lütfen tercih ettikleri uyku pozisyonunu değiştirmemelisiniz.

Kedi Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Kedinizin sizinle yatmasını istiyorsanız yatağa ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak kediniz zaman zaman sizden sıkılacak ve yalnız kalmayı tercih edecektir. Kedilerde uyku düzeninin daha sağlıklı ve daha güzel olması için kendi özel yatağınızın olması her zaman faydalıdır.

Kedilerde uyku düzenli ve verimli olabilmesi için öncelikle yumuşak ve rahat olmalı. Kolay temizlenebilir ve hatta yıkanabilir. Elbette size yavru kedinin ne kadar temiz olduğunu hatırlatmamıza gerek yok. Son olarak, hava akışından korunmalıdır. Evcil hayvan dükkanında tüm bu özelliklere sahip kediler için yapılmış çeşitli ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak, doğal görünmelerine rağmen sadece hasır yatakları önermiyoruz. Kedimizi hava akımından koruyamaz ve zamanla matın belirli kısımları kediye zarar verir. Ayrıca temizlenmesi kolay olmadığı için bakteri ve parazitlere yuva haline gelebilir. Ayrıca evinizdeki kedi evine de göz atabilirsiniz. Gerektiğinde evde yastık, battaniye, plastik leğen, karton kutu ve benzeri malzemelerden oluşan bir yatak da hazırlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap