Hamile Kedi Bakımı: Hamile Kediler Ne Yer?

Hamile kedi bakımı ve beslenmesi hem yavruların gelişimi hem de sağlıklı bir hamileliğin geçirilmesi için oldukça önemlidir. Hamile kedilerin sağlıklı şekilde hamileliği geçirmesi çok önemlidir. Bunun için gerekli vitamin, mineral, protein ve yağ içeriklerini yeterli miktarda alması gerekir. Aynı şekilde yavruların da sağlıklı gelişim göstermesi için beslenme büyük öneme sahiptir. Ayrıca anne kediler bu dönemde daha fazla yeme gereksinimi hisseder. Daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durumda anne kedinin beslenme programında değişiklik yapmak gerekli olacaktır. Peki, hamile kediler nasıl beslenmelidir?

Hamile Kedi Bakımı: Nasıl Beslenmeli

Hamile kedilerin beslenme programında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri anne kedinin yeterli enerjiyi almasıdır. Bu dönemde hamile kediler daha çok yeme isteğine sahip olur. Ayrıca kedinizin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağı hamilelik döneminde daha çok mama vermek de bir seçenektir.

Kedilere Yağ Oranı Yüksek Mamalar Verilmesi

Kedinizin doğuma kadar olan süreçte yüksek yağ oranına sahip mama ile beslenmesi, süt üretimine katkı sağlar. Kedilerin yüksek yağ oranına sahip mamalar ile beslenmesi ayrıca onların bu dönemde kilo almasına da sebebiyet verebilir ancak gerekli ve yeterli egzersizler ile kedinizin aşırı şekilde kilo almasını önleyebilirsiniz.

Yağ oranı yüksek mamalar genel anlamda enerji bakımından yoğun içeriğe sahip mamalardır. Kedilerin hamileliğin ilerleyen haftalarından itibaren enerji ihtiyaçları da artar. Bu nedenle yap oranı yüksek mamaların tercih edilmesi onların günlük enerji ihtiyacını karşılamak için de iyi bir tercih olabilecektir.

Kedilere Vitamin ve Mineral Desteği

Kedinizin yeterli miktarda vitamin ve mineral alması, onun sağlıklı bir hamilelik geçirmesine ve daha sağlıklı yavrular dünyaya getirmesine de yardımcı olabilecektir. Bu nedenle tercih edeceğiniz mamanın vitamin ve mineral içeriğinin mümkün olduğunca zengin olmasına özen göstermeniz önemlidir. Ayrıca kedinizin vitamin ve mineral bakımından zengin mamalar ile beslenmesi onun bu dönemde daha zinde ve güçlü olmasına da yardımcı olabilecektir.

Anne kedilerin hamilelik döneminde güçlü bağışıklık sistemine sahip olması önemlidir. Bu dönemde çeşitli hastalıklara yakalanmaları hem yavruları hem de onların sağlığını büyük ölçüde olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle de kedinizin vitamin ve mineral bakımından zengin mamalar ile beslenmesi onun bağışıklık sistemini destekleyeceği için farklı rahatsızlıklardan da uzak olmasını sağlayacaktır.

Kedilerde Dengeli Protein İçeriği Önemli

Kedinizin beslenmesi için tercih edeceğiniz mamanın dengeli ve yeterli protein içeriğine sahip olması gerekir. Özellikle de tercih ettiğiniz mama düşük oranda protein içeriğine sahipse bu durum yavruların gelişimini dahi etkiler. Ayrıca annenin de sağlıklı bir hamilelik geçirmesini önler.

Kaliteli protein içeriğine sahip olan hazır yaş ya da kuru mamalar tercih edilir. İsterseniz kedinize evde kaliteli ve taze proteine sahip mamalar da hazırlayabilirsiniz. Örneğin haşlama tavuk, et, balık gibi ürünleri dengeli içeriklere sahip sebzeler ve farklı ürünler ile karıştırarak kendi kedi mamanızı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hamile kedinizin zararlı koruyucu ve kimyasal içeriklerden uzak kalmasını ve yeteri kadar protein ile beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Mama Miktarına Dikkat

Kedinizin tükettiği mama miktarı hamilelik sürecinde artar. Bu durumda kedinizin hamilelik süresince yiyeceği mama miktarını dengeli şekilde ayarlamanız gerekir. Çok fazla yaş mama ile beslenene kediniz her ne kadar yeterli içerikleri tüketiyor olsa da onun kilo almasına neden olur. Benzer şekilde çok sık kuru mama tüketen hamile kedinizin her içeriği yeteri kadar alamaması da olasıdır. Bu durumda kedinizin sağlıklı ve yeterli beslenmesi için hamilelik süresince mama miktarı arttırabilirsiniz. Kedinizin farklı mamalar ile beslenmesi tercih etmenizde bir sorun olmaz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap