Kedilerde Tembellik: Kediler Neden Tembellik Yapar?

Kedilerde tembellik hemen her kedide görülen bir şeydir. Kedilerin gün içinde tembellik yaparak yatması pek çok durumda oldukça normaldir. Özellikle de çok sıcak ve çok soğuk havalarda kedinizin tüm günü yatağında geçirmesi olasıdır. Ayrıca kedilerin uzun süre uyuması durumu da neden tembellik yaptıklarının ve gün içinde uyuduklarının en açık göstergelerinden biridir. Yine de kedinizin bazı durumlarda hastalıkları ya da sahip oldukları rahatsızlık sebebiyle tembellik etmesi de mümkündür. Peki, kediler neden tembellik yapar? Gün içinde uyuyan kedilerin rahatsız olduğunu söylemek mümkün müdür?

Kediler Neden Tembellik Yapar?

Kediler insanlara göre çok daha uzun süre uyurlar. Bu nedenle de gün içinde uzun süreyi tembellik yaparak geçirmeleri ve uzun saatler boyunca uyumaları mümkündür. Kedinizin normalden fazla tembellik yaptığını düşündüğünüz zaman bir rahatsızlığı olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olur. Ancak genel olarak kedilerin günü tembel bir şekilde yatarak ya da uyuyarak geçirmesinin sakıncalı ya da yanlış olmadığını söylemek mümkündür.

Kedilerin Uykusu Daha Uzun Sürer

Kedilerin bir gün içinde 14 – 18 saat gibi uzun süreler boyunca uyuması mümkündür. Bu da aslında özellikle de yavru ve yaşlı kedilerde görülüyor. Yavru kedilerin tıpkı bebekler gibi gelişimlerini tamamlamaları için uzun süre uyumaları gereklidir. Bu nedenle de günlerinin tamamını uzun saatler boyunca uyuyarak geçirmeleri mümkündür.

Uzun saatler boyunca uyuyabilen kedinizin sağlığı için bu gereklidir. Bundan dolayı da kedinizi sürekli uyurken görürseniz ve bunu hep yapıyorsa bir sorun olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Kediler genellikle yavruluk ve yaşlılık dönemlerinde tembellik yapmaya daha yatkın olurlar. Bu nedenle de tembel kedinizin vücudunun gelişim aşamasında olduğunu ya da yaşlılık nedeniyle uyumaya daha yatkın hale geldiğini ve gün içindeki aktifliğinin azaldığını söylemek mümkündür.

Kediler Aktif Bir Günün Sonrasında Tembellik

Kedinizin aktif şekilde geçirdiği bir günün ardından uzun saatler boyunca tembellik etmesi olasıdır. Kediler genellikle günlerini çok hareketli şekilde geçirirlerse ertesi güne kadar uyuyabilirler. Bu durumda dinlendiklerini ve günlük uyku ihtiyaçlarını da karşıladıklarını söylemek mümkündür.

Kediler gün içinde çok aktif canlılar. Evde oyun oynayıp, dışarı çıkıp tüm günü koşarak ve enerji harcayarak geçirebilirler. Bunun ardından kedinizin uzun süre tembellik yapması da oldukça normaldir. Gün içinde egzersiz yapan, evde oyunlar oynayan ve kendini yoran kediniz uyuyarak uzun saatler dinlenebilirler.

Kediniz Evde Sıkılıyor

Kedinizin evde sıkılması mümkündür. Sıkılan dostunuz evde oyun oynamak ya da aktiflik göstermek istemediğinde de tüm günü yatarak ya da uyuyarak geçirir. Onu hava koşullarının ve sağlık durumlarının el verdiği sürece dışarı çıkarmanız ve temiz hava alarak enerji harcamasını sağlamanız gereklidir. Bu sayede gün içinde tembellik yaparak sağlıksız şekilde kilo almasına engel olabilirsiniz. Ayrıca kedinizin ihtiyaç duyduğu aktifliği de dışarıda göstermesini sağlamanız mümkündür.

Kediler sürekli aynı düzenin içinde yer almaktan, aynı oyunları oynamaktan sıkılabilir. Ona farklı oyunlar oynatmanız da tüm gün tembellik etmesini önleyebilir. Tek bir topla sürekli aynı oyunları oynamasındansa farklı toplar ve oyuncaklar ile farklı oyunlar denemesine izin verebilirsiniz.

Kedilerde Tembellik: Rahatsızlıklara Bağlı Tembellik

Kediler rahatsız oldukları zaman yataklarından çıkmak istemezler, günü uyuyarak ve yatarak geçirebilirler. Bu durumda kedinizin herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını düzenli şekilde kontrol etmeniz önemlidir. Kediniz normalde çok aktifse ancak son zamanlarda hep tembellik ediyorsa fiziksel bir rahatsızlık belirtisi olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Kediniz normalde çok aktifse ancak son zamanlarda tembellik ediyorsa depresyonda da olabilir. Bunu anlamak için hareketlerini izleyebilirsiniz. Kedinizin saklanması, size yaklaşmaktan çekinmesi, iştahsız olması gibi farklı durumlar depresyonda olduğunu gösterebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap