Kedilerde Diş Bakımı İpuçları

Kedilerde diş bakımı erken dönemde başlanıldığı takdirde kediler için oldukça önemlidir. Uzun vade içerisinde kedilerin konforu ve sağlığı İçin hayati önem taşımaktadır. Kedilerde diş bakımı sayesinde diş eti iltihaplarının, çürüme, diş kaybı ve kötü kokan nefesin önüne geçilebilir. Bu nedenle kedilerde diş bakımı konusuna yeterli önemin verilmesi önerilir. Kediler vahşi doğalarında dişlerini temizlemek için otları ve kemikleri kullanmaktadır. Fakat evcil bir kedi bu imkana sahip olmadığı için diş bakımının sahipleri tarafından yapılması gerekir. Kedilerde diş problemleri özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle 3 yaşındaki kedilerden 10 tanesinden 3’ünde diş ve diş eti sorunları görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle diş ve diş eti bakımının bir rutin haline getirilmesi gereklidir.

Kedilerde Diş Bakımı: Kedilerin Diş Sağlığını Korumak: Yapmanız Gerekenler

  • Kedinizi diş fırçası ile erken yaşta tanıştırmalısınız. Böylece kediniz diş fırçasına ve ağız hassasiyetine kısa sürede alışacaktır. Aynı zamanda diş fırçasından korkmasına gerek olmadığını da anlayacaktır.
  • Kedinizin dişlerini düzenli aralıklarla fırçalamalısınız. En azından haftada iki defa kedinizin dişini fırçalayabilmeniz sağlığı açısından olumlu olacaktır. Diş fırçalamayı hem bir rutin haline getirip hem de eğlendirici olursanız kediniz bu duruma alışabilir.
  • Kedinizin diş sağlığı için doğru ve sağlıklı ürünler kullanmalısınız. İnsanların kullandığı ürünler kediler için oldukça zarar verici olacaktır.
  • Kedinizin ağız sağlığı için doğru mama tüketimine dikkat etmelisiniz. Eğer kediniz doğru mamalar ile beslenmezse dişlerini her gün fırçalamanız dahi etki etmez.
  • Kedinizin düzenli veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Aksi halde kedinizde meydana gelen bir problemin fark edilmesi ve tedavi edilmesi için geç kalınabilir.

Kedilerin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Kedilerin dişini fırçalamak insanların diş fırçalamasından daha farklıdır. Bu sebeple mutlaka kedilere özgü diş bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Yetişkin insanlar ve çocuklar için üretilen diş bakım ürünlerinin kediler tarafından kullanılması son derece tehlikelidir. İnsanların kullandığı diş macunlarında bulunan florür maddesi kedilerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple kediler için özel formüle edilen diş macunlarını kullanmalısınız. Kedilerin diş fırçalama rutinlerinin daha kolay olması için macunların içerisinde sığır, balık ya da tavuk aroması kullanılmaktadır. Özel bir ekipmana sahip olmasanız da sadece gazlı bir bez ile kedi diş macunu kullanarak kedinizin diş bakımını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Ağız Bakımı

Kedilerin dişlerinin fırçalanması ağız bakımları için oldukça önemli olsa da tek başına yeterli gelmeyecektir. Aynı zamanda diş etlerinin de bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Kedilerin dişleri fırçalandıktan sonra diş etlerine masaj yapılmalıdır. Kedinizin diş etlerine yaptığınız masaj sayesinde kan dolaşımı artar. Böylece kedinin diş etlerinde olası sorunların önüne geçilecektir. Kedinizin ağız sağlığını korumak adına özel üretilen mamalar ve sıvılar kullanabilirsiniz. Böylece nefes kokusunun, plak ve tartar oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Kediler genel anlamda uzun temaslardan hoşlanmazlar. Çünkü kediniz kendini bir süre sonra savunmasız hissedecektir. Kedinizin diş bakım rutinlerine alışması için ona zaman vermeli ve sabırlı davranmalısınız. Kediniz dişlerini fırçalamasını her seferinde reddetse bile sakince denemelerinize devam etmelisiniz. Bu süreç yaklaşık 2 ila 3 ay kadar sürebilir.

Kedilerde Diş Sağlığı İçin Önerilen Ürünler

  1. Bio PetActive – Biodent Hexidine

Oldukça sade bir içeriğe sahiptir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu sayede plak ve tartar oluşumlarının engellenmesinde kullanılır. Aynı zamanda kötü ağız kokuları içinde etkilidir.

  • Crystalin Ağız, Boğaz ve Diş Eti Spreyi

Hiçbir kimyasal madde içermemekle birlikte antiseptik özelliğe sahiptir. Virüsleri, mantarları ve bakterileri kısa süre içerisinde yok etmektedir.

  • Sentry Petrodex Kedi Diş Macunu

Yurtdışında oldukça popüler olan bir diş macunudur. Diş macunu, fırçası ve parmak fırçasından oluşan 3’lü setini edinebilirsiniz.

  • Hindistan Cevizi Yağı

Kedinizin dişlerini fırçalamak için doğal yöntemler arıyorsanız hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı diş eti iltihapları ile plak oluşumu ile mücadele etmek için mükemmel bir üründür. 5 kilogram bir kedi için günlük yarım çay kaşığı tüketilebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap