Cins Kediler Genetik Hastalık Taşınır mı?

Cins Kediler Genetik Olarak Hastalık Taşır mı?

Cins kediler genetik hastalık taşıyıp taşımadığını bilmek önemli…. British shorthair, scottish fold, Chinchilla, Exotic Shorthair, Sfenks ve iran kedisi gibi ırklardaki cins kedilerin genel sağlık durumlarını sizler için analiz ettik.

Cins kedilerin kendine has özellikleri vardır, karakterleri diğer kedi ırklarından farklıdır. Örnek vermek gerekirse british shorthair ve scottish fold ırkı oldukça uysal ırklardır, iran kedileri çok tembeldir. Bunun gibi kendine has özellikleri bulunmaktadır. Eğer evde çocuğunuz var ise çocuklar ile en iyi anlaşan ırk olduklarını bilmenizi isteriz. Çok hareketli olmadıkları için kimseye zarar vermezler. Bu yüzden genellikle ev bakımı için tercih edilen ırkların başında gelmektedir.

SAHİPLENME SIRASINDA HASTA OLDUKLARINI NASIL ANLARIZ

Yavruyu sahiplenirken kesinlikle bir veteriner ortamında almanızı önermekteyiz. Göz ile görünmeyen birden fazla hastalıkları olan yavruların profesyonel bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

İlk etapta kan testi bakmanızı şiddet ile önermekteyiz, kan testi yavrunun mevcut kan değerinde herhangi bir a normal bir durum olup olmadığını anlamaya yardımcı olmaktadır. Eğer yavruda enfeksiyon vb. bir belirti var ise bu hastalığın işaretidir. Bu test işlemi Türkiye’de şuanda 250 tl ile 400 tl arasında bakılmaktadır. Kesinlikle mevcut kan değerini görmek için baktırmanız gerekmektedir.

Viral hastalıklara karşı bakılacak 3’lü test en önemli olan 3 hastalığın olup olmadığına dair sonuçları vermektedir. Viral bir hastalık var ise ve kan değerinde çıkmasa bile dışkı yolu ile yapılan bu testte kesinlikle çıkmaktadır. 3’lü test baktırmakta kesinlikle yarar var. Bazı durumlarda 3’lü test tercih dışı kalabilir. Eğer yavrunuzu aşı zamanında 3’lü testi baktırmak istiyorsanız ilk etapta bu işlemi yaptırmakta zorunlu değilsiniz.

3 test işlemide V-check denilen bir cihazla bakılan test işlemidir. Bu cihazda birden fazla hastalığa bakılabilmektedir. Yankı testi olarak bakılan bu cihaz kesin sonuçlar vermeye en yakın test imkanını sunmaktadır.

ALDIĞIM YAVRU İLERİDE HASTALANIR MI?

Cins kediler sokakta yaşayan diğer hayvanlara göre hastalığa daha yatkındır. Bunun nedeni ise dışarıda devamlı bakteriye maruz kalan kediler zaman içerisinde antikor üretimi yapmaktadırlar. Çok fazla bakteri ve hastalık geçiren bu kediler eğer ölmezlerse çok daha güçlü bir bağışıklığa sahip oluyorlar. Cins kediler ile sokakta yaşayan hayvanlar arasındaki tek farkın bu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bütün hastalıklar her iki yavruda ilerleyen süreçlerde çıkabilecek hastalıklardır.

Kedilerin kanser, fip, kalp yetmezliği gibi birden fazla riskli hastalıkları olduğunu unutmayınız. Bu bütün hastalıklar her hayvanda yaşanabilecek sorunlardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap