Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Yavru kedilerde tuvalet eğitimi verilmesi çok önemlidir. Yavru kedilerin tuvalet kumuna nasıl alışacağı konusu yeni kedi sahiplenenlerin en merak ettiği konudur. Kimi zaman kedi kumuna alışmak ve kedinin tuvaletini düzenli şekilde kullanmasını sağlamak çok üzün süre alabilir. Bu süreçte dikkatli olunması gereken noktalar mevcuttur. Ancak kedinize anlayış göstermelisiniz. Ona uygun alıştırma teknikleri uygularsanız tuvalet kumuna kısa sürede alışmasını sağlayabilirsiniz. Peki, yavru kediler tuvalet kumuna nasıl alıştırılır? Kediyi tuvalet kumuna alıştırmak için ne yapmak gerekir?

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Yavru kediniz eve geldiğinde ilk yapmanız gereken onu kumuna alıştırmak olmalıdır. Bu şekilde hijyenik bir ev yaşantısına adapte olması mümkün olabilir. Ayrıca kumuna erken dönemde alışması sizin de daha az sorun yaşamanız için önemlidir. Kedinizi tuvalet kumuna alıştıracağınız zaman öncelikli olarak sabır göstermeniz gerekir. Onun için yeni olan bu alışkanlığı kazanması sırasında ona destek sağlamanız, eğitim sürecini hızlandıracaktır.

Yavru Kedinizin Dışkısını Kabına Yerleştirin

Kediler kendi salgıladıkları feromonların kokusunu alırlar. Bu sayede etrafta başka kedi olup olmadığını, o noktaya başka bir kedinin ya da kendinin herhangi bir temas sağlayıp sağlamadığını koklayarak anlayabilirler. Bu nedenle de kedinizin dışkısının kokusunu bir noktadan alması, onu o bölgeyi tuvalet olarak kullanmak için teşvik edecek en önemli yollardan biridir. Kedinizin dışkısını alıp kum kabına koyun ve kedinizin o bölgede gezmesine izin verin. Bu sayede etrafı koklarken kendi dışkısının kokusunu alacaktır.

Kum kabından kendi dışkısının kokusunu aldığı zaman yine aynı noktaya gidip idrarını ve dışkısını yapmak isteyecektir. Bu bölgede kendi kokusunu aldığı için o bölgenin ona ait ve güvenli olduğunu düşünecektir. Bu nedenle de yavru kedinizi kumuna alıştırmaya çalıştırdığınız zaman yapmanız gereken en önemli taktik, dışkısının kokusunu almasını sağlamak olacaktır.

Yavru Kedinin Tuvalet ve Kumu Tanımasını Sağlayın

Kedinizin tuvalet kumunu tanımasını sağlamanız, kısa sürede tuvaletini bu alana yapmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle de kedinizi, eve geldiği gibi kumu ile tanıştırın. Yatağını ve ona özel olan eşyaları kumunun hemen yanına yerleştirin. Bu sayede kedinizin kendine ait olan eşyalara yakın bulunan bu alanda güvenle tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizin kumunu tanıması için onu kum kabı ile de tanıştırmanız gerekir. Kum kabına alışması için onu tanıması önemli bir adımdır. Bu sayede kum kabının güvenilir bir yer olduğunu anlayabilir. Tuvalet eğitiminin kediniz eve geldiği andan itibaren başlaması önemlidir. Bu sayede kum kabına ve kumuna alışması çok daha kısa zaman ister.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğiti: Ödüllendirme İle Eğitme

Kedinizin kum kabına tuvaletini yaptığını gördüğünüz ilk andan itibaren ona ödül maması verin. Kum kabına tuvaletini yaptıktan hemen sonra ödül mamasını vermeniz, bu davranışını pekiştirmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle de ödüllendirme, eğitimin en temel ögelerinden biridir. Kedinizin eğitimi sırasında ödül mamaları büyük katkı sağlar. Bu nedenle de kedinizin özellikle de tuvalet eğitimi sırasında pekiştirici bu ödüller ile kumuna alışmasını sağlayabilirsiniz.

Yavru Kedinize Bu Süreçte Sakin ve Anlayışlı Davranın

Kedinizin tuvalet eğitimi süreci sizin için zorlayıcı ve sancılı olabilir. Ancak siz ne kadar sakin ve anlayışı davranırsanız kedinizin tuvalete alışma süreci de o kadar kısa olacaktır. Sizin ters tepkiniz ve sinirli hareketleriniz kedinizin de gergin ve agresif hareket etmesine neden olur. Eğitimi iyi şekilde ilerlemeyebilir. Bu nedenle de kedinizin tuvalet eğitimini kısa sürede ve en iyi şekilde sağlamak için sakin davranmanız, anlayışlı şekilde hareket etmeniz ve kedinizin eğitimini özenli şekilde vermeniz önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap