Kedilerde Sakatlık Nedenleri, Tedavi Yolları

Kedilerde sakatlık nedenleri farklı şekillerde görülüyor. Kedilerin pek çok nedene bağlı şekilde sakatlanması mümkündür. Genellikle gün içindeki aktiflik miktarı yüksek olan hiperaktif kedilerde sakatlanmaların yüksek oranda görülmesi mümkündür. Bu şekilde aktif olan kediler genellikle hareketlerine dikkat etmeden hareket ederler. Ayrıca sürekli hareket halinde olan bu kedilerin bir yerden düşmesi ya da farklı şekillerde sakatlanmaları da mümkün.

Kedilerde beslenme ya da su tüketimi alışkanlıkları düşük olan kedilerin de kolaylıkla sakatlanabilmesi mümkündür. Bu nedenle de kedinizin her anlamda güçlü olması, sakatlanmaların önlenmesinde büyük öneme sahiptir.

Kedilerde Sakatlık Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin farklı nedenlere bağlı şekilde sakatlanmaları mümkündür. Genellikle fazla aktif olan ya da hareketlerine dikkat etmeden hareket eden kedilerin daha sık sakatlandığı görülmektedir. Bunun yanı sıra pek aktif olmayan kedilerin de sıkı egzersiz programları nedeniyle sakatlanmaları olasıdır.

Kediniz pek aktif bir yaşam sürmüyorsa ve onu bir anda sıkı bir egzersiz programı içine sokuyorsanız sakatlanma ihtimali oldukça yüksektir. Kediler de tıpkı insanlar gibi egzersiz yaptıkça güçlenirler. Yani kaslarının ve kemiklerinin sıkı egzersiz programlarına alışması için kedinizin belli bir süre pek yoğun olmayan egzersizler ile kaslarını ve kemiklerini güçlendirmesi gerekmektedir. Bir anda sıkı programa başlayan kedilerin ise sakatlanması an meselesidir.

Kedinizin fazla aktif olması da sakatlanmasına yol açar. Kediler genellikle hareketlerine pek dikkat etmezler. Bu nedenle de düşmeleri, bir yerden kendilerini atmaları, ani şekilde hareket ederek oyun oynarken ev içinde bile sakatlanmaları olasıdır. Bu durumların önüne geçmek genellikle pek mümkün değildir. Ancak yine de aktif kedinizin kendine zarar vermesini engellemek için onu güçlendirecek egzersizler yapmak ve kendini sakatlamasına imkan vermeyecek egzersizleri uygulayarak onları bir miktar yormak faydalı olabilir.

Kedilerin yanlış uygulanan egzersizler nedeniyle sakatlanması da oldukça yaygındır. Kediler zıplama, koşma gibi hareketlerde oldukça çevik şekilde hareket edebilirler. Yine de bazı kedilerin bu tür durumlarda sakatlanma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle de kedinizin sakatlanmasını önlemek için mümkün olduğunca güvenli egzersizleri yapmasını sağlamak sizin elinizdedir. Örneğin koştuğu alanda düşebileceği ya da zarar görebileceği koşulların olmaması gerekir. Oyun oynadığı bölgede onun sakatlanmasına sebebiyet verebilecek hiçbir eşya bulunmaması da sakatlanmasının önüne geçmek için etkili olur.

Kedilerde Beslenme Düzeni Sakatlıklara Neden Olur

Kedinizin beslenme düzeni sakatlıklara neden olabilmektedir. Kedilerin eksik ya da düzensiz şekilde beslenmesi, sakatlanmalarının aslında en temel nedenlerindendir. Düzenli şekilde egzersiz yapan kedilerin dahi eksik şekilde beslenmesi durumunda sakatlanması mümkündür.

Kedinizin protein, yağ, karbonhidrat gibi farklı içeriklerden yeterli ve dengeli şekilde tüketmesi, sakatlanmaların önlenmesi için önemlidir. Özellikle de yeterli protein ve yağ tüketiminin sağlanması, kedinizin enerji kazanmasına destek verir. Bunun yanı sıra kaslarının ve kemiklerinin de güçlenmesine katkıda bulunan yağ ve proteinler kedinizin farklı koşullarda sakatlanmasının dahi önüne geçebilir.

Kedilerde Yaralanmaları ve Sakatlanmaları Önlemek

Yaralanmaları ve sakatlanmaları önlemek için kedilerin düzenli şekilde beslenmesine, yedikleri içeriklerin ise sağlıklı içerikler olmasına dikkat etmek gerekir. Kedilerin yaralanmaları durumunda hızla iyileşmesi için iyi şekilde yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Bu sayede meydana gelen ufak yaralanmamaların kısa sürede iyileşmesi mümkündür.

Kırık, burkulma ve benzeri farklı sakatlanmaların da önlenmesi beslenme ve egzersizler ile sağlanmaktadır. Ancak yine de kedilerin sakatlanması durumunda kısa sürede iyileşmesi için hareketlerine dikkat etmek, kendilerine zarar verebilecekleri alanlardan uzak olmalarını sağlamak ve su ile yiyecek tüketiminde dengeli olmak gerekir. Kedinizin kırık, burkulma ve benzeri sakatlıklarının kısa sürede iyileşmesi için protein ve yağ içeriği dengeli olan mamaları tercih edebilirsiniz. Kaslarının ve kemiklerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap