Nankör Kedi Nedir? Kedilere Neden Nankör Denir?

Nankör kedi nedir? Kediler genellikle diğer evcil hayvanlar ile kıyaslandığı zaman nankör ve bencil olarak nitelendirilir ancak aslında bu nitelendirme yanlıştır çünkü kedilerin her biri aynı karakter ve davranışlara sahip değildir. Genel yapılarına bakıldığı zaman kedilerin daha özgür davranışlar içinde olduğunu söylemek mümkündür. Kendilerine ait alanları vardır, rahatsız edilmek istemezler ve sevgilerini farklı şekillerde ifade ederler. Özellikle de köpekler ile sıklıkla kıyaslanan kediler nankör olarak nitelendirilirken köpeklerin sadık ve sahiplerine karşı daha sevgi dolu olarak tanımlanması yanlıştır.

Nankör Kedi: Kedilere Neden Nankör Denir?

Kediler genel olarak diğer evcil hayvanlara göre daha özgür davranışlarda bulunduğu için nankör olarak değerlendirilir. Kendi alanlarında oynamaları, evdeki bireylere pek yanaşmamaları, kendilerini sevdirmekten daha uzak olmaları gibi hareketler kedilerin nankör olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır. Durum aslında bundan çok farklıdır. Kedileri tıpkı bir insan gibi değerlendirmek mümkündür. Kendilerine ait alanları olmasını ve kendi başlarına hareket etmeyi isterler. Bu nedenle de kendilerini sürekli olarak sevdirmek istemeyebilir, kendi hallerinde oyun oynamak ya da yalnızca yatıp uyumak isteyebilirler. Pek çok hayvan ise bundan farklı olarak kendini sevdirme ya da sürekli oyun oynamak isteği içinde olabilir. Bu tür davranışlardan dolayı kedilerin nankör olduğunu söylemek yanlıştır.

Kedi ve Köpeklerin Kıyaslanması

Köpekler genel olarak insanlara bağlı şekilde yaşama konusunda evrimsel olarak da daha baskın haldedir. Yani bir köpek, bir kediye göre sahibine daha bağlı şekilde hareket eder çünkü aslında bu davranışlarının temelinde evrimsel bir içgüdü yatmaktadır. Zamanla köpekler insanların yanında yer alan korumaları, dostları olarak evrilmiş ve kediler evde bakılan dostlar olarak kendini ortaya koymuştur. Bu nedenle de köpekler insanlara daha yakın ve bağlı şekilde hareket etme eğilimi gösterirler. Bu aslında içgüdüsel bir davranıştır.

Kediler doğaları gereği rekabet içinde olan, özgür içgüdüye sahip hayvanlardır. Bu nedenle de sahiplerinden ya da ev halkından bağımsız şekilde kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeleri mümkündür. Köpekler ise devamlı olarak sahiplerini kontrol etme ve onların yanında olma içgüdüsü gösterirler.

Bu karşılaştırmalar elbette ki genel bir yargı içerir çünkü kedilerin de pek çoğunun sahiplerini kontrol etmesi, onlar ile sürekli iletişim içinde olması mümkündür. Bu aslında kedinin genel karakterine de bağlı olarak değişebilecek olan bir yargıdır.

Kediler, insanların yaşamlarında evcilleşme anlamında yalnızca 3 bin yıldır mevcutken köpeklerin 13 bin yıldır insan hayatında evcilleşmiş olması da aslında bu durumu en net şekilde açıklayan etkenlerden yalnızca biridir. Köpekler nesillerden beri insan yaşamında yer alma içgüdüsüne sahiptir. Kediler ise bu konuda köpeklere göre daha çok yenidir. Bu nedenle de köpekler ile kediler kıyaslandığı zaman elbette ki kedilerin insanların yanında bir arkadaş olduğunu ancak kendi özgür alanını istediğini söylemek mümkündür.

Kedilerin Nankör Olmadığının Göstergeleri

Kediler aslında sahiplerinin ve genel olarak evde beraber yaşadığı kişilerin yanında bulunma eğilimi içindedirler çünkü sonuçta onlarla oynayan, onları besleyen kişilere karşı bir saygı ve sevgi duyarlar. Bunu göstermek için de sahiplerine evden ya da dışarıdan topladıkları çeşitli eşyaları bir hediye gibi getirebilir, onlara patileri ile masaj yapabilir, yanlarında uyumak isteyebilirler. Bu gibi davranışlar aslında kedilerin de sahiplerine ve beraber yaşadıkları kişilere ne kadar bağlı olduklarının göstergesidir.

Bunların yanı sıra kedilerin adeta donakalmış şekilde bakması da bir sevgi göstergesidir. Onlar sevgilerini bakarak, hediyeler vererek, kendilerini sevdirerek ve beraber uyuyarak gösteren canlılardır. Bu nedenle de köpekler gibi sadık olmadıklarını söylemek yanlış olacaktır. Kediler de en az köpekler kadar sadık, sevgi dolu ve nankör olmayan evcil dostlardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap