Kedi Maması Neye Göre Seçilir?

Kedi Maması Neye Göre Seçilir

Kedi maması, kedinin sağlığını, enerji miktarını ve gelişimini etkileyen kedilere özel besinlerdir. Kedi maması seçerken kedinin yaşı, varsa geçirdiği operasyonlar gibi etkenlere dikkat edilmelidir. Bu sebeple kedi maması seçerken, gerekirse veteriner hekime danışılmalı, onun tavsiyesi alınmalı.

Kedi maması seçimi kediler için hayati bir seçimdir. Kedilerin bütün gelişimi bu besinlerden etkilenir. Kedi mamasının yüksek içerikli olması ve kediye uygun olması kedinin sağlığını olumlu etkiler. Kedilerin kilosu da mama seçiminde dikkate alınmalıdır. Kediler bütün besin ihtiyaçlarını, kedi mamalarından alır.

Kedi Maması Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gerekilen Kriterler Nelerdir?

Kedinize maması seçerken göz önünde bulundurulması gerekilen kriterler, doğru mama seçiminin temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple mama seçimi çok önemlidir.

Kedi maması seçerken göz önünde bulundurulması gerekilen kriterler şu şekildedir:

  • Yaş

Özellikle Kedi mamalarında yaş çok önemlidir. Yavru kedi maması, yetişkin kedi maması ve yaşlı kedi maması olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Yavru kedi mamalarının içerisinde yüksek besin değerleri bulunur ve yavruların gelişiminde oldukça etkili. İçerisinde yüksek protein ve yağ değerleri bulundurur. Yetişkin kedi mamaları, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan besin içeriklerine sahiptir. Yaşlı kedi mamaları ise, kedinin sağlığını koruyan içeriklere sahiptir.

  • Kilo Durumu

Kedilerin kilo durumu, kedi mamalarında etkilidir. Aşırı kiloya sahip hayvan, düşük kaloriye sahip mamaları tercih etmelidir. Bu durum, kedilerin beslenirken daha az kalori almasına neden olur. Bu sebeple light mama denilen kilo aldırmayan mamalar tercih edilir. Aksi takdirde kediler kilo almaya devam ederler. Zayıf kiloya sahip kediler ise, yüksek kalorili ve yüksek besin değerlerine sahip mamalar tercih etmelidir.

  • Alerji Durumu

Kediler için seçilen mamalarda içerisindeki besin değerleri incelenmelidir. Kedinin herhangi bir besin maddesine alerjisi varsa ve o besin maddesini içeren mama kullanılırsa, sindirim sistemine ve sağlığa zarar verir. Bu sebeple mama seçerken hangi içeriklere sahip olduğuna bakılmalı, kedinin alerjik durumları incelenmeli.

  • Geçirdiği Operasyonlar

Kedinin çeşitli operasyonlar geçirmesi, seçtikleri mamaların değişmesini gerektirir. Örneğin kısırlaştırma operasyonu geçiren kediler, kısırlaştırılmış kedi mamaları tüketmeli. Çünkü kısırlaştırılmış olan kedinin hareket kabiliyeti azalır ve düşük kaloriye ihtiyaç duyar. Kısırlaştırılmış kedi mamaları düşük kalori içeriğine sahip mamalardır. Daha az hareket ettiği için, yetişkin kedi mamaları kilo alımına sebep olur.

Kedi Maması Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle Kedi maması değiştirilirken dikkat edilmesi gerekilen durumlara dikkat etmek, kedinin mama değişimi sırasında herhangi bir sorun yaşamasına engel olur ve sağlığını korur. Kedilerin sağlığı için sürekli olarak aynı mama kullanılmalıdır. Fakat mama seçimi bazı sebeplere göre değişir. Bu sebepler, kedinin besin ihtiyaçlarının değişmesine neden olur.

Kedi mamasının değişmesine neden olan durumlar; kedinin yaşının artması, kısırlaştırılma operasyonu geçirmesi, kilo değişime ve alerjik reaksiyon gibi durumlardır. Bu durumların oluşması kedinin ihtiyacı olan besin içeriklerinin ve değerinin değişmesine sebep olur.

Kedi maması değiştirilirken yeni mamanın birden kediye verilmemesi önemlidir. Öncelikle kedinin eski maması ile yeni maması belirli bir miktarda karıştırılmalıdır. İlk gün az miktarda yeni mama, eski mama ile karıştırılmalı, gün geçtikçe bu oran artmalı. Yedi gün sonunda tamamen yeni mamaya geçilmiş olur.

Kedilerin Günlük Mama İhtiyacı Ne Kadardır?

Her kedinin günlük mama ihtiyacı çeşitli sebeplere göre değişiklik göstermektedir. Kedinin yaşı, kilosu gibi etkenler bunda etkilidir. Kilosu 1,5 – 2 kilogram arasında olan kediler 20 – 30 gram, 2,5 – 4,5 kilogram arasında olan kediler 30 – 50 gram ve kilosu 4,5 – 6,5 arasında olan kediler günlük 50 – 70 kilogram arasında mama tüketmelidir. Bu besin miktarı oldukça önemlidir. Kedi bu besin miktarlarının altında beslenirse yeterli besin içeriklerini alamaz ve bağışıklık sistemini güçlendiremez. Bu besin miktarından daha fazlasını alan kedi ise fazla kalori almış olur ve kilo almalarına sebep olur. Bu durum sağlıklarını negatif olarak etkiler.

Kedi Mamalarında Olması Gereken Besin İçerikleri Nelerdir?

Kedi mamalarında olması gereken besin içerikleri kedilerin gelişimini doğrudan etkileyen besin içerikleridir. Bu besin içeriklerinin yer alması kedinin fiziksel gelişimini olumlu olarak etkiler ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bu sebeple, bu içeriklerin kedi mamalarında yer alması gerekmektedir.

Kedi mamasında bulunması gereken besin içeriklerinden birisi taurin isimli bir aminoasittir. Bu aminoasit kedilerin vücudunda üretilemeyen ve onlar için çok önemli olan bir aminoasittir. Kediler mamalarından bu aminoasiti almaları gerekir.

Kedilerin mamasında bulunması gereken bir diğer besin içeriği ise hayvansal proteinlerdir. İnsanların et, tavuk gibi besinlerden aldığı proteini, kediler mamalarından alması gerekmektedir. Bu besin içeriğinin kedi mamasında olması, onların gerekli protein ihtiyacını karşılamış olur.

Vitamin ve mineraller, kedi mamalarında bulunması gereken besin içeriklerinden biridir. Kediler her gün A, B, C ve B12 vitaminlerini ve kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineralleri kedi mamalarından alırlar.

Bu besin içeriklerinin kedi maması seçiminde rol alması kedinin sağlığını ve gelişimini doğrudan etkiler.

Ayrıca Bakınız: Terk Edilmiş Yavru Kedi Nasıl Bakılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap