Kediler Neden Yerde Yuvarlanır?

Kediler neden yerde yuvarlanır? Kediler özellikle de kendilerine farklı eğlenceler aradıkları için yerde yuvarlanabilirler. Ayrıca sevilmek ister, kendini kaşır, mutluluktan kendini yere atar. Bu davranışlar kedilerde sıklıkla görülmektedir. Farklı nedenlerden yerde yuvarlansalar bile kedilerin aslında belli bir amacı vardır. Kendi amaçlarına yönelik şekilde yerde yuvarlanırlar ve bundan keyif alırlar. Peki, kediler neden yerde yuvarlanıyor? Kedilerin yerde yuvarlanmasının nedenleri nelerdir?

Kediler Neden Yerde Yuvarlanır?

Kediler kimi zaman ilgi istedikleri için, kimi zaman kendilerini kaşımak için, kimi zaman da güvendikleri birine hassas noktaları olan karınlarını açmak için yerde yuvarlanabilirler. Kedilerin yerde yuvarlanmaları aslında onların mutlu oldukları anlamına gelir. Bu nedenle kedinizin yerde yuvarlanması, onun neşesinin bir göstergesi olur.

Kediler Kaşınmak İçin Yerde Yuvarlanır

Kedilerin sırtlarını ya da karınlarını kaşımak için yuvarlanabilirler. Bu davranışı doğada olduklarında çimenlere, ağaç kabuklarına ve farklı alanlara karşı gösterirler. Evde bakılan kediler için ise en uygun alternatif, halıdır. Yerde onun kendini kaşıyabileceği bir halı varsa sürekli yerde yuvarlanması mümkündür. Kedinizin yerde kaşınır gibi yuvarlandığını görürseniz kaşınmasına yardım edebilirsiniz.

Mutluluğun Bir Göstergesi

Kediler mutluluklarını göstermek için yerde yuvarlanabilirler. Yuvarlanmaları aslında kedilerin neşesini, enerjilerini, sahip oldukları pozitif duyguları gösterir. Kedilerin kendi kendine yerde yuvarlandığını görürseniz buradan onun keyfinin yerinde olduğunu anlayabilirsiniz.

Kediler genellikle oyun oynarken, sevdikleri bir mamayı yedikten sonra, ödüllendirildikten sonra ve ilgi görürken yerde yuvarlanırlar. Buradan da onların mutluyken yerde yuvarlanmaktan hoşlandığı anlaşılabilir.

Mutlu kediler yerde yuvarlanabilir, sırtüstü şekilde yerde yatarak ilgi bekleyebilir ve bu pozisyonda oyun oynamaktan hoşlanabilir. Bu şekilde hareket eden kedilerin mutlu olduklarını anlamak için aslında yerde yuvarlanmalarına bakmak bile gerekmez. Gerçekten mutlu olan kediler her davranışlarından mutlu olduklarını açık şekilde belli ederler.

Bir Oyun Olarak Yuvarlanma

Kediler tıpkı bir yerleri tırmalama, yalama gibi gösterdikleri davranışlara benzer şekilde yerde yuvarlanma davranışı da gösterebilirler. Yerde yuvarlanan kediler bunu oyun olarak yapıyorsa genellikle bundan keyif alırlar ve yerde yuvarlanma süreleri de uzun olur.

Bir oyun olarak yuvarlanan kediler genellikle bunu tutulan ışıklar, yakalama oyunları gibi farklı oyunlar ile birleştirebilirler. Bu farklı oyunlar ile birleştiği zaman yerde yuvarlanma oyunları onlar için eşi benzeri olmayan bir eğlenceye dönüşür.

Kediler oyunların içinde koşma, kovalama gibi aktivitelere yer verdikleri kadar yuvarlanma gibi farklı aktivitelere de yer verirler. Bu da aslında onların aktifliğini korumak için yapılabilecek keyifli egzersizlerden biridir. Kedinizin yerde yuvarlandığını görürseniz onun keyfine eğlence katmak için bir ip sallandırarak bunu yattığı yerden takip etmesini sağlayabilir, onunla keyifli oyunlar oynayabilirsiniz.

Güvenlerini Gösterme

Kedilerin yerde yuvarlanması aslında onlar farkında olmasa da sahiplerine gösterdikleri bir çeşit güven gösterisidir. Kediler hassas karın bölgelerini herkese açmazlar. Bu bölge hassas olduğu için herkesin ellemesine ya da herkesin bu bölge ile temasa geçmesine izin vermezler. Sahiplerine güvenen kediler ise özellikle bu bölgeyi sevdirmek için ellerinden gelen her şeyi yapabilirler.

Kedilerin sahiplerini sevdiğinin, ona güvendiğinin, onun yanında mutlu olduğunun bir gösterisi olan yerde yuvarlanma davranışı sırt yerde kalacak şekilde yapılıyorsa sahibinden bir ilgi beklentisi olabilir. Bu durumda güvenin ön planda olduğu bir sevgi bağı kurduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kediler güvendikleri kişilere kendini sevdirecekleri zaman özellikle de karın bölgelerini sevmelerini isteyebilirler. Bunu da yerde yuvarlanarak belli etmeleri mümkündür. Kedinizin yerde yuvarlanarak karnını açtığını görürseniz onu sevin ve güveninin gerçek olduğunu kanıtlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap