Kediler Yumurta Yer Mi? Kediler Nasıl Yumurta Yer?

Kediler yumurta yer mi? Bu sorunun cevabı aslında “Evet” olacaktır çünkü kedilerin yumurta yemesinde özel durumlar olmadığı sürece bir sakınca yoktur. Ancak elbette ki kedilere yumurta vermeden önce veterinere danışmak ve belli alerjik reaksiyonlara ya da çeşitli rahatsızlıklara karşı bilgi almak daha faydalı olacaktır. Yine de kedilerin genel anlamda yumurta yemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kediler yumurta yer mi? Kedilerin yumurta yemesinde bir sakınca bulunmadığı gibi ayrıca kedilere yumurtanın faydalı olduğu pek çok nokta da vardır. Bu nedenle de aslında kedinin eğer özel bir problemi yoksa birkaç günde bir yarım yumurta kadar vermek de kedinin ihtiyaç duyacağı pek çok besini doğal olarak almasını sağlayabilir. Yine de aşırı tüketimden kaçınmak gerekir. Bunun yanı sıra kedilerin belli rahatsızlıklara sahip olması, yumurta yemenin de sakıncalı olmasına neden olur. Kedilerin çeşitli rahatsızlıklar doğrultusunda yumurta tüketimi azaltılmalı ve hatta kesilmelidir.

Yumurtanın Kedilere Faydaları Nelerdir?

Amino asit ve protein içeriği bakımından zengin olan yumurta, kedilerin ihtiyaç duyduğu proteinin ve amino asidin doğal şekilde alınmasına katkıda bulunur. Sindirimi kolay olan yumurtanın genel olarak kedilere bir zararı olmaz ancak elbette ki insanlarda olduğu gibi kedilerde de bazı alerjiler ya da çeşitli sindirim rahatsızlıkları olabilmektedir. Bu nedenle de evcil dostumuza yumurta yedirmeden önce veterinere danışmak aslında en iyisi olacaktır.

Doğal vitamin ve mineral desteği sağlayan yumurta ayrıca kedilerin kas kütlelerini korumada ve yağlanmayı önlemede de etkilidir. Bu sayede kediler daha zinde, tok ve sağlıklı olabilirler. Aslında kedilerin yumurta yemesi genel anlamda zararlı değil yararlıdır ancak bunun belli bir miktarda verilmesi önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bazı besinlerin gereğinden çok tüketilmesi çeşitli rahatsızlıklara ve zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Kedilere Nasıl Yumurta Verilmelidir?

Kedilerin çiğ yumurta yemesi sakıncalı olabilir. Tıpkı çiğ et tüketiminde olduğu gibi çiğ yumurta da hayvanlarda zehirlenme gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle de aslında kızarmış yumurtalar ya da çiğ yumurta yerine iyi haşlanmış yumurtanın kedilere verilmesi daha iyi olacaktır. Aslında sokakta büyüyen kediler her türlü hastalığa karşı daha yüksek direnç sahibi oldukları için zehirlenme oranları da daha düşüktür ve sokak kedileri çiğ şekilde de yumurtayı tükettiği zaman pek sorun yaşamazlar. Ancak evcil kediler iyi haşlanmamış yumurta tükettikleri zaman sorun yaşayabilir, hazımsızlık gibi farklı problemlerin yanı sıra zehirlenme durumu ile de karşılaşabilirler. Bu nedenle de evcil dostlara yumurta verileceği zaman iyi haşlanmış olmasına özen göstermek gerekir.

Yumurta Kediler İçin Hangi Durumlarda Risk Yaratabilir?

Yumurta aslında normal şartlarda kediler için sakıncalı olan bir durum değildir ancak bazı koşullarda yumurtanın tüketimi riskli olabilmektedir. Örneğin kedilerin gereğinden fazla yumurta tüketmesi, çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Aşırı tüketim; çeşitli böbrek rahatsızlıklarına, zehirlenmelere ve sindirim problemlerine yol açabilmektedir.

Bazı kedilerin yumurtaya alerjisi olabilir. Bunun için öncesinde veterinere danışmak ve veteriner yönlendirmesi ile kediye yumurta yedirilip yedirilemeyeceğini öğrenmek önemlidir. Kaşınma ve öksürme gibi belirtiler genellikle kedilerin yumurtaya alerjisi olduğunu gösteren belirtilerdir. Bu tür belirtiler meydana gelirse yumurtanın kesilmesi gerekir. Bunu öğrenmek için az miktarda yumurta ile deneme yapılabilir.

Obezite, böbrek hastalığı ve benzeri sağlık sorunlarına sahip olan kedilerin yumurta yemesi sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle de alerjinin yanı sıra bu tür hastalıklara sahip olan kedilerin de yumurta tüketimi sakıncalı olabilmektedir. Veterinere danışmak bu nedenle önemlidir. Yumurtanın içeriği böbrek rahatsızlıkları ve obezitenin tetiklenmesine neden olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap