Kedilerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde ağız bakımı neden önemlidir? Kedilerin dişlerinde plak birikimini, tartar oluşumunu ve diş eti rahatsızlıklarını önlemek için ağız bakımının yapılması önemlidir. Ağız bakımı sırasında kullanılan ürünlere ve bu ürünlerin kullanım şeklinde dikkat etmek gerekir. Her ürün kedilerin ağız bakımı için uygun olmayabilir ve kediler ilk dönemde ağız bakımı yaptırmak istemeyebilir. Bu durumda da uygun ürünler ile onları ağız bakımına alıştırmak önemlidir.

Kedilere Ağız Bakımı Hangi Ürünlerle Yapılabilir?

Kedilerde ağız bakımı yapılırken kullanılan aslında temelde iki çeşit ürün vardır. Bunlar diş macunu ve fırçadır ancak kedilere özel diş macunlarını ve diş fırçalarını tercih etmek önemlidir. Bu tercih edilen diş macunu ve diş fırçalarını da nazik şekilde kullanmak ve aslında öncesinde de kedinin bu ürünlere alışmasını sağlamak gerekir.

Kediler için kullanılan diş macunları ve diş fırçaları genellikle kolay kullanım açısından daha işlevsel olacak şekilde üretilir. Aslında kedilerde diş fırçalama sırasında öncelikle eller ile alıştırmalar yapılabilir ve sonrasında da yavaş yavaş farklı diş ürünleri ile kedinin diş bakımı daha sağlıklı hale getirilebilir.

Kedileri Diş Fırçalamaya Nasıl Alıştırılır?

Kedileri ilk dönemde diş fırçalamaya alıştırmak zor olabilir çünkü her kedi ellenmekten hoşlanmayabilir ancak onların sağlığı için de aslında bu diş fırçalama işleminin rayına oturtulması büyük öneme sahiptir.

Kedilerde ağız bakımı diş fırçalamaya alıştırılacağı zaman öncelikle parmak kullanılarak tıpkı diş fırçalar gibi kedinin dişlerinde gezdirilebilir. Sonrasında aynı işlem birkaç gün arayla gazlı bez yardımıyla tekrarlanabilir. Bu süreç birkaç gün devam ettirilmelidir. Kediler bu süreç içerisinde ağızları ile oynanmasına alışmalıdır. Sonrasında kedinin gazlı beze de tepki göstermediği dönemde parmağa takılan kedi diş fırçalarından almak daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede kedinin dişlerinin tertemiz olması mümkün hale gelecektir. Sonrasında kedi buna da alıştığı zaman eğer gerek görülürse normal bir bebek diş fırçası dahi oldukça iyi şekilde iş görecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kedinin dişleri ile oynanmasına alışmasıdır. Bu nedenle ilk birkaç hafta zorlu olabilmektedir.

Kedinin diş macununu tanıması da oldukça önemlidir. Diş macunu ilk olarak diş fırçalarken tanıtılmamalıdır. Kediye diş macunu sade şekilde gösterilmeli, parmağa bir damla sıkılarak kedinin bunun tadına bakması, koklaması ya da ne olduğuna bakması sağlanmalıdır. Sonra bu işlem tekrarlanabilir ve parmağa takılan diş fırçasına geçildiği zaman kedi bu ürünü tanıyacağı için buna tepki göstermeyecektir.

Kedilerde Ağız Bakımı Neden Önemlidir?

Kedilerde meydana gelebilecek olan pek çok diş ve diş eti sorunun önlenmesi, enfeksiyon ve benzeri durumların önüne geçilmesi ve dişlerin sağlıklı şekilde gelişim göstermesi için tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de diş bakımı büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de kullanılan ürünlere dikkat edilerek ve alıştırma döneminde dikkatli olunarak kedilerin diş bakımı yapılmalıdır.

Plak birikimi, diş eti problemleri ve tartar oluşumu gibi pek çok ağız bakımına bağlı olan rahatsızlıktan korunmak içinde evcil dostumuzun dişlerinin belli aralıklar ile fırçalanması oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede de hastalıklardan uzak kalmak mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap