Kedilerin Günlük Su İhtiyacı Ne Kadar?

Kedilerde günlük su tüketimi konusunda yapılan pek çok bilimsel araştırma vardır. Her canlıda olduğu gibi kedilerin de sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için günlük belirli miktarda su tüketmesi gerekir. Doğası gereği kediler, diğer canlılara kıyasla zor koşullara karşı daha dayanıklı bir bünyeye sahiptir. Örneğin kediler tüm vücut ağırlıklarının yüzde 40’ını kaybetseler bile hayatta kalma becerisine sahiptir. Kedinin vücudunda depolanan karbonhidrat ve yağ rezervlerinin tükenmesine rağmen yaşamlarını sürdürebilme özellikleri vardır. Ancak vücut sıvısı ve günlük su tüketiminin riskli derecede olması kedilerde hayati problemler yaratabilir. Bu yazımızda kedilerin günlük su ihtiyacı hakkında merak ettiğiniz detayları ve bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Kedilerde Su Tüketimi

Kedilerin su ihtiyacı, yaşına ve çevresel koşullara göre farklılık gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre kediler, vücut sıvılarının yüzde 10’unu kaybederse ciddi şekilde hastalanırlar. Yaşamını devam ettirebilmesi için kedilerin günlük belirli oranda sıvı tüketmesi şarttır. Bununla birlikte kediler vücut sıvılarının yüzde 15’ini kaybetmesi halinde ölüm kaçınılmaz olur.

Canlıların yaşamında hayati önem taşıyan su, gıda ile alınan besin maddelerinin kana karışmasını sağlar. Besin maddelerindeki minerallerin dolaşım yoluyla doku ve organlara ulaşmasında da su etkilidir. En önemli sıvıların başında gelen su, kedilerin vücut sıcaklığını düzenler. Bu yüzden yaz aylarında su içme ihtiyacı, tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de artış gösterir.

Kediler Günde Ne Kadar Su İçmelidir?

Kedilerin günlük su içme miktarı üzerine yapılan pek çok bilimsel çalışma vardır. Her kedinin günde azami içmesi gereken su miktarını belirlerken beslenme düzeni de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bakımdan kuru mama ile beslenen ev kedilerinin günlük su içme miktarı, mama miktarının 4-5 katı kadardır. Kedilerin günlük su ihtiyacı hesaplanırken, gün içinde ne kadar mama tükettiklerine de bakılmalıdır. Dolayısıyla bir kedi ortalama 50 gram kuru mama yiyorsa aynı gün içinde en az 200 – 250 ml su tüketmesi gerekir.

Kedilerin su tüketme ihtiyacı, hareketli bir yaşam sürüp sürmedikleri ile doğru orantılıdır. Bu yüzden hareketli ve oyuncu kediler, günde daha fazla su tüketmek durumunda kalır. Benzer şekilde yavru kedilerin de ihtiyacı oranında su tüketmesine özen gösterilmelidir. Ancak yaş mama ile beslenen yavru ve yetişkin kedilerin su tüketimi bu oranın biraz altında kalabilir. Çünkü yaş kedi mamalarının yüzde 70 oranında su içerdiği bilinmektedir.

Kedinin Günlük İhtiyacından Az Su Tüketmesi

Kedinin günde az su içmesi, ne yazık ki ileride bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Gıda tüketimine göre günde 12 ila 20 kez arasında mama yiyen bir kedi aynı sayıda su içme teşebbüsünde bulunur. Kediler bir seferde 10 ml’ye kadar su içer. Dolayısıyla kediniz gün içinde 20 kere su kabına gitmelidir. Özellikle sıcak havalarda kediler günlük ihtiyacından daha az miktarda su tüketirse, iç organlarında sağlık sorunları meydana gelebilir.

Kedinin Günlük İhtiyacından Fazla Su Tüketmesi

Kedilerin günde fazla su içmesi de esasında bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bir göstergesidir. Çünkü tüketmesi gereken su miktarından daha fazla su içen bir kedide şeker hastalığından söz edilebilir. Şeker hastası olan kediler, kandaki artan glikoz miktarını dengeleyip seyreltebilmek için içgüdüsel olarak su içmek ister. Bu nedenle şeker hastalığı bulunan kediler normal şartlarda susamış olmasalar bile sık sık su içmeye teşebbüs edebilir. Bu noktada kedilerin günlük su ihtiyacı konusunda bilgi sahibi olan evcil hayvan sahiplerinin kedi davranışlarını yakından takip etmesi çok önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Kedi Maması Neye Göre Seçilir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap