Kedilerin Pencereyi Sevmesinin 12 Nedeni

Kedilerin pencereyi sevmesinin nedenlerini hiç merak ettiniz mi? Bu soruya verilebilecek aslında çok fazla yanıt var. Kedilerin dünyasına girdiğimizde neden pencere önlerini mesken tuttuklarını anlayabiliyoruz. Bilimsel olarak bunun hala bir cevabı bulunmadı. Bilim adamları bir açıklama yapmamış olsalar bile bizim birkaç teorimiz var. Gerçekte kedilerin neden pencere önünde durmayı sevdiklerini bilemesek bile bu teorilerde oldukça gerçeğe yakın. İşte kediler neden pencereden bakmayı sever diye merak edenler için 10 bilinen nedeni.

Kedilerin Pencereyi Sevmesinin Nedenleri: Kediler özgürlüğüne düşkündür

Kediler şehir hayatı için evrimleşmemiş olsalar bile onlarda şehirde yaşamanın gerekliliğini bizim kadar iyi biliyor. Hiçbir kedi sürekli tehdit altında olacağı şehir sokaklarında yaşamayı ilk tercihine yazmak. Geriye özgür olmanın bir tek yolu kalıyor. Özgür düşünmek! Bugün değil ama belki bir gün evimizin bahçesinde koşarken ne yapacaklarını bilecekleri bir zihin haritaları bile vardır muhtemelen.

Kediler Dışarıda ilginç olaylar olurken etrafı dinlerler

Pencere önlerini cazip kılan şeylerden birisi sokakların ve dışarının canlılığıdır. Kediler dinlemeyi ve dinleyerek gözlem yapmayı sever. Uzaktan yaklaşan köpeklerin, tıkırtıların, kuşların farkındadır. Dilerse hepsini takip edebilir. Hepsini dinler ve bekler, birisi ona çok yaklaşana kadar bekleyecektir.

1.Sokakta ki kedileri ve köpekleri, kısaca onları ilgilendiren haberleri takip ederler

Eğer kediniz etrafı keşfetme fırsatı bulduysa komşularını tanır. Bahçenizde ki kedilerle az da olsa bir ahbaplığı varsa onların hayatını sürekli takip eder. Kimler yeni, kimler eski hepsine bakar.

2. Kediler kuşları İzlerler

Kedilerin izlemeyi sevdiği hayvanların başında kuşlar gelir. Onların daldan dala uçmasını izlerken muhtemelen birisinin cama, balkona gelmesi ve onu avlamak için dua edecektir. Kuşlar kediler için lezzetli bir seyirliktir.

3. Kediler gözlerden uzak ve aydınlık yerleri severler

Kediler aydınlık yerleri ve gün ışığını severler. Sadece korkmuş ve hasta bir kedi karanlığa çekilir. Eğer kediniz bol bol güneşleniyorsa bu onun sağlıklı olduğunu ve canlı hissettiğini gösterir ki buda iyi bir şeydir.

4. Kediler için pencere önü rahatlatıcı ve anti-stres özelliği olan bir mekan

Pencere önleri fark etmesek bile, ekranlardan uzak yaşam için dev ekran bir televizyon gibidir. Güneşin doğuşu ve batışı, ağaçların titremesi, kuşlar hepsi bir bütün olduğunda büyüleyici bir manzaradır. Kediler kendilerine neyin iyi geldiğini bilir ve rahatlamak için dışarı bakmayı sever.

5. Kediler dışardan onları gören varsa orada kurulmayı ve rahatını göstermeye bayılırlar

Özellikle kısırlaştırılmamış kediler kendisini göstermek için her şeyi yapar. Ben buradayım! beni fark edin diye camın önünde dans edebilir. Eğer kediniz heyecanını kaybettiyse orada sadece durup kurulmayı ve insanların ona bakmasını sever. Rahatlıklarını göstermekten geri durmazlar.

6. Kediler Keyifli Olduklarını Göstermeyi Severler

Öncekisiyle aynı sebepten kediler sosyal canlılardır ve rahatsız olduklarını gizleseler bile, mutlu olduklarını dışa vurmayı severler. Sizin onun mutlu olduğunu görmenizi isterler. Bu bir teşekkür olabilir.

7. Kedilerin pencere önleri bazen içeri giren bir sinek avını yakalama fırsatı sunar

Kediniz evde ki avlanma fırsatlarını hiçbir zaman kaçırmaz ve onların nereden geldiğini bilir. Pencereden giren sinek, böcek ve arıları yakalamak için en iyi yer. Perdeler harika sinek yakalama aracı olabilir.

8. Kediler tarafından sineklikler, panjurlar, demirler harika bir sığınma alanıdır

Dışarıda olsa bir tentenin altında, bir garajın çatısının üzerinde, bir duvarda güvenle etrafı izleme imkanını bulur. Daha az içerde gibi hissedeceği güvenli bir dinlenme yeridir.

9. Kedilerinde hava almaya ihtiyaçları vardır

Evcil kedimizi gezdirmiyoruz oysa temiz havaya onlarında ihtiyacı var. İçeride olmak yerine dışarıda olmayı tercih ederler. Rüzgar ve havayla taşınan kokular kedinizi cezbedebilir. Komşuda pişen lezzetli bir yemeğin kokusu veya bahçede ki kedi arkadaşlarının kokusu ona güzel hayaller kurdurabilir.

10. Kediler uzaktan İçeriyi gözetleme severler

Bir kedi evde ki değişiklikleri anlamlandıramadığında bir perdenin arkasına geçip kimse onun varlığını fark etmezken sizi gözetleyebilir. Belki de evde ki düşmanına hain planlar kuruyordur kim bilir?

11. Kediler sahibinin yollarını bekler

Kediler ne kadar bağımsız olursa olsun sahipli olmayı yalnız olmaya tercih eder. Eğer işten ve okuldan eve gelişinizi bekleyen bir kediye sahipseniz çok şanslısınız demektir.

12. Pencere önü kediler için harika fare ve sincap avlarını izleme yeri

Kedilerin rüya gördüğünü biliyoruz belki de gördükleri rüyalar gün içinde gözlemledikleri olaylardan meydana geliyordur. Ağaca çıkan yaramaz ve arsız sincabı rüyasında yakalayıp afiyetle yediğini görüyor olma şansı çok yüksektir. Ne diyebiliriz ki kedilerin renkli dünyalarında bu gayet olası görünüyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap