Kedilerin Tüy Dökme Mevsimi Hangisidir?

Kedilerin Tüy Dökme Mevsimi Hangisidir?

Kedilerin tüy dökme mevsimi kedilerin genetik yapısında olan bir durumdur. Bundan dolayı tüy dökme durumuna müdahale etmeye çalışmak oldukça yanlıştır. Kedilerin tüy dökmek için belirli bir zaman aralığı bulunmaz. Yalnızca mevsimsel olarak bir kısıtlama söz konusudur. Kedilerin tüy döktükleri mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. İlkbahar ve sonbahar geldiği zaman kedileriniz her zamankinden çok daha fazla tüy dökmeye başlarlar. Bu durum onların tüy ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Bu sebeple tüy dökme mevsimlerine engel olmak mümkün değildir.

Kedilerin Tüy Dökme Mevsimi Ne Kadar Sürmektedir?

Kedilerin tüy dökme mevsimi süresi minimum 2 – 3 hafta kadar devam etmektedir. En fazla tüy dökme süresi ise 3 ay olarak bilinir. Eğer ki bu süreden daha fazla tüy dökme gözlemlerseniz, veteriner hekiminize danışmanız son derece önemlidir. Tüy dökme mevsiminin uzun sürmesi, normal bir durum değildir. Dökülmeye sebep olan başka bir durum bulunabilir. Bundan dolayı da kedinizi veteriner hekiminize götürmeniz gerekir. Tüy dökme mevsimi süresince kedinizi çok iyi bir şekilde inceleyerek takip etmelisiniz. Böylece beklenmeyen durumların önüne geçmeniz söz konusu olabilir.

Kedilerde Neden Tüy Dökme Mevsimi Yaşanır?

Kedilerde tüy dökme mevsiminin yaşanmasının sebebi kedilerin vücut sıcaklığının mevsimden mevsime göre değişiklik göstermesi ve bunun için dengelemesidir. Bundan dolayı kediler ilkbahar ve sonbaharda tüy dökerler. Tüy değişimi ile birlikte vücut sıcaklıkları dengelenir. Bu sayede daha sağlıklı tüy ve cilt yapısına sahip olurlar. Tüy dökme mevsiminde, evinizin neredeyse her yerine kedi tüyleri görmeniz mümkündür. Tüy dökme dönemi bitene kadar kediniz tüylerini dökecektir. Bu sebeple evinizde daha sık temizlik yapabilirsiniz. Eğer ki kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu durumu da düşünmeniz gerekir.

Evde Yaşayan Kediler Ne Zaman Tüy Dökerler?

Evde beslenen kedilerin tüy dökme zamanı ile dışarıda yaşayan kedilerin tüy dökme zamanı farklı olabilmektedir. Dışarıda yaşayan kediler, normal olarak ilkbahar ve sonbaharda tüy dökme dönemine girerler. Çünkü bu mevsimlerde sıcaklık dengeleri değişir. Bu durum da kedilere tüy dökme zamanının geldiğini söyler. Fakat evde yaşayan kediler için durum farklıdır. Evdeki sıcaklık ile dışarıdaki sıcaklık aynı değildir. Bundan dolayı tüy dökme zamanını belirleyemeyen kediler, her mevsimde tüy dökme eğiliminde olabilirler. Bu durumdan ötürü de tüy dökme oranı artabilir. Fakat kediniz çok uzun süre boyunca ve çok fazla tüy dökmeye devam ediyorsa veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Çünkü tüy dökme dönemi, 3 aydan daha fazla olmaz.

Kediler Neden Tüy Dökerler?

Kedilerin tüy dökme nedenleri arasında vücut sıcaklıklarını dengelemek bulunur. Aynı zamanda kediler vücutlarındaki ölü tüyleri atmak için de tüy dökebilirler. Ölü tüy, cildi tahriş edebilir. Bundan dolayı tüy dökülmesi oldukça önemlidir. Ancak zamanında olmayan ve çok fazla miktarlarda tüy dökülmesi, kedide bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilmektedir. Anormal bir durum fark etmeniz halinde kedinizi veteriner hekime götürmeniz son derece önemlidir. Bunun için de kedinizi iyi bir şekilde inceleyerek takip etmeniz gerekmektedir.

Kedilerde Tüy Dökme Döneminin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin tüy dökme dönemine girdiğine dair belirtiler şunlardır:

  • Normalden daha fazla tüy dökerler.
  • Dökülen tüyler uçar.
  • Dökülen tüyler, eşyalarınıza ve kıyafetlere yapışabilir.
  • Kedinizi temizlemeniz halinde tüylerde artış görülebilir.

Bu gibi belirtileri gözlemlemeniz halinde kedinizin tüy dökme dönemine girdiğini söyleyebilirsiniz. Fakat tüy dökme dönemi, aşırı ve uzun süreli devam ediyorsa veteriner hekiminize gitmeniz tavsiye edilir. Kedinizde tüy dökme dönemi haricinde bir hastalık görülebilir. Çünkü kediler hasta oldukları ya da stresli oldukları zaman tüy dökebilirler.

Tüy Dökme Döneminde Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüy dökme mevsimlerinde kedi bakımı normal zamanda kedinize yaptığınız bakımdan çok daha özenli ve fazla yapılmalıdır. Bakımsızlık, temizlik anlamında sizde büyük sıkıntılara yol açabilir. Bundan dolayı kedinizi tüy dökme mevsimlerinde düzenli bir şekilde taramanız gerekir. Bu dönemi hızlandırmak için kedi kuaförlerine gidebilirsiniz. Kedinizin döktüğü tüyleri evinizden temizlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemde aşırı tüy dökme görüldüğü için hijyen açısından hem kediler hem de siz kötü anlamda etkilenebilirsiniz. Kedinizin sağlıklı bir şekilde tüy dökmesini sağlayacak vitaminler alabilirsiniz. Ancak bunun için veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Tüy Dökme Dönemlerinde Kedi Yıkanır Mı?

Tüy dökme mevsiminde kediler yıkanabilir. Hatta bazı uzmanlar özellikle de tüy dökme dönemlerinde yıkanmaları gerektiğini savunurlar. Aynı zamanda kedinizi yıkadığınız zaman tüy dökme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Yıkama sonrasında kediniz alerjik bir durum yaşamaz. Bu sayede hem kediniz hem de siz hijyenik bir tüy dökme dönemi geçirmiş olursunuz.

Kedilerde Aşırı Tüy Dökmenin Olası Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde aşırı tüy dökülmesinin nedenleri şu şekildedir:

  • Pire gibi dış parazitler,
  • Stres,
  • Kaygı,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • Cilt iltihabı ya da cildin tahriş olması,
  • Saçkıran da kedilerde anormal tüy dökülmelerine sebep olabilmektedir. Bu gibi belirtiler gözlemlemeniz halinde kedinizi mutlaka veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir. Kedilerde tüy dökme dönemi oldukça normal bir dönem olsa da çok fazla tüy dökülmesi büyük problemlerin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Kediler Bir Yılda Kaç Kere Tüy Dökme Dönemine Girerler?

Kediler bir yılda 2 kere tüy dökme dönemine girerler. Bunlar ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gerçekleşmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kediler Depresyona Girince Ne Yapmalı?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap