Kedilerin Gördüğü Renkler Nelerdir?

Kedilerin Gördüğü Renkler Nelerdir?

Kedilerin gördüğü renkler bir insanın renk algısına benzer. Mavi, yeşil tonlarını gören insanlar kırmızı ve pembeleri karıştırabilir. Kırmızı ve pembe renkleri kedilerde daha yeşilimsi, mor renk ise sadece mavinin bir tonu olarak görünür. Yapılan araştırmalar insan ve kedi görüşü arasında pek çok fark bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. En büyük fark ise göz içindeki retinadan kaynaklanmaktadır. Retina ışığa duyarlı hücrelerden oluşan, gözün arka kısmında yer alan hassas bir tabakadır. Fotoreseptörler ışık dalgasını elektrik sinyaline dönüştürdüğünde sinir hücreleri tarafından işlenir. Bu dalgalar beyne gönderilerek görüntü olarak algılanır.

Koni ve çubuk foto reseptörleri olmak üzere iki tip foto reseptör bulunur. Çubuk hücreleri gece çevresel görüşlerde sorunludur. Evcil hayvanınızın günlük renk algısı farklı olabilir. Koliler genellikle gündüz görüşü olmak üzere renk algısından sorumludur. Kedilerde çok fazla çubuk reseptörü bulunmakta olup kore reseptörünün sayısı çok azdır. İnsanlarda bu durum tam tersidir. İnsanlar geceleri kötü görüş açısına sahipken gündüzleri cisimlerin renklerini oldukça canlı, net, net başarılı şekilde algılar. Kedilerde de bu durum bunun tam tersi olarak gelişir. Geceleri harika şekilde gören kediler cisimlerin renklerini algılamakta güçlük çeker.

Görsel Keskinlik/Duyarlılık

Görsel keskinlik/duyarlılık algılanan görüntünün net, kaliteli olması ile ilgilidir. Ortalama bir insanın görsel keskinliği 20/ 20 olarak gösterilir. Kedinin görüş keskinliği ise 29 / 100 – 20/200 arasında değişir. Kedi insanın yüz adım uzaktan görebildiği nesneleri daha keskin ve net görebilmek için cisme 20 adım uzaklıkta bakmalıdır.

Renk Görüşü

Renk görüşü evcil hayvanınızın bazı renkleri algılayamadığını sadece grinin tonlarını görebildiklerini gösterir. Kırmızı, yeşil ve mavi renk tonlarını algılayabilen insanlar koni hücrelerine sahiptir. Kedilerin göz içinin temel trikromatik yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bazı renkleri oldukça canlı ve keskin şekilde görebilirler. Onların görüş açısı insanlardan farklıdır. Mavi ve yeşil renk tonlarını görebilen kediler kırmızı ve pembeleri rahatlıkla ayırt edemez. Kedilerin gördüğü renkler kırmızı ve pembe ise bu renkleri yeşil olarak görürler. Kediler insanlar kadar renk tonu ve doygunluğunu geniş açıda algılayıp göremez. Parlak ve rengârenk doğa manzaralarını net, keskin şekilde göremezler  

Mesafe

Mesafe kedilerin miyop olduğunu gösteren önemli bir faktördür. Uzaktaki nesneleri göremeyen kediler, yakındaki nesneleri oldukça canlı, keskin şekilde görebilir. Bu durum avlanma sırasında evcil hayvanınıza büyük avantaj sağlamaktadır.

Gece Görüşü

Gece görüşü bakımından insanlar daha avantajlıdır. Kedinizin görüş  üstünlüğünü  görmek için geceleri nasıl gördüklerini analiz edebilirsiniz. Geceleri cisimleri daha keskin şekilde gören kediler görüş açılarını kolaylıkla belli eder. Çok yoğun ışıkları bile oldukça iyi şekilde değerlendirirler. İnsanların görmek için ihtiyaç duyduğu ışık şiddetinin sadece altıda birini net, canlı şekilde görebilirler. Kedilerin gözlerinden arkasında bulunan tepetum, gece görüş açısını arttırır. Tepetum içindeki hücreler gelen ışığı ayna gibi algılayarak geri yansıtır. Bu sayede ışık, koni ve çabuk hücrelerinin içinden bir değil iki defa geçer. Karanlıkta yakalanabilen çok az miktardaki ışık dahi oldukça keskin ve net şekilde algılanır. Tam olarak bu nedenle kedilerin gözleri geceleri daha keskindir.  Gece olduğunda kediler far gibi ışık saçan gözleriyle nesneleri oldukça pürüzsüz, net şekilde görebilir. Evcil hayvanınızın gözlerinin gece far gibi açılması dışarıdan gelen ışığın tepetum tarafından geri yansıtılmasından kaynaklanır. Aksi takdirde kedilerin gözlerinde herhangi bir ışık kaynağı yer almaz.

Kediler Renkleri Görebilir mi?

Kedilerin renkleri görmesi onlarla birlikte yaşayan hayvan severlerin ve kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Evcil hayvanınızın gözündeki sinir hücreleri renkleri kolaylıkla ayırt etmesini sağlar. Göz retinasında iki ayrı ana hücre bulunmakta olup çubuk ve koni hücreleri vasıtasıyla renge karşı duyarlılık kazanır. İnsanların ve kedilerin gözlerindeki mavi, yeşil ve kırmızı kombinasyonlarını tanımlayan üç tür koni bulunmaktadır. Kedilerin renkleri insanlardan daha az algılayabilmesi koni hücreleri ile bağlantılıdır. İnsanlar kedilere oranla daha fazla renk görür. İnsanların kedilere oranla 10 kat daha fazla koni hücresine sahip olması renk skalasının genişlemesine yardım eder. Kediler, insanlara oranla daha az renk ayırt edebilir. Bilim insanlarının yaptığı gökkuşağı benzetmesine baktığımızda sarı,  turuncu, kırmızı, mavi, yeşil, çivit mavisi, eflatun gibi renkler insanlar tarafından doğrudan daha canlı ve net şekilde algılanır. Kedi görüşü bakımından değerlendirildiğinde gökkuşağının mavi, yeşil tonları muhtemelen sarı şekilde görülür. Bazı bilim adamları kedilerin sadece gri ve mavi gördüklerini ifade etmektedir.

Kediler Renkleri Nasıl Görür?

Kedilerin gördükleri renkler sınırlı sayıdadır. Evcil hayvanınız sadece mavi, yeşil ve sarı renklerini görmez. Aynı zamanda bu renkleri kolayca ayırt edebilir. Kediniz bu renkleri gölgeli olarak görür. Evcil hayvanınızın gözleri renkleri fark etse de genel olarak mor renkleri mavi olarak algılamaktadırlar. Eşit miktarda kırmızı ve mavi renkleri karıştırdığınızda mor renk elde edilir. Kediler kırmızı rengi doğrudan göremediği için mor renge baktıklarında maviyi kolaylıkla ayırt edebilirler. Sarı renge baktıklarında ise yeşil ön plana çıkar. Genel olarak kedilerin gördüğü renkler insanlara göre daha cansız, gölgeli ve soluk şekildedir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Beslenmesi Nasıldır, Neler Verilmelidir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap