Yaşlılık Kedileri Nasıl Etkiler? Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Yaşlılık kedileri nasıl etkiler? Aslında kedilerin yaşlandıkça karakterlerinde, davranışlarında, yeme alışkanlıklarında, faal şekilde geçirdikleri zamanda ve yapmaktan keyif aldıkları etkinliklerde farklılaşma görülmesi mümkündür. Kediler de tıpkı insanlar gibi yaşlandıkça farklı özellikler kazanır, eski alışkanlıklarını da zamanla değiştiği görülür. Bu nedenle kedinizin yaşı ilerlediği zaman hareketlerinde, huylarında, sevdiği ve sevmediği her türlü durumda değişimler görülmesi olasıdır.

Yaşlılık Kedileri Nasıl Etkiler?

Yaşlılığın kedilerde ciddi bir karakter değişimine neden olması mümkündür. Kedilerin yaşlandıkça farklı özellikler göstermesi normaldir. İnsanlar da yaşlandıkça çocukluklarında oldukları kadar aktif olamazlar, eskiden hoşlandıkları pek çok aktiviteden keyif alamaz ya da bunları yapamazlar. Bu nedenle kedileri de benzer şekilde değerlendirmek gereklidir.

Kedilerin yaşları ilerledikçe davranış bozuklukları gösterdikleri gözlemlenmiştir. Bu davranış bozuklukları olumsuz şekilde algılanmamalıdır. Kedilerin sahip oldukları karakter özellikleri zamanla yaşlarının ilerlemesine bağlı şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kediler yaşlanmaya bağlı olarak olumsuz anlamda davranış bozuklukları da gösterebilmektedir.

Davranışlarda Görülen Değişim

Kedilerin yaşlandıkça davranışlarında değişimler normaldir. Bu değişimler çoğunlukla aktifliklerinin azalmasıdır. Ayrıca kimi kedilerin olumsuz davranış bozuklukları göstermeleri de mümkündür. Bu davranış bozuklukları evdeki farklı noktalara tuvaletlerini yapmaları, saldırgan bir hal almalarıdır. Eşyalarının ellenmemesi konusunda aşırı ısrarcı olmaları, değişimlere kendilerini tamamen kapatmaları şeklindedir. Örneğin oyuncağı ile sizinle birlikte oynayan kediniz yaşlandıkça oyuncaklarını sizinle paylaşmak istemeyebilir.

Kedinizin davranışlarında meydana gelen değişimlere karşı olumsuz şekilde tepki vermemeniz gerekir. Bu hareketlerini cezalandırmanız da yanlış olacaktır. Ona uyarıcı bir ses kullanarak yaptığının yanlış olduğunu anlatabilirsiniz. Doğru hareketi tekrarladığı zaman da ödüllendirerek durumu toparlayabilirsiniz.

Sevilen Etkinlikler Değişir Mi?

Kediler yaşlandıkça aktifliklerinde azalma görülmesi mümkündür. Yavruluk ve yetişkinlik dönemlerinde çok aktif olan, gün içinde sürekli oyun oynayan ve evin içinde yanınızda gezen kedinizin yaşlandığı zaman tüm günü yatarak geçirmesi olasıdır. Öncelerde sizi bir iş yaparken izlemek için peşinizde gezen kediniz, evin içinde sizi görebileceği bir noktada yatarak sizi gözlemlemeye başlayabilir. Bu hastalık gibi bir durumun değil, yaşlanmanın belirtisidir.

Aktifliklerinde görülen azalma nedeniyle kedinizin hasta olduğunu düşünmeniz mümkündür. Kedinizin hasta olmadığını, yalnızca yaşlandığını ve eskisi kadar kas ya da eklem aktifliği gösteremediğini unutmamanız gerekir. Önceden koşma, yakalama, kovalama içeren oyunlardan hoşlanan kedinizin yaşlandıkça bu aktiviteler yerine daha az aktiflik içeren zeka oyunlarını tercih etmesi mümkündür. Kediler yaşlandıkça sevdikleri etkinlikler değişebilir. Bu nedenle de onların isteklerini göz ardı etmemek gereklidir.

Kediniz yaşlandıkça egzersiz programında da seyreltmeye gitmeniz mümkündür. Çünkü kedinizin eski tempoda koşamadığını ya da genel olarak eski aktifliği ile hareket edemediğini görebilirsiniz. Bu durumda yapılan egzersizler daha yavaş tempoda ve daha seyrek şekilde uygulanabilir.

Beslenme Alışkanlıklarında Görülen Değişim

Kedinizin yaşlanma nedeniyle beslenme alışkanlıklarında değişimlerin olması da gereklidir. Örneğin azalan aktiflik nedeniyle kedinize vermeniz gereken mama miktarında da azalma olması gerekir. Bunun yanı sıra ödül mamalarının da azaltılması gereklidir. Kedinizin beslenme alışkanlıklarını yeniden düzenlemek için yaşlanmayla birlikte veteriner desteği almak lazımdır.

Meydana Gelebilecek Rahatsızlıklar

Kediler yaşlandıkça kalp rahatsızlıklarına, solunum hastalıklarına, sindirim, kemik ve eklem problemlerine daha yatkın hale gelirler. Bu nedenle de tıpkı yavruluk döneminde olduğu gibi veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Kedinizin hastalıklardan korunması için yaşlılık döneminde de iyi şekilde beslenmesi gerekir. Farklı rahatsızlıklardan uzak kalmak için bazı durumlarda besin takviyeleri alması gerekmektedir. Ayrıca aşılarının da gerekli oldukça yaşlılık döneminde de uygulanması, farklı rahatsızlıklardan da korunmak için gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap